Reklama

„Częstochowa - Polsce”

Niedziela Ogólnopolska 2/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie lada atrakcją dla licznie odwiedzających Jasnogórskie Sanktuarium pielgrzymów jest otwarta 17 grudnia 2003 r. w pawilonie wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica wystawa Dziedzictwo Wydawnicze Częstochowy. Jest to pierwsza ekspozycja z cyklu wystaw „Częstochowa - Polsce”, obejmująca dorobek piśmienniczy związany z Częstochową i klasztorem Ojców Paulinów. Wystawa, której patronują prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona i dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Michał Jagiełło, stanowi istotne wydarzenie w historii Częstochowy jako miasta i jako duchowej stolicy Polski. Jak powiedział podczas otwarcia wystawy prezydent Tadeusz Wrona: „... te dzieła powstałe w Częstochowie świadczą o naszej przeszłości, o wielkim wysiłku intelektualnym ludzi, którzy żyli przed nami. Oby te dzieła dopingowały nasze pokolenie do zostawienia po sobie chociaż takiego śladu”.
Tradycje wydawnicze Częstochowy sięgają początków XVII wieku, wtedy to bowiem w klasztorze Ojców Paulinów powstała drukarnia tłocząca różne dzieła w języku polskim. W XVIII wieku oficynę wydawniczą na Jasnej Górze uznawano za jedną z najważniejszych w Polsce. W miejscu, do którego pielgrzymowali Polacy z wszystkich trzech zaborów, dostępność polskich wydawnictw pozwalała utrwalać świadomość narodową.
Organizatorem wystawy są: Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Jasnogórska, Archiwum Państwowe w Częstochowie, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy. W uroczystym otwarciu ekspozycji, obok Prezydenta Częstochowy i Dyrektora Biblioteki Narodowej, udział wzięli: kustosz jasnogórskich zbiorów - o. Jan Golonka, starosta powiatu częstochowskiego Ireneusz Skubis, wiceprezydenci miasta oraz wiele osób ze świata kultury. W oprawie muzycznej Chóru Akademickiego Politechniki Częstochowskiej Collegium Cantorum, pod dyrekcją Janusza Siadlaka, kurator wystawy Anna Woźnicka z Biblioteki Publicznej w Częstochowie zaprezentowała unikalne zbiory, udostępnione m.in. przez: Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Bibliotekę Narodową, Częstochowską Bibliotekę i Częstochowskie Archiwum. Rangę wydarzenia podnosi fakt, że po raz pierwszy unikalne zbiory Biblioteki Jasnogórskiej zostały udostępnione na zewnątrz. Wśród prezentowanych eksponatów na szczególną uwagę zasługują: akt fundacyjny klasztoru jasnogórskiego z pieczęciami księcia Władysława Opolczyka z 9 sierpnia 1382 r. (faksymile), Kodeks Reguły św. Augustyna z 1512 r., wyznaczający zasady działania Zakonu Paulinów (Kodeks Reguł Paulińskich), materiały dokumentujące życie wydawnicze w Częstochowie z końca XIX i początku XX wieku, starodruki i księgi jasnogórskie z XVII i XVIII wieku, ciekawy Przewodnik po Wystawie Przemysłu i Rolnictwa w Częstochowie 1909 r., a także egzemplarz Nowej Gigantomachii o. Augustyna Kordeckiego z 1657 r. czy Nauka czytania polskiego.
Warto dodać, że w okresie od 24 października do 10 grudnia 2003 r. wystawa prezentowana była w gmachu głównym Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie cieszyła się wielkim zainteresowaniem. W Częstochowie wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2004 r., stanowiąc wydarzenie kulturalne nie tylko dla miasta, ale także dla kraju - jak przystało na duchową stolicę Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...