Reklama

Święto muzyki Bacha w Łowiczu

Niedziela łowicka 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo wakacji i sezonu urlopowego nie brak w Łowiczu okazji do spotkań ze sztuką i kulturą na najwyższym poziomie. W tym roku po raz czternasty odbywa się w łowickiej Katedrze Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Johann Sebastian Bach". Łowiczanie, a także turyści i goście, będą mogli wysłuchać arcydzieł pochodzących głównie z epoki baroku, w wykonaniu wybitnych artystów z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Danii i Szwecji. W koncercie inauguracyjnym wystąpił Wiktor Łyjak, jeden z najwybitniejszych organistów polskich, jednocześnie pomysłodawca, organizator i opiekun artystyczny łowickiej imprezy.

Wszystkich zebranych przed pierwszym koncertem powitał proboszcz parafii katedralnej, ks. prał Wiesław Skonieczny. Świątynia ta, jak powiedział, pamięta na przestrzeni wieków wiele wydarzeń kulturalnych, jako że arcybiskupi i prymasi, którzy rezydowali w pobliskim zamku, byli także mecenasami sztuki. Troszczyli się o to, by mieszkańcy mieli dostęp do dobrych treści: muzycznych, naukowych, czy też oświatowych. "Chcemy nawiązać do tej tradycji, stąd też ta świątynia stoi otworem dla tych wszystkich, którzy chcieliby tu przekazywać treści duchowe, kulturalne, muzyczne, aby pobudzały do refleksji i dawały strawę duchową" - mówił ks. proboszcz.

Następnie głos zabrał burmistrz Łowicza, Ryszard Budzałek, życząc wszystkim słuchaczom, aby podczas każdego koncertu mogli przenosić się w piękny i bogaty świat muzyki barokowej.

Po powitaniach rozpoczął się koncert inauguracyjny, na którego program złożyło się 7 utworów Jana Sebastiana Bacha.

Wiktor Łyjak, pochodzący z niedalekich Skierniewic, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju i zagranicą. Interpretacje swoje utrwalił na płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii Korei Płd. i Polsce. Jako jedyny polski organista jest zdobywcą Złotej Płyty w 1999 r. oraz Platynowej Płyty przyznanej w 2000 r. za CD z utworami J. S. Bacha. Jest wybitnym znawcą historii budownictwa organowego i dziejów muzyki polskiej, a także doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk i wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Gra również jako tytularny organista w kościele prokatedralnym ( seminaryjnym) w Warszawie.

Zapytany o swoje najbliższe plany, artysta powiedział, że chciałby poświęcić się więcej pracy naukowej, w ciągu dwóch lat zdobyć tytuł doktora habilitowanego. Chciałby też więcej czasu poświęcić na pisanie i wydawanie publikacji z dziedziny organistyki polskiej. " Obecnie więcej siedzę w archiwach niż ćwiczę, bo zależy mi na tym, by przedstawić właściwe oblicze polskiego budownictwa organowego, gdzie Łowicz też będzie miał znakomite miejsce. Organy łowickie, które spłonęły we wrześniu 1939 r. były, można sądzić, instrumentem wiodącym, zbudowanym tuż przed wojnami ze Szwecją w XVII w. Musiały być bardzo dobre, gdyż przetrwały aż do początku II wojny światowej. Łowicz zresztą był kolebką sztuki organowej. Działał tutaj w XIX w. budowniczy Mateusz Mielczarski, wielka postać, twórca ponad stu organów. "Przydałaby się miastu ulica jego imienia" - powiedział Niedzieli Łowickiej Wiktor Łyjak. Nawiązując do swojej kariery wykonawcy muzyki organowej, stwierdził, że człowiek do pewnego momentu jest w jakiś sposób twórczy, co wiąże się z możliwościami intelektualnymi i fizycznymi (gra na organach wymaga dużego wysiłku). "Ja już myślę o tym, by w momencie, gdy granie będzie sprawiało satysfakcję coraz mniejszą, bez żalu pożegnać się, gdyż uważam, że zrobiłem dużo i zająć się już na dobre pisaniem". O tym, że do tej chwili jeszcze daleko, świadczą między innymi owacje na stojąco, jakie artyście zgotowała publiczność licznie zgromadzona w bazylice katedralnej na koncercie inauguracyjnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...