Reklama

Wystawa rzeźby ludowej

Niedziela łowicka 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczesny odbiorca sztuki, w epoce globalnych i masowych środków przekazu, ma rzadką okazję do zapoznania się z twórczością artystów regionalnych, nazywanych często nieprofesjonalnymi, tworzących z potrzeby serca i wykonujących na co dzień swoją normalną pracę zawodową.

Dlatego też za bardzo cenną inicjatywę trzeba uznać zorganizowanie przez Muzeum w Łowiczu wystawy prezentującej pracę dwojga rzeźbiarzy z terenu Łowicza. 3 sierpnia została otwarta wystawa prac rzeźbiarskich Małgorzaty Kosińskiej i Zygmunta Majewskiego. Wystawa jest kolejną już z cyklu, ukazującą rzeźbę ludową i nieprofesjonalną.

Mimo wakacji i upalnego dnia na wernisaż przyszło liczne grono zainteresowanych. Witając twórców i przybyłych gości, komisarz wystawy, Elżbieta Miszczyńska, przedstawiła sylwetki obojga rzeźbiarzy. Urodzona w 1958 r. Małgorzata Kosińska, silnie związana z regionem łowickim i wsią, pochodzi z Zabostowa Małego. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Jej pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w KUL-u w 1977 r.

Brała udział w konkursie "Ginące zawody - sztuka ludowa województwa skierniewickiego" (1996 r.), gdzie zajęła I miejsce, oraz w konkursie "Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim", gdzie zajęła II miejsce. Swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się między innymi w kościołach w Boczkach Chełmońskich, Bobrownikach, św. Leonarda w Łowiczu.

Zygmunt Majewski, urodzony w 1957 r. w Łowiczu, swą przygodę z rzeźbiarstwem rozpoczął niedawno, bo zaledwie półtora roku temu. Rzeźbienie jest dla niego formą terapii po tragicznym wypadku w 1982 r., od kiedy może pracować tylko lewą ręką. Od tego roku bierze udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Parmie pod Łowiczem, prowadzonych przez Jerzego Dołhania. Artysta brał udział w Przeglądzie rękodzieła regionu łowickiego 2001 r. Rzeźby jego były prezentowane w Galerii " Browarna" w Łowiczu.

Po tej krótkiej prezentacji bohaterów wystawy głos zabrała M. Kosińska. Opisując swoją drogę artystyczną mówiła: "Moje życie od dzieciństwa związane jest z wsią. Urodziłam się na wsi i mieszkam tam do dziś. Jestem głęboko związana z wsią i z tym, co ona ze sobą niesie. Z jej pięknem, kulturą, tradycją i prostotą. Rzeźbienie jest moją pasją życiową". Kilka słów o artystce wypowiedział obecny na wernisażu ks. Zbigniew Skiełczyński. Zna panią Małgorzatę prawie od dziecka i jako jeden z pierwszych oceniał jej twórczość, zachęcając do dalszej pracy. Podsumowując swoje wspomnienia, stwierdził, że tematem życiowym artystki jest Chrystus cierpiący i wszystkie tematy pasyjne. "Może ona wyrzeźbić wszystko, ale rzeźby o tematyce pasyjnej mają duszę" - powiedział ks. Skiełczyński.

Po zakończeniu prezentacji gospodarze zaprosili przybyłych gości do obejrzenia prac, a także na poczęstunek przygotowany przez Kosińską i jej przyjaciół. Prezentowane rzeźby wywarły na oglądających głębokie wrażenie. Wszyscy dzielili się swymi odczuciami i podziwiali kunszt artystyczny twórców. W sumie wystawa prezentuje 59 prac M. Kosińskiej i 10 eksponatów Z. Majewskiego.

Małgorzata Kosińska powiedziała w rozmowie z Niedzielą, że większą część swego czasu poświęca pracy w gospodarstwie. Rzeźbi dla własnej satysfakcji, a to, co uda się sprzedać, jest skromnym wkładem do domowego budżetu. Nie wykonuje swoich prac na zamówienie, lecz z potrzeby serca. Poza Polską prace jej były wystawiane też we Francji i Niemczech.

Zygmunt Majewski rzeźbą interesował się zawsze, ale wcześniej nie mógł poświęcić się tej pasji z powodu braku czasu. Nieszczęśliwy wypadek z 1982 r., kiedy stracił prawą rękę, skłonił go do tego, by udowodnić, że mimo niepełnosprawności można wiele osiągnąć, gdy się do tego z pasją dąży. Uczestnicząc w warsztatach terapeutycznych w podłowickiej Parmie mógł oddać się swym wcześniejszym marzeniom o twórczości rzeźbiarskiej. Opracował dla siebie własną technikę rzeźby w drewnie. On również tematy swych prac czerpie z serca, nie jest rzemieślnikiem pracującym na zamówienie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”

2024-05-17 14:19

Mat. prasowy

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego pokazują prace uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli