Reklama

Niedziela Wrocławska

Pożegnanie dzieci utraconych

2021-10-14 20:12
Ceremonii pochówku dzieci utraconych przewodniczył o. Fabian Kaltbach

Tomasz Lewandowski

Ceremonii pochówku dzieci utraconych przewodniczył o. Fabian Kaltbach

Dziś na Cmentarzu Osobowickim odbył się pochówek dzieci utraconych, których rodzice nie mogli bądź nie chcieli odebrać z wrocławskich szpitali.

– Dziękuję za waszą obecność – mówiła przy pomniku dzieci nienarodzonych s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae, która organizuje pochówki. – Jutro przypada Dzień Dziecka Utraconego. Dlaczego 15 października? Bo gdyby dziecko poczęło się pierwszego stycznia, to właśnie w dniu jutrzejszym wypadałby medyczny termin jego narodzin. My dzisiaj niestety świętujemy inaczej narodziny, ale myślę że powinniśmy je świętować z nadzieją, bo te dzieci są już bezpieczne w ramionach Dobrego Ojca – podkreślała s. Ewa.

Boromeuszka rozdała przybyłym na cmentarz rodzinom pogrążonym w bólu po stracie dzieci maleńkie stópki dziecka w 11 tygodniu życia płodowego: – Te stópki są symbolem obrońców życia. Chciałabym, wręczając wam ten znak, podziękować za to, że to życie przyjęliście z miłością. I choć Pan Bóg nie dał wam doczekać szczęśliwego dnia narodzin, to jednak to dziecko na zawsze będzie w waszym sercu, a wasza miłość będzie zawsze z nim. Proszę, byście patrząc na te maleńkie stópki uświadamiali sobie, że każde życie jest święte. Byście pamiętając o waszym dziecku, przywołując je często we własnych wspomnieniach, stali się jednocześnie apostołami i obrońcami każdego życia ludzkiego – prosiła s. Ewa.

Reklama

Mszy św. w kaplicy cmentarnej przewodniczył franciszkanin o. Fabian Kaltbach. – Modlimy się dzisiaj w intencji dzieci utraconych, ale jeszcze bardziej w intencji rodziców, którzy tu na ziemi muszą żyć z tą stratą, z tym krzyżem. Niech Bóg będzie dla nich pociechą, umocnieniem, niech umacnia ich wiarę w życie wieczne – mówił o. Fabian. W homilii przywołał jedno ze swoich spotkań kolędowych: – Pamiętam do dziś, jak kiedyś po kolędzie spotkałem rodzinę, u której usłyszałem: proszę ojca tutaj jest trójka naszych dzieci, ale mamy czwórkę – jedno jest w niebie. Było to dla nich tak oczywiste, tak naturalne. Nawet najmłodsze z dzieci powiedziało: jeszcze mam brata w niebie! Chciałbym, żebyśmy wszyscy podchodzili do tej trudnej prawdy tak, jak ta rodzina. Prośmy Boga, aby nam w ten sposób otworzył serca. To nie jest tak, że te dzieci zaginęły, rozpłynęły się, nie ma ich – co się poczęło, żyje! Wszyscy spotkamy się w niebie!

Pierwszy pochówek dzieci utraconych Fundacja „Evangelium Vitae” zorganizowała w roku 2014. Pomysł stworzenia odpowiedniego miejsca pochówku pojawił się w momencie, gdy Magdalena i Piotr Krajewscy, związani z Fundacją „Evangelium Vitae” dowiedzieli się, że doczesne szczątki dzieci, które nie zostały odebrane przez rodziców ze szpitali, są palone wraz z innymi odpadami medycznymi. – Rodzicom, którzy przeszli stratę dziecka i nie odebrali z różnych powodów ciała dziecka potrzebne jest miejsce, gdzie mogą przyjść i zapalić znicz. Na grobie ciągle ktoś zapala świeczki, kładzie kwiaty. Na pierwszy pochówek przyszło sporo małżeństw, które przeżyły stratę dziecka nawet wiele lat wcześniej – mówi s. Ewa. – Telefonują rodzice, którzy stracili przedwcześnie dziecko i nie zabrali ciała, bo byli w szoku lub wtedy nie chcieli, a teraz tego żałują. Dopytują, kiedy będzie pogrzeb, bo bardzo chcą wziąć w nim udział. Pomaga to w lepszym przeżyciu żałoby.

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Stolica Apostolska ma coraz głębszą znajomość sytuacji Kościoła w Polsce

2021-10-21 18:13

Karol Porwich/Niedziela

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami w Sali Marconiego Radia Watykańskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.

Więcej ...

Laureat tegorocznego Konkursu Chopinowskiego - kim jest?

2021-10-21 08:22

PAP

Bruce (Xiaoyu) Liu to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, która pozwala mu wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy - powiedział PAP muzykolog, dyrygent i dziennikarz "Ruchu Muzycznego" Krzysztof Stefański, komentując wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Więcej ...

Diecezja kielecka: parafie szykują się do Nocy Świętych

2021-10-21 19:15

Karol Porwich/Niedziela

Centralna uroczystość w kościele w Kielcach-Dąbrowie oraz w wielu parafiach diecezji, z czuwaniem przy relikwiach, z procesjami na cmentarze i rozważaniem życia świętych i błogosławionych – tak zapowiada się Noc Świętych w diecezji, zaplanowana na ostatni dzień października.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Wiara

Dwa miliony Polaków codziennie odmawia różaniec

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

Kościół

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie...

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Polska

Mamy papieża! – 43. rocznica wyboru kard. Wojtyły

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...

Wiara

Czy grzesznicy wejdą do nieba? Oto, co Jezus powiedział...