Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Węgier

Polskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie

Polska parafia personalna w Budapeszcie, której proboszczem jest ks. Leszek Kryża SChr, po raz dziewiąty zorganizowała Polskie Dni Kultury Chrześijańskiej, które odbyły się w dniach 12-19 października 2003 r. Szczególną okazją po temu był jubileusz 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. W ramach Dni i obchodów tego szczególnego jubileuszu młodzież z węgiersko-polskich rodzin przedstawiła Tryptyk rzymski Jana Pawła II, zaś młodzież z krakowskiego „Theatrum Mundi” - rapsodyczną wersję sztuki Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera. Jednym z punktów programu była projekcja filmu Przyjaciel Boga. W ramach Dni zorganizowano również spotkanie księży i sióstr zakonnych z Polski pracujących na terenie Węgier. Zgromadzono się także wokół ołtarza, by podczas Mszy św. dziękować Bogu za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył ks. Karol Kozłowski SChr, zaś kazanie wygłosił ks. Sławomir Murawka SChr - dyrektor Wydawnictwa „Hlondianum” w Poznaniu.
W Budapeszcie mieszka ok. 2 tys. Polaków. Mają oni „swój” kościół, gdzie Msza św. odprawiana jest w języku polskim. Jest to jednocześnie miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, miejsce pogłębienia wiary i poznania polskich tradycji.

Ks. Mariusz Nowaczek

Ziemia Święta

Reklama

Apele biskupów Ziemi Świętej o odwiedzanie miejsc związanych z życiem i działalnością Jezusa oraz z narodzinami Kościoła nie pozostają bez odzewu. Izraelskie ministerstwo turystyki twierdzi m.in., że odnotowało „znaczący wzrost” katolickiego ruchu pielgrzymkowego. Minister turystyki Benny Elon poinformował 3 grudnia br., że od kwietnia br. katolicy zaczęli znowu częściej przyjeżdżać do Ziemi Świętej. Oczekuje się, że do końca br. przybędzie tam ogółem ok. miliona pielgrzymów. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost o 92%.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

Głód i niedożywienie przeczą podstawowym prawom człowieka, a godność osoby ludzkiej wymaga zapewnienia jej bezpieczeństwa żywnościowego. Przypomniał o tym 3 grudnia br. ks. prał. Renato Volante, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w przemówieniu na sesji tej organizacji w jej rzymskiej siedzibie. Mówca zwrócił uwagę na problem sprawiedliwego rozdziału produkcji rolno-żywnościowej w skali całego globu. Produkcja ta znacznie przekracza potrzeby obecnej liczby mieszkańców świata, a jednak wciąż wielu ludzi umiera z głodu.

Białoruś

Na Białorusi ograniczanie wolności religijnej jest powszechnym zjawiskiem - stwierdza mające swą siedzibę w Norwegii chrześcijańskie porozumienie „Forum 18”, organizacja obserwująca realizację artykułu 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zapewniającego każdej osobie wolność myśli, sumienia i wyznania. Opublikowała ona raport o sytuacji, jaka zaistniała w tym kraju po wprowadzeniu przed rokiem nowego ustawodawstwa wyznaniowego. W opinii „Forum 18”, białoruskie władze wspierają jedynie Kościół prawosławny - w nadziei, że będzie to służyć ich interesom geopolitycznym. Inne wspólnoty mają problemy z zarejestrowaniem parafii czy gmin, otrzymaniem pozwolenia na budowę świątyń oraz odzyskaniem skonfiskowanego przez komunistów majątku kościelnego.

Szkocja

Szkoci świętowali uroczyście obchody ku czci św. Andrzeja Apostoła, głównego patrona kraju. Dodatkową racją świętowania było niedawne przyznanie kapelusza kardynalskiego arcybiskupowi Saint-Andrews i Edynburga. Kard. Keith Michael Patrick O’Brien od niedawna jest także przewodniczącym Konferencji Biskupów Szkocji.
W przeddzień uroczystości św. Andrzeja, 29 listopada br., w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Edynburgu została odprawiona Msza św. dziękczynna. Byli obecni szkoccy biskupi, kapłani i wierni, a także przedstawiciele anglikańskiego Kościoła Szkocji.

Liban

Poważne zaniepokojenie narastającym zjawiskiem opuszczania Libanu przez jego młodych mieszkańców chrześcijańskich wyrazili katoliccy patriarchowie i biskupi tego kraju. Zebrali się oni w Bkirki pod Bejrutem na sesji poświęconej m.in. sprawom emigracji. W ogłoszonym na zakończenie obrad dokumencie stwierdzono m.in., że podejmowane przez młodych Libańczyków decyzje w sprawie wyjazdu z kraju na stałe, głównie z powodów ekonomicznych, przybrały w ostatnich latach rozmiary alarmujące. Zjawisko to może doprowadzić do „pozbawienia kraju jego własnej młodzieży” - ostrzegli hierarchowie katoliccy.

Tydzień na świecie

Uroczystym koncertem uczczono rocznicę wizyty Jana Pawła II we włoskim Parlamencie, która miała miejsce w listopadzie ub.r. W sali posiedzeń m.in. deklamowano Tryptyk rzymski. Na rozpoczęcie koncertu abp Leonardo Sandri - substytut watykańskiego Sekretariatu Stanu odczytał okolicznościowe przesłanie Jana Pawła II, który podkreślił decydującą rolę chrześcijaństwa w historii i współczesności narodu włoskiego. To duchowe dziedzictwo trzeba przekazać nowym pokoleniom - zaapelował Ojciec Święty.

Konferencja Biskupów Wielkiej Brytanii zaprotestowała przeciwko „małżeństwom” homoseksualnym i ich prawnemu zrównaniu z tradycyjnymi małżeństwami. W oświadczeniu opublikowanym w Londynie biskupi wyrazili głębokie ubolewanie, że rząd Tony’ego Blaira nie podejmuje żadnych inicjatyw zmierzających do umocnienia rodziny i małżeństwa.

Komisja „Islam w Europie” Rady Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE) oraz Konferencji Kościołów Europy (KEK) opracowała dokument oparty na idei Karty Ekumenicznej, który ma pomóc wiernym zrozumieć podstawowe różnice między wiarą chrześcijańską a islamem.

Spotkanie szefów dyplomacji 25 państw członkowskich przyszłej UE w Neapolu nie przyniosło rozstrzygnięć w żadnej ze spornych kwestii, choć okazało się, że Polska i Hiszpania są coraz mniej izolowane w obronie przyjętego w Nicei systemu liczenia głosów w UE.

W Genewie podpisano plan zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Choć porozumienie poparło ponad 400 palestyńskich i izraelskich osobistości (z opozycji, a nie rządu), także m.in. 58 byłych prezydentów, premierów i szefów organizacji międzynarodowych z całego świata - nie wejdzie ono w życie, gdyż nie ma mocy prawnej. Jednak jest ważnym wydarzeniem w historii zwaśnionych narodów.

Serbski gen. Radislav Krstić został skazany przez ONZ-owski Trybunał w Hadze na 46 lat więzienia za ludobójstwo podczas wojny w Bośni i Hercegowinie (m.in. za dokonanie masakry w Srebrenicy w 1995 r.).

Prezydent Rolandas Paksas stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa - uznał litewski Sejm, zatwierdzając przytłaczającą większością głosów raport swojej komisji śledczej. Zarzuca on prezydentowi uwikłanie w ciemne interesy rosyjskiej mafii. Tymczasem Paksas oświadczył, że nie zrezygnuje ze stanowiska.

Wybory parlamentarne i prezydenckie w Gruzji odbędą się 4 stycznia 2004 r. Jedynym kandydatem opozycji na prezydenta będzie Micheil Saakaszwili, przywódca niedawnej „rewolucji róż”, która zakończyła się ustąpieniem Eduarda Szewardnadzego.

W Samarze w Iraku, miasteczku, które sprzyja obalonemu dyktatorowi, doszło do największego starcia zbrojnego od upadku reżimu Saddama Husajna. Amerykański konwój wpadł w zasadzkę zastawioną przez terrorystów. Zginęło ok. 54 Irakijczyków i kilku Amerykanów. Wcześniej w wyniku zamachu dokonanego w irackim mieście Swaira zginęło 7 żołnierzy hiszpańskich.

Przywódca palestyńskich muzułmanów mufti Jerozolimy Scheich Akrama Sabri zakazał swoim wiernym współpracy przy budowie muru, który będzie oddzielał terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej. Tymczasem premier Izraela Ariel Szaron oświadczył, że przyspieszy budowę muru.

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa