Reklama

„Madonny Europy” w Smith College w Northampton w USA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znana od ponad 150 lat uczelnia amerykańska - słynny Smith College w Northampton w stanie Massachusetts - zaprosiła wystawę Madonny Europy. Uroczystego otwarcia wystawy 13 listopada br. dokonał Rektor uczelni.
Otwarciu wystawy towarzyszył wykład specjalnego gościa - prof. Rachel Fulton z Wydziału Historii Uniwersytetu w Chicago. Po wykładzie Panna Święta w ogrodzie - dlaczego kwiaty układają lepsze modlitwy odprawiono Mszę św., w czasie której Lynn Parkerson, dyrektor artystyczny Baletu Brooklyńskiego, wykonała specjalnie ułożony taniec Różaniec, do muzyki jednego z sonetów Heinricha Libera, siedemnastowiecznego kompozytora. Uroczystości zakończyła kolacja z polskimi potrawami. W czasie trwania wystawy odbył się jeszcze koncert Iluminacje, w wykonaniu Folger Consort Illuminations - program składał się z muzyki iberyjskiej z XIII wieku.
W przededniu otwarcia wystawy jej autor - Janusz Rosikoń wygłosił prelekcję na temat kultu maryjnego w Europie, której towarzyszył pokaz 240 slajdów.
Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem - już następnego dnia po otwarciu ukazały się pochlebne recenzje w dwóch popularnych dziennikach tego stanu: The Republican i Daily Hampshire Gazette. W jednym z wywiadów pani Jennifer Walters, dziekan Wydziału Religioznawstwa, powiedziała: „…szczególnie w czasach kryzysów ludzie od wieków zwracali się do Maryi, prosząc Ją o pomoc, nadzieję, mądrość. Żyjemy w czasach niepokoju i globalnego kryzysu wartości, dlatego zainteresowanie Matką Bożą wydaje się dzisiaj takie ważne i przemawiające do ludzi. Ludzie są zaniepokojeni kryzysami, wojną w Iraku. Ta wystawa jest zdolna zaangażować nie tylko ludzkie umysły, ale też i ich serca”.
Janusz Rosikoń jest autorem wystawy i albumu Madonny Europy, wydanego po raz pierwszy w 1997 r. przez Rosikon Press. Do tej pory ukazały się trzy wydania polskie, wydanie angielskie (The Madonnas of Europe) i węgierskie (Europa Madonnai). Album został nagrodzony Śląskim Wawrzynem Wydawniczym ’98 i nagrodą Feniks ’99.
Wystawa Madonny Europy to cykl fotografii prezentujących sanktuaria maryjne z 28 krajów Europy - od Portugalii po wschodnią granicę Europy w górach Uralu, w Rosji. Są na niej przedstawione nie tylko wizerunki Matki Bożej z różnych zakątków Europy, ale również pielgrzymi, oraz ukazana jest więź, jaka ich łączy we wspólnym kulcie Maryi.
Wystawa Madonny Europy po raz pierwszy została zaprezentowana w czasie Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego w Częstochowie w sierpniu 1996 r., później podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w maju 1997 r., zyskując uznanie wszystkich uczestników - zarówno duchownych, jak i świeckich, przybyłych z całego świata. Wystawa w Łazienkach Królewskich w 1996 r. wpisana została w obchody 400-lecia stołeczności Warszawy. Wystawa była również eksponowana w gmachu parlamentu RP z okazji rozpoczęcia obrad Sejmu IV kadencji w październiku 1997 r.
Odwiedziła już 60 miejsc w Polsce i za granicą, m.in.: Wilno - 1997 r., Akademia Sztuk Pięknych; Londyn - 1998 r., Instytut Kultury Polskiej; Oksford - 2000 r., Kongres Wielkiego Jubileuszu - Uniwersytet; Frankfurt n. Menem - 2000 r., Międzynarodowe Targi Książki; Mdina (Malta) z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 2001 r. - Muzeum Katedralne; Valley Forge (USA) - 2001 r. CMN; Paryż - 2002 r. Religio. W ciągu 6 lat zobaczyło ją ponad 100 tys. osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś pozdrawia przed konklawe i prosi o modlitwę

2025-05-07 07:45

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...