Reklama

Ku jakiej Europie

Odkrywanie papieskiej wizji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyskusja o jednej Europie - jak widzimy to choćby na przykładzie dyskursu o konstytucji europejskiej - nie jest łatwa. W debacie mieliśmy do czynienia ze szlachetnym ścieraniem się poglądów, ale i z szantażem oraz nieuczciwą próbą narzucania woli słabszym. Szantaż i prawo silniejszego nie wzięły góry. Sprawa konstytucji europejskiej - dokumentu, który wytycza kierunki i ramy - jest otwarta. Cały czas chodzi o odpowiedź na pytanie: Jak jednoczyć Europę? Czy tylko opierając się na fundamencie ekonomii i gospodarki, czy trwałe zjednoczenie budować na wspólnej kulturze?
Najważniejszym głosem w debacie nt. integracji europejskiej jest głos Jana Pawła II. Zarówno przeciwnicy integracji, jak i jej zwolennicy wyczekiwali na słowa Ojca Świętego. Z obydwu stron traktowano je często koniunkturalnie, wykorzystując do umocnienia własnej pozycji w dyskusji. Trudno się oprzeć wrażeniu, że słowa papieskie były instrumentalizowane, traktowane wybiórczo, wyciągane pod kątem przydatności dla własnych interesów.
Szacunek dla Jana Pawła II, zaufanie do jego nauczania wymagają, aby spojrzeć na nie integralnie. Zadanie to, wobec bogactwa papieskiej myśli, jest niełatwe i ułudą byłoby oczekiwać jego realizacji od polityków. Poznanie nauczania papieskiego na temat zjednoczenia Europy wymaga przebrnięcia przez tysiące dokumentów i przemówień, a później jeszcze niełatwej syntezy. Zadania tego podjęła się Krystyna Czuba. Efektem jest książka: Idea Europy kultur w nauczaniu Jana Pawła II.
Już sama osoba autorki daje gwarancję, że praca jest wykonana solidnie i kompetentnie; wystarczy sięgnąć do bibliografii - 25 stron drobnego druku. „Przeorane” intelektualnie encykliki, adhortacje apostolskie, listy, orędzia, katechezy papieskie i ponad 200 papieskich przemówień. Do tego komentarze i opracowania. Zebrany materiał po prostu imponuje. Dodatkowo - co nie jest bez znaczenia - badania nie były finansowane przez żadną z europejskich instytucji czy fundacji. To gwarancja obiektywizmu i niezależności od czyichkolwiek pieniędzy.
Co znajdziemy w książce? Odpowiedź na pytanie o pryncypia jedności Europy. „Poszukiwanie pryncypiów jedności Europy - pisze Krystyna Czuba we Wstępie - jest czynnikiem decydującym o skuteczności procesu jednoczenia Europy. Koncepcja «jedności i wolności rynku», nawet w powiązaniu z zasadami jedności techniki i synchronizacji odkryć naukowych, nie wydaje się kryterium najważniejszym i rozstrzygającym. Jak pokazuje doświadczenie, może ona budować dobro i rozwój człowieka, ale też może być jego zagrożeniem. Aby jedność mogła być trwała i błogosławiona, konieczne jest poszukiwanie punktu wspólnego i zarazem najważniejszego. Jest nim świat osoby ludzkiej”.
To teza podstawowa. Moglibyśmy ją nazwać podmiotową wizją jednoczenia Europy. Od początku swojego pontyfikatu kreśli ją Jan Paweł II, a Krystyna Czuba stara się tę papieską wizję odkrywać, przybliżać jej rysy, wskazywać na fundamenty, ale także na szczegóły, na które brak miejsca w upraszczających doniesieniach mediów.
Na samym początku autorka przedstawia relacje człowieka do kultury. Za Janem Pawłem II przedstawia kulturę jako system wartości, który człowieka potwierdza i rozwija. W drugiej części prezentuje naród wobec kultury, która jest jego spoiwem. W trzeciej - w podobnej perspektywie zajmuje się ojczyzną i państwem. W czwartym rozdziale autorka stara się uchwycić istotę kultury europejskiej, pisząc o jej fundamentach i ideałach. Wreszcie w piątym - ukazuje kulturotwórczą rolę chrześcijaństwa, jego zasługi dla kultury europejskiej, które w dyskusjach choćby nad konstytucją europejską próbuje się kwestionować.
Krótko mówiąc - książka jest na czasie. Daje do ręki argumenty, bez których chrześcijanin w debacie o jednoczącej się Europie byłby bezbronny. Argumenty są silne, a swą siłę czerpią z głębi papieskiego nauczania. „Wypłyń na głębię” - nawoływał Jan Paweł II na początku nowego tysiąclecia. Krystyna Czuba w swojej książce wierna jest papieskiemu wezwaniu.

Krystyna Czuba, Idea Europy kultur w nauczaniu Jana Pawła II, Wydawnictwo im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego „SOLI DEO”, Warszawa 2003, ss. 335.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady