Reklama

100-lecie Sióstr Wizytek w Jaśle

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z historii zakonu

W 2003 r. Klasztor Sióstr Wizytek w Jaśle obchodził 100-lecie osiedlenia się w tym mieście. Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytki) założył w 1610 r. w Annecy św. Franciszek Salezy (1567-1622), przy współudziale św. Joanny Franciszki de Chantal (1572-1642). Do Polski sprowadziła siostry wizytki królowa Maria Ludwika w 1654 r. Anna Dezelstowa w 1694 r. ufundowała klasztor Sióstr Wizytek w Wilnie na wzgórzu Subocz. Zgromadzenie rozwijało się pod opieką Pani z Ostrej Bramy do 1841 r., czyli do chwili wydania przez cara Mikołaja I ukazu prześladowczego. W wyniku nasilenia represji po Powstaniu Styczniowym 5 marca 1865 r. siostry opuściły Wilno i Ojczyznę. Przez 35 lat egzystowały we Francji, ale antyreligijne ustawy liberalnego rządu francuskiego z 1898 r. zmusiły je także do szukania nowego miejsca. Znalazły je w Jaśle, przyjęte przez ówczesnego biskupa przemyskiego, dziś świętego - Józefa Sebastiana Pelczara. Gdy przybyły do Galicji, początkowo korzystały z gościny w dworku Sióstr Norbertanek w Cieklinie. W 1903 r. bp Pelczar poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła i w tym samym roku zamieszkały w części nowego klasztoru w Jaśle na Górce. W 1904 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła.
W okresie wojennym w latach 1915-19 ojcem duchownym sióstr wizytek w Jaśle był ks. Jan Balicki, którego Papież Jan Paweł II beatyfikował na krakowskich Błoniach w sierpniu w 2002 r.
W 1919 r. klasztor w Wilnie został przywrócony wizytkom jako prawnym właścicielkom. 30 lipca 1921 r. przyjmuje się jako dzień refundacji klasztoru w Wilnie.
Siostry Wizytki od zaistnienia Zakonu Nawiedzenia podejmowały apostolat katechizacji dzieci i dorosłych, organizowały rekolekcje zamknięte dla pań i dziewcząt, a także zebrania świeckich dla pogłębienia ich życia wewnętrznego. Zaczęły również otwierać zakłady wychowawcze dla dziewcząt, co było intencją pierwszych fundatorek.
Podczas II wojny światowej okupanci po wkroczeniu do Jasła zajęli część klasztoru dla swojego wojska. W styczniu 1944 r. wojsko niemieckie zarekwirowało cały klasztor na szpital. Zgromadzenie przeniosło się na kapelanówkę. 15 września na rozkaz władz okupacyjnych siostry wizytki wraz z mieszkańcami opuściły Jasło, które przeznaczone było przez Niemców na zniszczenie. Schronienie otrzymały u zacnych gospodarzy w Przysiekach i Siedliskach, oddalonych od Jasła o kilkanaście kilometrów.
Gdy w styczniu 1945 r. minęła zawierucha wojenna, natychmiast kilka sióstr powróciło do Jasła. Najpierw odbudowały kapelanówkę. Po 10 latach przyszedł czas na dźwignięcie z ruin kościoła, który został poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa i Maryi. Na końcu odbudowany został klasztor. W 1958 r. siostry przeprowadziły się do jego części. Budowa trwała aż do 1972 r. z powodu braku funduszy, które siostry zdobywały drogą kwestowania, ciężką pracą i kosztem wyrzeczeń osobistych oraz dzięki ludziom dobrej woli. 25 września 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk dokonał uroczystej konsekracji kościoła.

Duchowość

Siostry Wizytki w Tajemnicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny kształtują swoją duchowość kontemplacyjną na wzór Maryi, która - zjednoczona z Bogiem - uwielbia Go całym swoim życiem i z radością ukazuje światu miłość Zbawiciela.
Cichość i pokora to cnoty umiłowane przez św. Franciszka Salezego. Sam je w życiu wiernie praktykował i zalecał swoim duchowym córkom jako podstawę i fundament zakonu. Siostry pamiętają, że każda praca złączona z obecnością Chrystusa pozwala współdziałać w całym dziele stworzenia i odkupienia.
W ramach swego apostolatu wizytki prowadzą w Jaśle trzy arcybractwa modlitewne:

Arcybractwo Konającego Serca Jezusa i Matki Bożej Bolesnej. Wizytki propagują je od 1933 r., a od 1986 r. przy jasielskim klasztorze znajduje się Centrala Arcybractwa, podlegająca Centrum w Jerozolimie. Arcybractwo założył w 1848 r. we Francji o. Jan Lyonard (1819-87), jezuita, jako dzieło duchowej pomocy ludziom cierpiącym i umierającym. Straż Honorowa Niepokalanego Serca Maryi. Sprowadziły ją do Polski wizytki z Jasła w 1937 r. W ich klasztorze znajduje się Centrala Straży w Polsce z prawem kanonicznego agregowania nowych kół Arcybractwa. Należący do Arcybractwa obierają sobie dowolną godzinę dnia lub nocy i ofiarują ją na zawsze Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to tzw. godzina straży, w czasie której wszystkie spełniane czynności (modlitwa, praca, rozmowa, rozrywka) wykonuje się w zjednoczeniu z Sercem Maryi w duchu wynagrodzenia oraz w intencji, jaką zawiera hasło polskiej Straży Honorowej: Przyjdź królestwo Twoje przez królestwo Maryi. Do Straży w 1947 r. wpisał się Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński, będąc wtedy biskupem w Lublinie. Obrał sobie jako godzinę straży czas od godz. 7.00 do 8.00. Dzieło Adoracji Nocnej w Rodzinie. Założył je w 1927 r. o. Mateo Crawley-Boerey (1875-1960) ze Zgromadzenia Ojców Najświętszych Serc. Dzieło to propagują w Polsce wizytki z Jasła od 1933 r. Głównym celem Adoracji jest wynagradzanie Boskiemu Sercu za grzechy i modlitwa o nawrócenie grzeszników. W klasztorze Sióstr Wizytek w Jaśle znajduje się Krajowa Centrala Adoracji Nocnej w Rodzinie. Tam można zapisywać się osobiście, podając datę i godzinę adoracji, można to także uczynić u zelatorów działających w parafiach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W Parku Edukacji Globalnej

2025-01-31 21:27
Ulubieńcami zwiedzających stały się alpaki

Archiwum Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

Ulubieńcami zwiedzających stały się alpaki

Od ponad 15 lat przybywają tu co roku dziesiątki tysięcy osób – poleca nietypową atrakcję Krakowa Filip Wojciechowski.

Więcej ...

Cyrk, który łączy

2025-02-01 08:25
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa, formalnie powołana „do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.” łączy Polaków. W dość specyficzny sposób, bo w krytycznej ocenie jej działań.

Więcej ...

Weszła w życie ustawa w sprawie wolnej Wigilii

2025-02-01 08:39

Karol Porwich/Niedziela

1 lutego weszła w życie nowelizacja przewidująca ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że w 2025 r. poza niedzielami będzie 14 ustawowo wolnych dni, w czasie których wypadają święta państwowe lub religijne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Wiadomości

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Przyjmij ster na miłość, a zaczniesz doświadczać...

Wiara

Przyjmij ster na miłość, a zaczniesz doświadczać...

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

Wiara

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...

Wiara

Trzeba prosić Boga o dobre oczy, aby widzieć i docenić...