Reklama

W uznaniu dla Ojca Świętego

Złoty Laur Akademicki dla Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II otrzymał Złoty Laur Akademicki - najwyższe honorowe odznaczenie środowiska akademickiego Wrocławia i Opola. Ojciec Święty jest pierwszą osobą wyróżnioną w ten sposób. W uzasadnieniu nadania Lauru Papieżowi podkreślono wdzięczność za „użyczenie swego autorytetu dla poszukiwań i poszanowania prawdy” oraz za „papieskie nauczanie, będące inspiracją dla formowania postaw młodzieży akademickiej”.
Propozycję nadania Papieżowi Złotego Lauru złożył rektor Politechniki Wrocławskiej - prof. Tadeusz Luty na posiedzeniu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. W ten sposób środowisko akademickie tych dwóch miast chciało uczcić 25-lecie Pontyfikatu i 50-lecie habilitacji Papieża Jana Pawła II.
Decyzję o nadaniu Złotego Lauru ogłoszono 15 listopada br. w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela, podczas obchodów Święta Nauki Wrocławskiej. Odprawionej z tej okazji Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Ignacy Dec - rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który powiedział: „Dzisiaj, w ramach Święta Nauki Wrocławskiej, stajemy przed Bogiem, by na nowo zawierzyć Jego Opatrzności nasze uczelnie. Chcemy także dzisiaj w takim gronie złożyć dar naszej akademickiej modlitwy w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. (...)
3 grudnia br. minie 50. rocznica zakończenia przewodu habilitacyjnego ks. Karola Wojtyły, przeprowadzonego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dniu tym na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Wydziału wygłosił on wykład habilitacyjny na temat: Analiza aktu wiary w świetle filozofii wartości. W tajnym głosowaniu przyjęto wykład i cały przewód habilitacyjny jednogłośnie. Recenzentami dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej byli: prof. Stefan Swieżawski, ks. prof. Władysław Wicher i ks. prof. Aleksander Usowicz. Była to ostatnia habilitacja na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przed likwidacją Wydziału”.
Homilia Księdza Rektora była bogatą i pogłębioną refleksją nad światłem dla nauki płynącym z Katedry Piotra naszych czasów. Ogniskowała się wokół trzech pytań: W jakim świecie wchodził ks. Karol Wojtyła przed pięćdziesięcioma laty w krąg nauki? Jakie środowiska i trendy myślowe wpłynęły na ukształtowanie się jego sylwetki intelektualnej? Co zawdzięcza świat nauki Janowi Pawłowi II?
Rozważając temat pierwszy, ks. prof. dr hab. I. Dec powiedział: „Ks. Karol Wojtyła wchodził w świat nauki w połowie XX wieku. Był to czas, kiedy ujawnił się z wielką mocą w świecie, a w szczególności w Europie, dramat prawdy i siły - dwu wartości danych człowiekowi po to, by łącząc obie w swym działaniu, realizował wraz z innymi swoje człowieczeństwo, by budował świat na miarę swej osobowej godności”.
Obszerna część homilii poświęcona była środowiskom i mistrzom, którzy ukształtowali intelektualną sylwetkę ks. Karola Wojtyły. Ksiądz Rektor przypomniał, że „znany jest wpływ na młodego Karola Wojtyłę środowiska rodzinnego, zwłaszcza ojca po wczesnej stracie matki, a także pierwszych nauczycieli i przyjaciół. (...) W biografii naukowej ks. Wojtyły zwracają uwagę trzy źródła, które wpłynęły na kształtowanie się jego poglądów i przekonań. Kierunkom inspirującym patronują trzej myśliciele: św. Jan od Krzyża (XVI wiek), św. Tomasz z Akwinu (XIII wiek) i Max Scheler (początek XX stulecia). Najwcześniej natrafił młody Karol Wojtyła na mistykę św. Jana od Krzyża”.
Następnie ks. prof. dr hab. Ignacy Dec przeszedł do trzeciego z pytań postawionych na początku rozważań: Co stanowi istotny wymiar przesłania Jana Pawła II dla ludzi nauki? Podzielił się on ze słuchaczami następującą refleksją: „Gdy przeglądałem papieskie przemówienia do różnych grup ludzi nauki, w tym także owe piękne teksty Jana Pawła II skierowane do polskich rektorów i profesorów w Polsce i we Włoszech, zrodziło się we mnie przekonanie, że mają one jakieś odniesienie do sentencji wypisanych w akademickim Krakowie: jednej już cytowanej - z Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego: plus ratio quam vis oraz drugiej - wypisanej na herbie kamienicy przy ul. Kanoniczej 25, gdzie mieści się dziś rektorat Papieskiej Akademii Teologicznej: Nil est in homine bona mente melius (Nie ma nic lepszego w człowieku nad dobrą myśl). Dobra myśl - to z pewnością swoista synteza: prawdy i dobra; prawdy, która w czynieniu przybiera kształt miłości. Nil est in homine bona mente melius - Nie ma nic lepszego w człowieku nad dobrą myśl. Mówca podkreślił również, iż Jan Paweł II tak często przypomina, że w nauce zawsze winno chodzić przede wszystkim o prawdę. Papież wielokrotnie nauczał, że poszukiwanie prawdy domaga się wolności. Rodzi to słuszny postulat autonomiczności i wolności nauki. Papież Jan Paweł II nie przestaje przypominać, że uprawianie nauki podlega kryteriom etycznym. Ks. prof. Dec zacytował fragment przemówienia Jana Pawła II do polskich rektorów w Castel Gandolfo w dniu 30 sierpnia 2001 r.: „Jakakolwiek byłaby dziedzina badań, pracy naukowej czy twórczej, każdy, kto angażuje w nie swoją wiedzę, talent i trud, powinien stawiać sobie pytanie, w jakiej mierze jego dzieło kształtuje wpierw jego własne człowieczeństwo, a z kolei, czy czyni ono życie ludzkie pod każdym względem bardziej ludzkim, bardziej godnym człowieka, i wreszcie - czy w kontekście postępu, którego jest autorem, człowiek «staje się lepszy, duchowo dojrzalszy, bardziej świadomy godności swojego człowieczeństwa, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty dla drugich, zwłaszcza dla potrzebujących, dla słabszych, bardziej gotowy świadczyć i nieść pomoc wszystkim?» (Redemptor hominis, 15)”.
Na zakończenie Ksiądz Rektor powiedział: „Liturgiści nie darowaliby nam, gdybyśmy w homilii pominęli dar ogłoszonego wśród nas Bożego słowa. Dzisiejszy tekst Księgi Mądrości odnosi się do zamieszkania Boga na ziemi: «Gdy głęboka cisza zalegała wszystko, a noc w swoim biegu dosięgała połowy, wszechmocne Twe słowo z nieba, z królewskiej stolicy (...) runęło pośrodku zatraconej ziemi» (Mdr 18, 14). Stanął przed nami na ziemi Syn Boży, stanął, by nas wybawić i usprawiedliwić przez słowo i krzyż, przez prawdę Ewangelii i dzieło miłości na krzyżu. On to kiedyś opowiedział uczniom «przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać» (por. Łk 18, 1).
Gdy może kiedyś pojawi się myśl, że jesteśmy bankrutami, że tyle spraw nam nie wyszło: i w nauce, i w życiu prywatnym, osobistym, rodzinnym - wtedy pozostanie nam jeszcze modlitwa. Bo tylko ten, kto staje przed Bogiem, nie może przegrać”.
Podczas uroczystości kard. Henryk Gulbinowicz prosił o modlitwę w intencji wykładowców wyższych uczelni oraz ich słuchaczy, aby „umieli godnie wykorzystać doświadczenie swoich nauczycieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna...

Franciszek

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego