Uroczysta Msza Święta w Łódzkiej Katedrze oficjalnie rozpoczęła etap diecezjalny XVI Synodu Powszechnego, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Eucharystii przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w koncelebrze z abp seniorem Władysławem Ziółkiem, bp Ireneuszem Pękalskim i bp Markiem Marczakiem, księżmi diecezjalnymi i zakonnymi. We wspólną modlitwę włączyli się także wierni, przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz osoby konsekrowane.
W swoim słowie skierowanym do wiernych abp Grzegorz Ryś nawiązał do postawy apostołów podczas ich wspólnej drogi do Jerozolimy, pragnień Jezusa i rzeczywistości z którą konfrontowali się podczas podróży.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- pragnienie Serca Jezusa jest takie, by teraz byli duchem blisko, by z Nim razem odczuwali, bierze ich w intymnej bliskości, i mówi o tym co ma najgłębiej w sercu, a odpowiedzią jest prośba Jakuba i Jana co znaczy, że kompletnie nie słyszą co do nich mówi, On mówi o krzyżu a oni o chwale. Pragniemy żebyś nam uczynił o cokolwiek cię poprosimy, to on ma być na każde ich życzenie, on ma spełniać ich pragnienia, cokolwiek powiedzą on ma je wypełnić, to niezła bezczelność – komentuje Metropolita Łódzki.
Reklama
Łódzki Pasterz zwrócił uwagę, że jest istotne, żebyśmy się poddawali słowu Jezusa a w czasie synodu nie ulegali własnym ambicjom, rządzy władzy. Wysłuchany tekst był przestrogą. Jeśli nie będziemy się skupiać na Nim, to natychmiast pojawiają się inne modele.
- Jest przestroga przed krytykowaniem metod, które w świecie są powszechne i zrozumiałe, to może być drażniące. To Słowo Jezusowe jest najpierw przestrogą, nie po to by nie iść tą drogą, tylko idźcie ale uważajcie na siebie, wziął ich blisko, ku sobie, każdego z nas bierze blisko, będę z nim razem szedł, będę współodczuwał, co jest nam potrzebne, żeby ta droga z Jezusem rzeczywiście była wspólna – podsumowuje Arcybiskup Grzegorz Ryś.
Po zakończonej Mszy Świętej został wygłoszony wykład na temat synodalności w Kościele na przestrzeni wieków aż do współczesności przez ks. prof. dr hab. Jan Słomka – wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Następnie miała miejsce krótka dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.
Etap diecezjalny synodu będzie trwał do marca 2022 roku i będzie czasem pracy grup synodalnych nad zadanymi tematami i pytaniami. Przygotowane refleksje zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym na Synod na etapie ogólnopolskim. Osoby zainteresowane włączeniem się w prace Synodu Powszechnego mogą zgłosić swój udział lub wyrazić swoją opinię w tematach synodalnych przez stronę internetową synodu w Łodzi.
Synod jest zgromadzeniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła partykularnego, którzy świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną. Synod pełni zatem funkcję doradczą i poprzez podjęcie refleksji nad obecną sytuacją diecezji i stanem duszpasterstwa określa, w jakim miejscu znajduje się dana społeczność. Każdy synod ma nie tylko charakter prawny, ale i pastoralny. W tym znaczeniu synod można określić jako akcję duszpasterską, której podmiotem i przedmiotem jest cała wspólnota diecezjalna.