Reklama

Fakty

To już wiemy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze dni nowego roku to dobra okazja, by spojrzeć w przyszłość. Są wydarzenia, których się spodziewamy, i są wydarzenia, które nas zaskoczą. O pierwszych napiszę teraz. O drugich - w następnych komentarzach tego roku.
Dla Polski będzie to kolejny rok pod znakiem Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. zakończy się wieloletni okres negocjacji i dostosowywania polskiego prawa do unijnego. Miesiąc później odbędą się bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy w historii Europy swych posłów wybiorą obywatele aż 25 państw. To będzie definitywne przekreślenie jałtańskiego podziału naszego kontynentu.
Już w styczniu Komisja Europejska przedstawi założenia budżetu Unii na lata 2007-13. Dla Polski będą to najważniejsze negocjacje tego roku. Zdecydowaliśmy się przecież na członkostwo w Unii przede wszystkim ze względu na środki finansowe, które mają nam przyspieszyć modernizację kraju. Zagrożone jednak będą fundusze strukturalne, czyli środki kierowane m.in. na budowę autostrad i ochronę środowiska. Do tej pory liczyliśmy na kilkanaście miliardów euro rocznie. Bogatsi członkowie Unii chcą jednak przesunąć te pieniądze na badania naukowe i wdrażanie nowoczesnych technologii.
Kolejny rok nasi żołnierze spędzą w Iraku. W Bagdadzie odbędzie się proces Saddama Husajna. Ożywi on napięcia czy je złagodzi? Tego nie wiemy. Podobnie jak nie wiemy, czy uporządkowanie irackiej gospodarki przybliży oddanie władzy Irakijczykom. Być może warunkiem wycofania się z tego kraju będzie jego podział na strefy wpływów szyitów, sunnitów i Kurdów. My mamy prawo oczekiwać, że w tym roku w Iraku polskie przedsiębiorstwa otrzymają duże kontrakty.
W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Putin będzie się ubiegał o drugą kadencję. Zapowiedział, że będzie to jego ostatnia kadencja. Wynik wyborów jest już znany. Putin nie ma bowiem poważnych przeciwników. Jego wielka popularność wśród Rosjan jest zrozumiała. Uporządkował kraj, zapewnił w miarę regularne wypłaty emerytur, poprawił nastroje, odwołując się do imperialnej i wielkoruskiej tradycji. Niepokój budzi nie druga kadencja Putina, ale brak demokratycznej kontroli nad jego poczynaniami. W rosyjskiej Dumie po grudniowych wyborach nie ma już posłów z ugrupowań liberalnych. Na rynku mediów nie ma już niezależnej od Kremla ogólnokrajowej stacji telewizyjnej. Bogaci Rosjanie otrzymali sygnał, że mogą z dnia na dzień stracić majątki, jeśli będą wspierać antykremlowską opozycję. Niestety, w tym roku nie zakończy się pacyfikacja hardej Czeczenii.
Z kolei w listopadzie egzaminowi wyborczemu podda się prezydent Bush. Jeśli z Iraku nie nadejdą złe wiadomości, jeśli utrzyma się koniunktura gospodarcza, to i w jego przypadku druga kadencja stanie się faktem. Tym bardziej że Ameryka to nie Polska, więc pani Hillary Clinton jeszcze długo będzie musiała terminować na Kapitolu, zanim demokraci dadzą jej prezydencką nominację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Niemcy: abp S. Szewczuk wezwał diasporę ukraińską do zachowania więzi z ojczyzną

2024-05-23 20:59
Arcybiskup Światosław Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Niech bycie razem z Ukrainą będzie waszą myślą przewodnią - zaapelował arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk do przedstawicieli działających w Niemczech 27 organizacji ukraińskich, z którymi spotkał się 22 maja w Monachium. Podziękował im za wsparcie i pomoc, a zarazem poprosił ich o dalsze pamiętanie o ojczyźnie, przeżywającej od ponad dwóch lat trudne chwile.

Więcej ...

Nadawać życiu właściwy kierunek

2024-05-24 11:49
Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Maria Chuda

Msza św. odpustowa w kościele w Chlebowie

Św. Rita pomaga nadawać życiu właściwy kierunek – wskazywał ks. Andrzej Fiołka 22 maja podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Rity w Chlebowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania