Reklama

100-lecie Braci Szkolnych

Niedziela Ogólnopolska 2/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z nowym rokiem kalendarzowym polska prowincja Braci Szkół Chrześcijańskich kończy jubileusz 100-lecia przybycia Braci do naszego kraju i otwarcia pierwszej placówki - Szkoły św. Józefa we Lwowie. Główna uroczystość zamykająca obchody będzie miała miejsce w Częstochowie 17 stycznia 2004 r.

Założyciel

Urodzony 30 kwietnia 1651 r. Jan Chrzciciel de La Salle był synem dwojga arystokratów zamieszkałych w Reims. W 1678 r. przyjął święcenia kapłańskie, a trzy lata później uzyskał doktorat z teologii. Pod wpływem swego przyjaciela i kierownika duchowego, także kanonika, bł. Mikołaja Rolanda, przejął się losem ubogich chłopców pozbawionych możliwości kształcenia. Z myślą o ich edukacji podjął się formowania grupy nauczycieli, z której powoli wyłoniło się Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich.
W 1718 r. Jan de La Salle, przy współudziale braci, napisał Reguły ogólne, które powstały jako owoc doświadczeń wielu lat i praktykowania przepisów zawartych w Zbiorze rozprawek. Reguły te stały się podstawą prawną do zatwierdzenia Zgromadzenia, co nastąpiło to jednak już po śmierci Założyciela.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzenie

Myśl i duchowość św. Jana de La Salle przetrwały do dziś dzięki jego duchowym synom - Braciom Szkolnym. Wierni jego zaleceniom i wskazaniom, łączą oni w swoim powołaniu konsekrację zakonną z edukacyjną misją wśród dzieci i młodzieży. Aby całkowicie oddać się służbie pedagogicznej, nie przyjmują żadnych święceń, w ten sposób mają stawać się prawdziwie braćmi każdego człowieka. Liczą obecnie ok. 6 tys. zakonników, istnieją w ponad 80 krajach na całym świecie.
Jednak dziedzictwo św. Jana de La Salle nie ogranicza się wyłącznie do założonego przez niego Zgromadzenia. W XX wieku powstały nowe kongregacje zakonne ożywione jego charyzmatem. W 1914 r. sługa Boży br. Tedoret Garberoglio założył w Turynie instytut świecki Katechetów Jezusa Ukrzyżowanego i Maryi Niepokalanej. W Meksyku powstał Dom Sióstr Matki Bożej z Gwadalupe de La Salle, założony przez sługę Bożego br. Jana Fromental w 1945 r. Kolejne zgromadzenie to Siostry Lasalianki, które powstały w Wietnamie w 1967 r. Dla osób świeckich związanych ze Zgromadzeniem powstało i prężnie się rozwija Stowarzyszenie „Signum Fidei”.
Bracia Szkolni mogą się chlubić wieloma wybitnymi nauczycielami i wychowawcami, ale prawdziwą ozdobą Zgromadzenia są ci lasalianie, których Kościół wyniósł do chwały ołtarzy. Do tej pory Zgromadzenie wydało, oprócz Założyciela, 12 świętych, 18 błogosławionych i 145 sług Bożych.

Na polskiej ziemi

Mimo iż Bracia Szkolni byli dobrze znani w całym świecie, to do Polski przybyli stosunkowo późno, bo dopiero w 1903 r. Pierwszą placówką Zgromadzenia na polskich ziemiach była Szkoła św. Józefa we Lwowie. Kolejna wspólnota lasaliańska powstała w Częstochowie (1922 r.). Tam utworzono centrum formacji dla kandydatów do Zgromadzenia, zwłaszcza na misjonarzy. Przed wojną Bracia Szkolni podjęli jeszcze działalność w ośrodku szkolno-wychowawczym w Liskowie.
Czas okupacji był okresem konspiracji i prześladowania; śmiercią męczeńską zginęło wtedy czterech braci. Trudna też okazała się sytuacja tego pedagogicznego Zgromadzenia w powojennej Polsce. Spośród wybitnych polskich lasalianów należy wspomnieć dwóch, którzy zmarli w opinii świętości. Są to: br. Franciszek Taranek, który odznaczał się wieloma zaletami pedagogicznymi i zakonnymi, był dyrektorem wspólnot, prowincjałem i mistrzem nowicjatu, oraz br. Jan Niesmaczny, który jest przykładem modlitwy i pracowitości.
Po 100 latach obecności Braci Szkół Chrześcijańskich w naszym kraju polska prowincja liczy 67 zakonników w 11 wspólnotach. Niektórzy nadal katechizują w szkołach państwowych oraz włączają się w działalność różnych grup duszpasterskich, pozostali pracują w dziełach Zgromadzenia: w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, specjalnych ośrodkach wychowawczych i domach pomocy społecznej. Obecnie Bracia Szkolni swoją misję pełnią w ośmiu polskich diecezjach oraz pracują na Słowacji i w Afryce.
Przez cały jubileuszowy rok w poszczególnych wspólnotach odbywały się rozmaite uroczystości związane z rocznicą. Główne obchody z udziałem delegacji Zarządu Generalnego miały miejsce w Częstochowie. Natomiast w czasie wakacji odbyło się w Polsce europejskie spotkanie lasaliańskich uczniów. Także w ramach obchodów wydano książkę pt. Chodź w mojej obecności. Ks. Jan de La Salle (1651-1719), która w popularny sposób przybliża sylwetkę i dzieło jednego z największych świętych pedagogów.
Wszelkich informacji o Zgromadzeniu udziela zainteresowanym:

Prowincjał Braci Szkolnych
ul. Salezjańska 4, Kopiec
42-125 Kamyk
tel. (0-34) 319-70-69, 361-35-05
e-mail: wizytator_fsc@wp.pl

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

O nawrócenie aborcjonistów

2025-05-08 16:50

Fundacja Pro-Prawo do Życia

W związku z uśmierceniem chłopczyka w 9. miesiącu ciąży Fundacja Pro - Prawo do Życia organizuje 10 maja w Oleśnicy modlitwę w intencji nawrócenia aborcjonistów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...