Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

W kolejnym stanie nakazano usunięcie monumentu z Dekalogiem

W kolejnym stanie USA nakazano usunięcie monumentu z Dekalogiem. Sędzia w Wisconsin nakazał usunięcie głazu z dziesięciorgiem przykazań z miejskiego parku w La Crosse. Zdaniem sądu, jego umieszczenie w miejscu publicznym narusza konstytucyjne prawo rozdziału państwa i Kościoła.
Miasto w 2002 r. prywatnej fundacji sprzedało grunt, na którym stoi monument. Mimo to sędzia argumentował: „Jego obecność sprawia wrażenie, że głaz znajduje się w miejscu publicznym”. Ponadto przestrzegł przed organizowaniem jakichkolwiek demonstracji przeciwko usunięciu pomnika.
Jest to kolejny taki przypadek. W sierpniu 2003 r. Sąd Najwyższy w USA nakazał usunięcie monumentu upamiętniającego Dekalog z budynku Sądu Stanowego w Montgomery, stolicy stanu Alabama. Pomnik pojawił się tam z prywatnej inicjatywy prezesa sądu - Roya Moora, który po decyzji Sądu Najwyższego odszedł ze stanowiska. Odnośnie do obecności treści Dekalogu w miejscach publicznych w USA prawo stanowe nie jest jednolite. W wielu salach sądowych wiszą tabliczki Dekalogu. Pomnik Dziesięciu Przykazań akceptuje w swym budynku np. sąd w Pensylwanii czy w Kentucky. W obu przypadkach porozumienie co do ich obecności osiągnięto na szczeblu lokalnym.

Burundi

Tysiące osób uczciły pamięć zamordowanego nuncjusza

Tysiące osób zgromadziły się 29 stycznia br. w katedrze Matki Bożej Królowej Świata w Bużumburze w Burundi na Mszy św. odprawionej w 30 dni po zamordowaniu nuncjusza apostolskiego w tym kraju - abp. Michaela A. Courtneya. Liturgii z udziałem wielu księży miejscowych i misjonarzy przewodniczył nuncjusz w Ugandzie - abp Christoph Pierre, który pełni obowiązki przedstawiciela papieskiego w Burundi do czasu przybycia nowego dyplomaty (ks. nuncjusza Paula Richarda Gallaghera). Obecni byli m.in. prezydent kraju Domitien Ndayizeye, liczni ministrowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w stolicy kraju. W kazaniu arcybiskup Bużumbury Evariste Ngoyagoye przypomniał postać zamordowanego nuncjusza oraz jego zaangażowanie na rzecz pokoju i sprawiedliwości w tym kraju. Podkreślił jego zasługi na polu pojednania między skłóconymi ze sobą głównymi grupami etnicznymi Hutu i Tutsi. „Cały kraj ciągle jeszcze pogrążony jest w bólu i głęboko przeżywa tę tragedię” - powiedział.
Agencja misyjna MISNA zwraca uwagę, że jak na razie nie spełniły się dawane przez władze obietnice powołania międzynarodowej komisji do zbadania okoliczności i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych tej śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Francja

Wezwanie do zaangażowania na rzecz najbiedniejszych

Dokładnie 50 lat po swoim legendarnym apelu o walkę z socjalnym ubóstwem we Francji „ojciec bezdomnych” - słynny zakonnik Abbe Pierre ponownie wezwał do zaangażowania na rzecz najbiedniejszych. „Obywatele muszą pokazać wybranym przez siebie politykom, że są zobowiązani służyć przede wszystkim najbiedniejszym” - powiedział 91-letni zakonnik 1 lutego br. w Paryżu. Abbe Pierre w ostrych słowach zaatakował egoizm i indywidualizm współczesnego społeczeństwa. Skrytykował właścicieli pustych mieszkań i domów, którzy sprzeciwiają się budowie nowych mieszkań w ich sąsiedztwie.
W spotkaniu zorganizowanym w rocznicę apelu wzięli udział mer Paryża Bertrand Delanoe, przedstawiciele założonej przez Abbe Pierre Wspólnoty Emmaus, licznych organizacji charytatywnych i praw człowieka.

Irak

Sytuacja „przerażająca”

Jako „przerażającą” określił sytuację w Iraku biskup pomocniczy Detroit Thomas Gumbleton tuż po powrocie z niedawnej podróży do tego kraju. W rozmowie z amerykańską agencją CNS powiedział m.in., że warunki, w jakich żyje naród iracki, są straszne. Ludziom w Iraku brakuje żywności, a bezrobocie wynosi ponad 60%. Do tego społeczeństwo czuje się upokorzone i zdegradowane. Bp Gumbleton powiedział, że wielu amerykańskich żołnierzy nie wie, co właściwie mają w Iraku robić. Ponadto każdego dnia grozi im, że zostaną zabici. Jego zdaniem, 1 mld dol. przeznaczanych dziennie na utrzymanie wojsk amerykańskich w Iraku powinien być przeznaczony na odbudowę kraju. „Waszyngton powinien jak najszybciej wycofać wojska i umożliwić narodowi irackiemu, aby sam podążał ku przyszłości - powiedział bp Gumbleton. - Jeśli amerykański administrator cywilny Iraku i inni przedstawiciele mówią o istotnej poprawie sytuacji, to myślą o tzw. strefie marzeń, do której należy wąska grupa ludzi skupionych wokół irackiego rządu przejściowego” - dodał.

Reklama

Włochy

Włosi dostosowują swój katolicyzm do własnych potrzeb i wyobrażeń, zachowując się w sferze religii niczym w supermarkecie. Takie wnioski wyciąga instytut badań społecznych EURISPES, który cały rozdział ogłoszonego 30 stycznia br. w Rzymie rocznika Italia 2004 poświęca sprawom wiary. 68% wierzących uważa, że „istotne prawdy” znajdują się w innych religiach, a aż 25% podziela przekonanie, że te same prawdy są „we wszystkich religiach”; tylko 27% jest zdania, że prawda jest wyłącznie w religii katolickiej. 50,4% wierzy w Boga, z którym można nawiązać osobisty kontakt, a 35,9% jest przekonanych, że Bóg „jest w nas i w przyrodzie”.

Chorwacja

Episkopat Chorwacji skrytykował wprowadzenie do szkół średnich w tym kraju programu walki z AIDS, który zachęca do korzystania ze środków antykoncepcyjnych. Zdaniem biskupów, program lansowany przez władze pomija wymiar osobowy młodzieży oraz fakt, że na szkołę nałożony jest obowiązek wychowawczy. W gruncie rzeczy uczy on techniki korzystania z prezerwatyw. W dokumencie Episkopatu przypomniano m.in., że w Chorwacji nie ma dużego zagrożenia AIDS. W liczącym niemal 5 mln mieszkańców kraju jest ok. 100 nosicieli wirusa HIV i osób chorych na AIDS.

Wietnam

Przykłady ingerencji państwa w życie Kościoła katolickiego w Wietnamie przytacza w raporcie przekazanym amerykańskiej Komisji ds. Wolności Religijnej wietnamski redemptorysta - o. Chan Tin. Kapłan wskazuje konkretne przykłady dyskryminacji: biskupi w Wietnamie muszą uzyskać aprobatę władz na nominacje, formację i przemieszczanie się duchowieństwa; władze oświatowe wymagają, aby alumni seminariów duchownych odbywali kurs filozofii marksistowsko-leninowskiej. W ciągu minionego roku nasiliły się represje wobec mniejszości chrześcijańskiej górali w północno-zachodniej części kraju. Kościół wietnamski został pozbawiony prawa do posiadania nieruchomości.

Nigeria

Kościół katolicki w Nigerii (najludniejszym państwie afrykańskim) obawia się dalszego rozszerzania islamskiego prawa szariatu, gdyż fundamentaliści islamscy chcą rozszerzyć obowiązujące w północnych stanach prawo na południowe i zachodnie regiony. Wikariusz generalny diecezji Engu określił Kościół w Nigerii jako „Kościół męczenników”. W ciągu 2 lat zostało zamordowanych przez muzułmańskich fundamentalistów ponad 10 tys. jego wiernych.

Tydzień na świecie

Zdradzone, wyzyskiwane i upokorzone dzieciństwo na świecie - tak brzmi tytuł wstrząsającego raportu agencji informacyjnej FIDES, działającej przy watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Na świecie ponad 15% dzieci umiera przed 5. rokiem życia (z powodu niedożywienia, chorób i epidemii); setki milionów dzieci są wykorzystywane w różny sposób, m.in. jako tania siła robocza; 121 mln dzieci nie może korzystać z prawa do szkoły - to tylko niektóre dane zawarte w raporcie.

Prezydent USA George W. Bush ugiął się pod naciskiem krytyków i powołał komisję, która zbada, jak bardzo CIA myliła się w sprawie irackiej broni masowego rażenia. New York Times napisał m.in., że pracownicy CIA zaczynają powoli przyznawać, że w służbach tych potrzebne są głębokie zmiany, bo poniosły one 2 największe od 40 lat porażki: nie przewidziały ataków terrorystycznych z 11 września i pomyliły się w ocenie irackich składów broni masowego rażenia.

Lord Hutton, prowadzący niezależne śledztwo w sprawie śmierci eksperta rządu brytyjskiego Davida Kelly’ego, orzekł, że premier Tony Blair i jego współpracownicy nie ponoszą za nią odpowiedzialności. Skrytykował natomiast postawę telewizji BBC, której dziennikarz twierdził, że rząd świadomie dopisał do raportu nt. irackiej broni masowego rażenia informację, iż Bagdad może jej użyć w ciągu 45 minut. Do dymisji podali się prezes i dyrektor wykonawczy BBC oraz dziennikarz, który przygotował sporny materiał.

Saddam Husajn podał nazwiska głównych bankowców oraz księgowych, którzy pomogli mu ukryć fortunę zgromadzoną w dewizach i złocie. Tylko w 18 brytyjskich bankach dyktator przechowywał 40 mld dol.

BBC pokazała wstrząsający dokument o obozach w Korei Północnej, w których morduje się więźniów w komorach gazowych. BBC korzystała w tym filmie z materiałów Christian Solidarity Network.

Podczas VIII Światowego Rosyjskiego Soboru Narodowego w duchowej stolicy Rosji - miasteczku Siergijew Posad pod Moskwą, prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Aleksy II, wezwał m.in. do zjednoczenia działań prawosławia przeciw Zachodowi i islamowi. Dodał, że Rosja chce być znowu opiekunką i obrończynią prawosławia w tych krajach, w których prawosławni stanowią mniejszość religijną. W zgromadzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych Rosji i emigracji rosyjskiej.

Pod naciskiem Zachodu i Rosji prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wycofał się z wprowadzenia kontrowersyjnej zmiany w konstytucji, która miała przedłużyć jego rządy.

Rząd w Islamabadzie (Pakistan) przyznał, że czołowi pakistańscy atomiści nielegalnie sprzedawali technologie nuklearne za granicę, m.in. do Iranu. Prezydent Musharraf nakazał aresztowanie twórców programu atomowego i zapowiedział ukaranie winnych.

Co najmniej 244 pielgrzymów poniosło śmierć w wyniku zadeptania w wielkim ścisku, do jakiego doszło w mieście Mina w pobliżu Mekki w czasie obrzucania kamieniami wielkiego słupa. Obrzęd ten stanowi część tzw. wielkiej pielgrzymki (hadżdżu) i symbolizuje walkę z diabłem. Od rozpoczęcia pielgrzymki w wyniku wyczerpania i chorób zmarły dotychczas 272 osoby.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trudny patron

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady