Reklama

Drogi nawrócenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Rozpocznij na nowo od Chrystusa" - to wezwanie było przedmiotem rozważań XI Sosnowieckiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Tym słowom podporządkowano rozważania, konferencje, liturgię i całe życie na pątniczym szlaku.

List pasterski Ordynariusza Diecezji Sosnowieckiej

Bp Adam Śmigielski SDB zachęcał wszystkich diecezjan w liście pasterskim przed pielgrzymką, by ofiarowali Bogu tych kilka dni. " Może będą to dni naznaczone trudem i ofiarą, ale Chrystus też przeszedł trudną drogę, drogę krzyża, bo umiłował nas do końca. Oczekuje więc na miłość z naszej strony. Nie pozwólmy Chrystusowi czekać bez końca. Im więcej trudu włożymy, aby okazać naszą miłość, tym więcej doświadczymy Jego miłości. Nie lękajmy się trudu i ofiary, gdyż jest to droga, którą przeszedł Jezus Chrystus. Biskup sosnowiecki przytoczył słowa Jana Pawła II, który wzywając nas do pójścia za Chrystusem, powiedział: " Nie lękajcie się iść w przyszłość przez bramę, którą jest Chrystus. Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości, w Nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb. Chrystus jest bramą, ale jest też drogą. Idźcie zatem wiernie drogą Chrystusa w nowe czasy". (Całość listu na stronach www.kuria.sosnowiec.pl)

Co pielgrzymi spotkają na swojej drodze?

Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Czas duchowego wzrostu, a także spotkania z Bogiem w drugim człowieku. Wybieramy się na nią, aby zastanowić się nad swoim życiem, powziąć ważne decyzje, zawierzyć trudne wybory. Pomagają nam w tym konferencje, codzienna Eucharystia, wspólny śpiew, spowiedź, poznanie innych ludzi. Nie bez znaczenia jest piękno przyrody i architektury sakralnej. A nie brakuje ciekawych świątyń, kościołów, czy kapliczek w drodze na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu

Wychodzimy z sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce. Jest to pierwsza w Polsce świątynia - pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie. Wystrój wnętrza, eksponowane sale pamięci przypominają i uczą patriotyzmu. Są lekcją historii, której nie można zapomnieć. Przed wejściem do świątyni znajduje się, wkomponowany w fundamenty kościoła, krzyż z wizerunkiem Matki Bożej Katyńskiej i wypisanymi miejscami kaźni. Nad wnętrzem świątyni góruje olbrzymi 11-metrowy krzyż z ponad 3-metrowym wizerunkiem Chrystusa, lekko pochylającego się w kierunku ludzi. Na skrzydłach znajdują się dwie olbrzymie płaskorzeźby: jedna przedstawia na podstawie Grottgera "Widzenie w katordze", druga zaś patronów diecezji sosnowieckiej: św. Brata Alberta i św. Rafała Kalinowskiego. Również stacje Drogi Krzyżowej są zapisem męczeńskiej drogi Polski do wolności - zmartwychwstania.

Reklama

Świątynia w parku

Kolejnym miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów jest świątynia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Łagiszy. Łagiski kościół znajduje się w uroczym parku, łączącym się z parafialnym lasem. Tam można posilić się, a w świątyni zatopić w modlitwie.

Z wizytą u św. Mikołaja

Na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Mikołaja w Targoszycach. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1324 r. W tym czasie istniał murowany kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Najstarsza część kościoła, prezbiterium, została wzniesiona w XIII w. Prawdopodobnie była to wolno stojąca kaplica, do której dobudowano na początku XIV w. kamienną nawę i drewnianą dzwonnicę. W połowie XVI. w na skutek zniszczeń i splądrowania kościół w Taroszycach przestał funkcjonować. Liturgię przeniesiono do drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Mierzęcicach. Obecny kształt świątyni i jej barokowy wystrój pochodzi z XVIII w. Wyjątek stanowi XV-wieczny kamienny portal, prowadzący do dzisiejszej zakrystii oraz antypedia zdobiące ołtarze pochodzące z II połowy XIX w. Ołtarz główny w swoim zwieńczeniu zawiera grupę Przemienienia Pańskiego. W niszy ołtarzowej znajduje się barokowa figura św. Mikołaja wykonana z drzewa lipowego. Lewy boczny ołtarz z rzeźbami św. Augustyna i św. Tomasza zdobi obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną. Prawy ołtarz jest poświęcony Matce Bożej Bolesnej. Wystrój kościoła dopełnia ambona ze sceną Zwiastowania oraz przyścienna chrzcielnica z płaskorzeźbą przedstawiającą chrzest Jezusa w Jordanie i objawienie Boga Ojca i Ducha Świętego. Stacje Drogi Krzyżowej są darem dla kościoła od Ojców Reformatów z Gliwic i pochodzą z 1778 r. Kościół w Targoszycach jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Gościnnie w parafii św. Piotra i Pawła w Nieradzie

Nierada to niewielka parafia, w której pielgrzymka zatrzymuje się na nocleg. Pątnicy mają więc wiele czasu by zajrzeć do parafialnego kościółka. Kościół powstał w latach 80. ubiegłego wieku. W 2000 r., w ramach przygotowań do uroczystego poświęcenia, wykonano prace wykończeniowe związane z wystrojem artystycznym świątyni. Kościół otrzymał m.in. nowy ołtarz soborowy, ambonkę i chrzcielnicę.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...