Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: łaska to nie prezent, ale sam Bóg

Maciej Orman/Niedziela

– Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia – powiedział abp Wacław Depo w kościele akademickim św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku akademickiego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Michał Krawczyk – proboszcz personalnej parafii akademickiej, ks. dr Kamil Zadrożny – dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr hab. Paweł Wolnicki – prof. Uniwersytetu Humanistycznego-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

Zobacz zdjęcia: Liturgiczna inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w personalnej parafii akademickiej w Częstochowie

W modlitwie uczestniczyli: studenci, pracownicy częstochowskich uczelni wyższych, nauczyciele akademiccy, profesorowie i władze uczelni na czele z prof. dr hab. Anną Wypych-Gawrońską – rektor UJD, prof. dr. hab. inż. Norbertem Sczygiolem – rektorem Politechniki Częstochowskiej oraz ks. dr. Mikołajem Węgrzynem – dyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości.

– Na progu kolejnego w naszym życiu przeżywania początku drogi kształtowania umysłu i serca w posłudze myślenia i wiary Ewangelia w osobie młodego człowieka stawia nam pytania o kres ludzkiego życia: „Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” – zauważył w homilii abp Wacław Depo i odpowiedział słowami św. Jana Pawła II: „Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu”.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski określił spotkanie młodzieńca z Jezusem „syntezą jego dotychczasowego prawego i sprawiedliwego życia: Wypełniałem wszystkie te przykazania od mojej młodości. Czego mi jeszcze brak?”. – Nie potrafił rozpoznać tej chwili, którą było spotkanie Jezusa twarzą w twarz, nie tylko przez wsłuchiwanie się w to, co mówi, ale po prostu spotkania z tajemnicą Jego Osoby – zaznaczył duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus nie pozbawia go tego, co było jego własnością, a tym bardziej jego wolności wyboru, ale w poleceniu: „Idź za Mną” daje mu siebie. To jest również wskazówka dla nas. Tej drogi nic nie zastąpi: ani pobożność, ani prawość, ani pragnienie Jego królestwa. Dosłownie nic. Jezus jest najwyższym darem Boga dla człowieka, sam będąc prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Dlatego ma prawo być dla nas najlepszą Drogą i Nauczycielem życia – kontynuował abp Depo.

Reklama

Odnosząc się do pierwszego czytania, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że mądrość nie jest owocem zasług, ale łaską i obdarowaniem wymagającymi współpracy. – Trzeba wyjść naprzeciw łasce, którą Pan Bóg udziela człowiekowi. Łaska to nie jest coś, co bierzemy na własność wprost własnymi rękoma. To jest udzielanie się Boga samego jako źródła mądrości, łaski i życia. To nie jest prezent, to jest sam Bóg, który jest darem, mądrością, łaską i życiem – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny wskazał, że ewangeliczny młodzieniec był bliski poznania Prawdy, czyli Jezusa, ale ostatecznie „wybrał to, co sam chciał, w imię wolności”. – Czyż często nasza pycha i egoizm, trwanie w zatwardziałości czy nawet częste uprzednie nastawienie, aby mieć własną receptę na życie, nie przekonują nas o tym, co najlepsze i najsłuszniejsze? Czy serce i sumienie człowieka jest zdolne i gotowe przyjąć to, co Bóg mu objawia? Czy w swoim zamknięciu człowiek odchodzi zasmucony, bo opiera się na sobie samym albo na koniunkturze prawdy? – pytał abp Depo.

Za Blaise’em Pascalem przypomniał, że „poznanie Boga bez poznania własnej nędzy prowadzi do pychy”. – Poznać Boga tylko na własną miarę to jest powrót do grzechu pierworodnego – zaznaczył. Cytując ponownie francuskiego myśliciela, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że „poznanie siebie, własnej nędzy bez poznania Boga prowadzi do rozpaczy”. – Gdzie jego zdaniem jest droga będąca rozwiązaniem? „W Chrystusie odnajduję prawdę o Bogu i prawdę o sobie” – odpowiedział za Pascalem.

– To właśnie Chrystus mówi nam o tajemnicy każdego z nas, bo On sam wszedł w nasz ludzki świat. Jezus mówi nam o Bogu i nie będzie większego ostatecznego objawienia. W Nim odnajdujemy drogę do poznania siebie, świata, drugiego człowieka, a tym samym przez człowieka idziemy do Boga – wyjaśnił abp Depo.

Reklama

– Na progu kolejnego roku kształtowania umysłów i serc musimy sobie uprzytomnić, że poszukiwanie prawdy i służba prawdzie daje nam gwarancję wyboru jednej z najlepszych dróg – dodał.

Maciej Orman/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Michał Krawczyk, proboszcz personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie, przyznał, że w nowym roku akademickim oprócz kontynuacji sprawdzonych środków duszpasterskich, takich jak np. formacji w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji, nie zabraknie nowości, którą będą środy studenckie. – Będą to spotkania wieczorne o godz. 20. Niektóre będą niespodzianką, a niektóre zaplanowane. Chodzi o to, by się integrować i zaprosić studentów do przeżywania w sposób katolicki wieczoru spotkania w różnym wymiarze – powiedział duchowny. Dodał, że w planach jest rozpoczęcie od stycznia 2022 r. kursu Alfa dla studentów oraz zorganizowanie kilku wyjazdów duszpasterskich. Najbliższą propozycją będą „Rekolekcje na dobry początek”, które w dniach 17-20 października poprowadzi ks. Łukasz Dyktyński, doktor teologii duchowości.

– Dla środowiska akademickiego Częstochowy modlimy się przede wszystkim o to, żebyśmy byli razem i żebyśmy szli w kierunku Chrystusa – podsumował ks. Krawczyk.

2021-10-10 22:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zacznij rok (akademicki) z nową mocą

Maciej Orman/Niedziela

„Studia czas zacząć, lecz jak zacząć bez dobrego wzmocnienia duchowego? Przyjdź i podążając za hasłem rekolekcji: «Przebudź się, powstań, przyjmij!»” – zachęca na swoim profilu w mediach społecznościowych Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie.

Więcej ...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Więcej ...

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10
Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...