Reklama

Polska

Abp Gądecki: mówiliśmy papieżowi o korytarzach humanitarnych

Kwestia korytarzy humanitarnych, o których uruchomienie polski Episkopat od dawna upomina się u władz, była jednym z tematów poruszonych podczas dzisiejszej rozmowy grupy polskich biskupów z papieżem Franciszkiem. "Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu" - ujawnił po spotkaniu przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego Przewodniczący KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy abp Gądecki powiedział, że sprawa polityki w ścisłym tego słowa znaczeniu nie pojawiła się w rozmowie z Franciszkiem. "Chyba że w znaczeniu polityki pragmatycznej, jak odnieść się do kwestii uchodźców i imigrantów, w jaki sposób wyjść im naprzeciw, żeby z jednej strony zachować wymogi prawa, a z drugiej strony nie zapomnieć o godności osoby każdego, a szczególnie tych którzy są na granicy tej białorusko-polskiej" - powiedział przewodniczący KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Relacjonując spotkanie biskupów z papieżem metropolita poznański przywołał uwagę Franciszka, że problem migracyjny jest powszechny, ogarnia cały świat i musimy sobie z nim poradzić. - Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - powiedział abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący KEP poinformował, że wczoraj, a więc jeszcze przed spotkaniem z Ojcem Świętym, rozmawiał z naczelnym rabinem Polski, rabinem Michaelem Schudrichem, który zaproponował stworzenie grupy ekumenicznej i międzyreligijnej, która udała by się do prezydenta lub premiera, żeby wyrazić swoje stanowisko w sprawie migrantów. "Ja zaapelowałem już wcześniej. Natomiast taka inicjatywa międzyreligijna i ekumeniczna na pewno byłaby korzystna" – ocenił abp Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył też, że gdy jest pytany o to, czy Kościół jest po stronie PiSu czy też PO, to stwierdza, że Kościół stoi po stronie Ewangelii, to znaczy ani po stronie lewej, ani po stronie prawej, ani w centrum, bowiem Kościół interesuje Ewangelia i podejście ewangeliczne. „Nie chcielibyśmy być zmanipulowani jako Kościół, aby służyć jakimś interesom partyjnym” – wskazał przewodniczący Episkopatu, dodając, że Kościół nie chce dzielić społeczeństwa.

W dzisiejszym spotkaniu z papieżem uczestniczyła druga grupa biskupów, przebywająca w Watykanie w ramach wizyty ad limina Apostolorum. Są to biskupi z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. Podczas dwugodzinnego spotkania mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów nt. synodalności, nowej ewangelizacji, migrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-10-15 18:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szczegóły wizyty „ad limina Apostolorum” Episkopatu Polski w Rzymie

BP KEP

Audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii złożą się na wizytę „ad limina Apostolorum” każdej z grup polskich biskupów w Rzymie. Wizyta w czterech cotygodniowych grupach potrwa od 4 do 30 października. – Idzie nie tylko o rzecz administracyjno-sprawozdawczą, ale głównie o odbudowę wiary – wyjaśnił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w czwartek na konferencji prezentującej szczegóły wizyty.

Więcej ...

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania