Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Symbole religijne zakazane

Większością głosów - przedstawicieli proprezydenckiej partii UMP i socjalistów - francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło kontrowersyjną ustawę zakazującą „ostentacyjnych symboli religijnych” w szkołach publicznych: noszenia islamskiej chusty, żydowskiej jarmułki i krzyży o dużych rozmiarach. Ustawa musi jeszcze zostać przyjęta przez Senat, gdzie prawicowa i przychylna ustawie UMP dysponuje większością głosów. Najprawdopodobniej wejdzie w życie w nowym roku szkolnym. Ustawę skrytykowały przede wszystkim Kościoły i wspólnoty religijne. Zdaniem francuskich biskupów, wzmocni ona alienację różnych grup religijnych. Manifestacje przeciw ustawie miały miejsce m.in. w Egipcie, Arabii Saudyjskiej i Malezji. Ustawie sprzeciwiła się także Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (IHF) w Helsinkach, określając ją jako pogwałcenie praw człowieka.

USA

Potrzeba ochrony rodziny

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek rodzina potrzebuje szczególnej ochrony ze strony władz publicznych” - stwierdził m.in. abp Celestino Migliore, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, na 42. sesji Komisji ONZ ds. Rozwoju Społecznego w Nowym Jorku.
W swoim przemówieniu abp Migliore podkreślił m.in., że polityka prorodzinna musi uwzględniać zasadę pomocniczości - nie może pozbawiać rodziny zadań, które jest ona w stanie wypełniać sama, powinna natomiast pobudzać inicjatywę z jej strony. Musi także przestrzegać zasady solidarności, nie ograniczając się wyłącznie do zagadnień podatkowych czy pomocy społecznej. Przedstawiciel watykański przypomniał, że rodzina jest czymś więcej niż zwykłą jednostką prawną, socjologiczną czy gospodarczą, tworzy bowiem wspólnotę miłości i solidarności. Mówca wskazał na zagrożenia, jakimi są dla społeczeństwa zaburzenia życia rodzinnego, z którymi wiąże się wiele patologii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Brazylia

Pomnik Chrystusa III Tysiąclecia

W mieście Caxias do Sul (w stanie Rio Grande do Sul) na południu Brazylii odsłonięto monumentalny pomnik Chrystusa III Tysiąclecia. Od wielu lat na całym świecie znany jest inny wielki posąg Pana Jezusa z rozpostartymi ramionami - na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro.
Odsłonięty obecnie pomnik - dzieło artysty plastyka Bruna Segalli - sięga 27 m wysokości (co odpowiada 9-piętrowemu budynkowi). Całe dzieło waży 1,5 tys. ton. Sama tylko głowa Chrystusa ma 9 m wysokości, 4 m szerokości i waży 70 t. Twarz Zbawiciela zwrócona jest ku centrum miasta. W cokole pomnika znajduje się kaplica oraz muzeum sztuki sakralnej (w planach jest przygotowanie parku, gdzie zostanie zbudowana Droga Krzyżowa).
Poświęcenie pomnika odbyło się w ramach tradycyjnego święta winogron. Okolice Caxias do Sul znane są z upraw winorośli i produkcji wina. W bogatym programie festynu znalazł się występ znanego w całym kraju księdza piosenkarza - Marcelo Rossiego.

Reklama

Włochy

„Nowy plan Marshalla” dla Ziemi Świętej

Dyrektor Rzymskiego Dzieła Pielgrzymek (Opera Romana Pellegrinaggi) - ks. prał. Liberio Andreatta powiedział m.in., że gdyby każda włoska diecezja zorganizowała pielgrzymkę do Ziemi Świętej, byłby tam ruch przez cały rok. Swoje wezwanie skierował do uczestników 12. Konferencji tej organizacji, zorganizowanej w 70. rocznicę jej istnienia, pt. Zatrzymać się w drodze: pielgrzymowanie w zmieniającym się świecie.
Ks. prał. Andreatta nazwał swój pomysł „nowym planem Marshalla”, mogącym przyczynić się do odbudowy gospodarki miejsc świętych, których mieszkańcy żyli zawsze przede wszystkim z turystyki.
Inicjatywę poparł Episkopat Włoch, wysyłając apel w tej sprawie do biskupów wszystkich 230 diecezji kraju. Dyrektor ORP zwrócił się natomiast do włoskich proboszczów. Jednocześnie potwierdzono w Watykanie, że na niedawne 25-lecie Pontyfikatu Papież Jan Paweł II otrzymał od kardynałów 1 mln euro i całą tę sumę przeznaczył na pomoc katolikom w Ziemi Świętej.

USA

Przed konsekwencjami legalizacji związków osób tej samej płci przestrzegł 9 lutego br. arcybiskup Bostonu Sean O’Malley. Hierarcha przemawiał do uczestników manifestacji przeciwko planom zalegalizowania związków homoseksualnych w stanie Massachusetts. Zdaniem Arcybiskupa, Sąd Najwyższy stanu Massachusetts, który orzekł, że odmowa cywilnej rejestracji parom homoseksualnym jest sprzeczna z konstytucją, przekroczył swoje kompetencje. Abp Sean O’Malley dodał, że legalizacja miałaby bardzo złe konsekwencje dla całego społeczeństwa i oznaczałaby dalsze osłabienie instytucji małżeństwa. Hierarcha przypomniał m.in., że w Stanach Zjednoczonych 1/3 dzieci to potomstwo nieślubne.

Reklama

Hiszpania

Według najnowszych badań nt. religijności mieszkańców Hiszpanii, przeprowadzonych przez Ośrodek Badań Socjologicznych (CIS), na niedzielne Msze św. przychodzi w tym kraju 8 mln osób. Oznacza to, że regularnie praktykuje 18,5% tamtejszych katolików. Do najbardziej katolickich regionów należą Estremadura, w środkowej części kraju (94,4%), i Kastylia-La Mancha, gdzie za katolików uważa się 91,2% mieszkańców.

Szwajcaria

Po fali protestów chrześcijan w Szwajcarii wstrzymano rozpowszechnianie plakatów z ukrzyżowanymi psami i kotami. Plakaty przygotowała firma reklamowa z Zurychu na zlecenie tamtejszej organizacji ochrony zwierząt „Zodiac”. Miały być dołączane do gazet i czasopism, a także rozwieszane w miejscach publicznych we wschodniej Szwajcarii.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Szwajcarii - ks. Marc Aellen stwierdził m.in., że szokujący jest fakt, iż ważny chrześcijański symbol zostaje znieważony w reklamie. Natomiast Christian Waber z partii chrześcijańskich demokratów (EDU) powiedział m.in., że jest głęboko wstrząśnięty, że krzyż Zbawiciela został pohańbiony. EDU złożyła w tej sprawie skargę na policji.

Burkina Faso

W Burkina Faso zamordowano dyrektora kolegium prowadzonego przez Braci Szkolnych. O zbrodni w miasteczku Tounouma informuje agencja FIDES.
Br. Ignacio Garcia Alonso został pobity na śmierć przez nieznanych sprawców, którzy zadali mu kilkadziesiąt ciosów drewnianymi maczugami. Powód zbrodni jest nieznany. Miejscowa policja wszczęła śledztwo.
Br. Garcia Alonso miał 63 lata, z pochodzenia był Hiszpanem. W Afryce pracował od ponad 40 lat. Swą misję pełnił głównie w Maroku, Nigrze i Burkina Faso.
Nie jest to pierwszy misjonarz zabity w tym afrykańskim kraju: w 2001 r. w Burkina Faso zamordowano o. Celestino Di Giovambattista, kamilianina.

Australia

Przeciwko dyskryminowaniu poglądów chrześcijan w dziedzinie doświadczeń na ludzkich embrionach i klonowania człowieka wystąpił kard. George Pell. Niektóre wpływowe grupy oburzają się, że eksperynenty te uważa się za „nienaukowe”. Arcybiskup przeciwstawił się temu w swoim wystąpieniu na łamach tygodnika The Sunday Telegraph. Nazwał to „uzurpowaniem sobie prawa do naukowości”.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II przyjął na audiencji przewodniczącego 58. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Juliana Roberta Hunte. W skierowanym do niego przemówieniu przypomniał m.in., że Stolica Apostolska uważa Narody Zjednoczone za „znaczące narzędzie krzewienia idei powszechnego dobra wspólnego”.

W wieku 93 lat zmarł w Rzymie kard. Opilio Rossi, były nuncjusz apostolski w Austrii, a następnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich

W Waszyngtonie zmarł Ryszard Kukliński (miał 74 lata). Jako pułkownik Sztabu Generalnego LWP nawiązał w latach 70. - z pobudek antykomunistycznych - współpracę z CIA. Przekazał rządowi USA m.in. plany wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W 1984 r. sąd PRL skazał go zaocznie na karę śmierci „za zdradę i dezercję”. Zgodnie z ostatnią wolą pułkownika, jego prochy trafią do Polski.

Kongres Polonii Amerykańskiej uznał, że system imigracyjny w USA potrzebuje pilnej naprawy. By tego dokonać, jego przedstawiciele złożyli propozycję współpracy z Kongresem USA. KPA zaproponował też zniesienie wiz dla Polaków.

Kongres dominującej w Parlamencie Europejskim europrawicy potępił „totalitarny komunizm” w łagodniejszych słowach, niż pierwotnie proponowano. Z deklaracji wykreślono wezwanie, by nie przyjmowano w wyborach do PE „kluczowych figur byłych reżimów”. Jest w niej tylko apel, by powstrzymali się od zajmowania ważnych stanowisk członkowie aparatu represji czy odpowiedzialni za zbrodnie przeciw ludzkości.

Podczas konferencji ministrów obrony NATO w Monachium tysiące demonstrantów protestowało przeciw polityce USA wobec Iraku. Według przyjętych ustaleń, m.in. Polska może liczyć na to, że już w drugiej połowie 2004 r. nasi żołnierze zaczną wracać z Iraku.

Szef łotewskiego rządu Einars Repse i jego gabinet podali się do dymisji po tym, jak - wbrew planom rządu - zarówno prawicowe, jak i lewicowe partie opozycyjne zagłosowały za podniesieniem zarobków, na co nie ma środków w budżecie.

Podczas tradycyjnej pielgrzymki muzułmanów (hadżdżu) z całego świata do Mekki i Medyny wielki mufti Arabii Saudyjskiej - szejk Abdul Aziz al-Scheich wezwał do walki przeciwko terroryzmowi i przemocy. „Islam zakazuje wszelkich form przemocy. Zabrania niszczenia samolotów, statków i innych środków transportu. Zakazuje każdego działania, które zagraża bezpieczeństwu” - podkreślił wielki mufti w kazaniu, które wygłosił w meczecie w Namirah w Arabii Saudyjskiej.

Izrael zakwestionował formalnie jurysdykcję ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który na wniosek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma wygłosić opinię nt. legalności budowanego przez Izrael muru oddzielającego ten kraj od terytoriów palestyńskich. Według izraelskiego MSZ, sprawa jest polityczna i sąd nie może się nią zajmować. Premier Ariel Szaron zapowiedział jednocześnie, że nie będzie żadnych zmian w kwestii muru zarówno w reakcji na żądania Palestyńczyków, jak i ONZ czy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Spotkanie proboszczów świata: chcemy usłyszeć, jak Jezus nadal działa dzisiaj

2024-04-30 11:06

Karol Porwich/Niedziela

- Nie przybyliście tutaj, by otrzymać nauczanie czy wykład nt. synodalności. Jesteście tutaj, by opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ historia każdego z was jest ważna - mówił kard. Mario Grech otwierając spotkanie „Proboszczowie dla synodu”. Odbywa się ono w połowie drogi między kolejnymi sesjami Synodu Biskupów nt. synodalności i w pewnej mierze jest odpowiedzią na pojawiający się zarzut, że głos kapłanów odpowiedzialnych za wspólnoty parafialne został dotąd niewystarczająco wysłuchany.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...