Reklama

Niedziela Lubelska

Powrót św. Michała. Jubileusz lubelskiej parafii

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Michała Archanioła w Lublinie świętuje 100-lecie istnienia.


W listopadzie 1845 r. administrator diecezji lubelskiej bp Wincenty Pieńkowski poprosił rosyjskiego gubernatora Marka Albertowa o rozbiórkę kościoła św. Michała. Ta najstarsza świątynia w mieście, zwana farą, pełniła wówczas rolę katedry. Uzasadniał, że „na kosztowną restaurację tego kościoła nie masz funduszu (…), pozostać zaś dłużej nie może bez obawy zawalenia się, bo już część sklepienia upadła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bolesna rozbiórka

Tamtą decyzję skomentował po kilkunastu latach znakomity historyk kościelny ks. Jan Ambroży Wadowski: „społeczeństwo miejscowe ogarnęła jakaś martwota, magistrat miejski mało obchodziły teraz świątynie, a duchowieństwo wyższe, składające się z prałatów i kanoników, opuściło ręce i mniej gorliwym i ofiarnem okazywało się w podtrzymywaniu świątyni; coraz więc większa postępowała ruina, bo żadnej nie przedsiębrano gruntownej restauracji”. Rosjanom było to bardzo na rękę, po prawie sześciu wiekach zniknął najważniejszy symbol katolickości Lublina, ostatecznie zburzony przy użyciu prochu. Upadek fary św. Michała to jedno z najbardziej smutnych wydarzeń w historii miasta, kładące się cieniem zarówno na duchowieństwie, jak i wiernych świeckich.

Renesans św. Michała

Inny lubelski biskup, pierwszy po odzyskaniu niepodległości, Marian Fulman, zaraz po nominacji rozpoczął dzieło odbudowy diecezji po latach zaborów. Zwołał m.in. pierwszy synod w diecezji, powołał do istnienia KUL i Biskupiak, dostrzegł brak parafii i świątyń, zarówno w mieście jak i na wsiach. Powstały m.in. w Leszkowicach, Ostrówku i Jastkowie, a w samym Lublinie erygował parafie Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kunickiego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Krochmalnej i parafię św. Michała Archanioła. Nowy kościół i parafia były swoistym aktem zmycia win zaniedbania z poprzedniego wieku. Niektóre źródła mówią, że część cegieł z dawnej fary została najpierw użyta do budowy prawosławnej cerkwi na pl. Litewskim, a po jej zburzeniu posłużyła do wznoszenia murów obecnej świątyni. Tuż przed rozpoczęciem prac wieś Bronowice została włączona administracyjnie do miasta Lublin, tam też zaczęły powstawać pierwsze wielkie zakłady przemysłowe. Potrzeba nowej struktury kościelnej była więc bardzo nagląca. Kościół powstał w ciągu 11 lat, za plebanię służył (aż do 1974 r.) drewniany dworek Sachsów, byłych właścicieli terenów.

Reklama

Parafia bez granic

W ciągu stu lat parafią kierowało siedmiu proboszczów, najdłużej - jak dotąd - budowniczy kościoła ks. Feliks Szeleźniak (1920-1944). Dla obecnego proboszcza, ks. Arkadiusza Paśnika, św. Michał jest pierwszą samodzielną placówką duszpasterską. Przez 13 lat odremontował świątynię z zewnątrz i w środku, otworzył parking, na którym samochód zostawimy za „Zdrowaśkę”. Tuż przy plebanii od dziesięciu lat funkcjonuje „Dom Chleba”; w dni powszednie rano częstują tam gorącymi napojami i chlebem ze smalcem. W starej plebanii siostry Nauczycielki od św. Doroty prowadzą świetlicę dla dzieci z pobliskich osiedli. Bronowice Stare są jedną z najbardziej zaniedbanych części Lublina. Na niektórych uliczkach normą jest toaleta na podwórzu. Duszpasterzowanie w takich warunkach jest specyficzne, ale ks. Paśnik ze współpracownikami skutecznie dociera do wiernych, dbając o tworzenie wspólnoty. Rok temu, w szczycie pandemii, parafianie wyścielili kościół swoimi zdjęciami, zapewniając o więzi z pasterzami.

Pasterzowanie ks. Paśnika wykracza daleko poza granice parafii dzięki siedmiu książkom napisanym z dużym talentem i duchową głębią. „Miłość”, „Obietnicę” czy „Życie” znają tysiące czytelników, a ich autor jest najlepszym pisarzem wśród lubelskiego duchowieństwa.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-12 04:07

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...