Reklama

Witkowice

Zbudowaliśmy wspólnotę!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed blisko 10 laty dekretem abp. Stanisława Nowaka powołana została parafia pw. św. Stanisława, Biskupa Męczennika w Witkowicach. Początkiem wspólnoty była niewielka kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieznanicach i serdeczni ludzie gorąco pragnący, by kościół i kapłani byli bliżej niż dotychczas. Proboszcz - ks. Marek Szumilas rozpoczął organizowanie parafii niemal od zera. Ochotnicza Straż Pożarna w Witkowicach przekazała swoją remizę na potrzeby kościoła. 2 lutego 1993 r., w święto Ofiarowania Pańskiego, po raz pierwszy została w niej odprawiona Msza św.

Pierwszą inicjatywą parafii było włączenie się w realizację jednej z najbardziej palących potrzeb tutejszej społeczności - budowę szkoły podstawowej. Sprawa była tym trudniejsza, że już wcześniej zawiązywały się komitety budowy, ale realizacja nie dochodziła do skutku. Włączenie się kapłana we wspólną działalność wzmocniło wiarę mieszkańców w to, że tym razem przedsięwzięcie uda się doprowadzić do końca. I rzeczywiście, szkołę zbudowano dość szybko, a uroczyste otwarcie odbyło się w 1997 r.

Dopiero wtedy Ksiądz Proboszcz postanowił rozpocząć budowę plebanii. Mimo że działalność duszpasterska prowadzona była w niezwykle trudnych warunkach, szybko zaczęła przynosić owoce; zawiązała się pokaźna grupa ministrantów, licząca w niektórych latach 40 chłopców, krąg Domowego Kościoła, osiem róż Żywego Różańca, powstało Katolickie Stowarzyszenie Rodzin oraz Ruch "Mondo Migliore".

- Jeszcze z czasów studiów w Seminarium datuje się moje zainteresowanie działalnością Domowego Kościoła i wyjazdy na oazy rodzin - mówi ks. Marek Szumilas. Postanowiłem zaszczepić idee Ruchu Światło-Życie w mojej parafii. Zawiązały się dwa bardzo pięknie pracujące kręgi w Borownie i Witkowicach. Zorganizowaliśmy wspólnie 15-dniowe rekolekcje dla rodzin z naszej archidiecezji, a także z Moskwy i Ukrainy.

Kolejnym Ruchem, w którym ks. Marek umożliwia wiernym formację i pełniejsze uczestnictwo w życiu Kościoła, jest Ruch dla Lepszego Świata - "Mondo Migliore". Cel "Mondo Migliore" to m.in. dążenie do odnowy parafii w duchu Soboru Watykańskiego II, aby stała się ona wspólnotą wspólnot. Ruch daje uczestnikom możliwość stałej formacji, pogłębiania wiedzy religijnej, poczucia odpowiedzialności za Kościół, możliwość współpracy z kapłanem. Parafia w Witkowicach została podzielona na 35 wspólnot sąsiedzkich. Członkowie Ruchu uczestniczą w rekolekcjach, organizują festyny, a w działaniu przyświeca im następująca dewiza: " Razem z Chrystusem opowiadamy się za tym wszystkim, co w świecie jest dobre i prawdziwe, a przeciw temu wszystkiemu, co jest zakłamane, niesprawiedliwe, depczące ludzką godność i wolność". Długa jest lista inicjatyw zrealizowanych przez Ruch w czasie tych blisko 10 lat. Większość została uwieczniona w kronice parafialnej, a wszystkie pozostały w pamięci i sercach uczestników.

Równie piękną i ważną kartę w historii parafii zapisało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, zainicjowane przez p. Andrzeja Borkowskiego. Inspiracją do zawiązania się grupy była chęć włączenia się w obronę życia poczętego. Stopniowo rozszerzano działalność o szeroko rozumianą pomoc rodzinie, m.in. utworzono Fundusz "Dziecko Źródłem Nadziei". Od 5 lat Stowarzyszenie organizuje Turniej Sportowy pod hasłem Trzeźwość-Sprawność-Zdrowie, w którym uczestniczą gminy Kruszyna, Kłomnice, Mykanów i Rędziny. W Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa Stowarzyszenie było organizatorem spotkań objętych wspólną nazwą Forum 2000. Był to cykl wykładów o tematyce pastoralnej i społecznej prowadzonych przez wybitne osobistości. Wykładowcami byli m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, Kazimierz Kapera, ks. dr Jan Wilk, o. Włodzimierz Zatorski. 11 listopada odbyło się spotkanie nt. Refleksje nad patriotyzmem wczoraj i dziś, w którym uczestniczył senator Tomasz Michałowski, ks. kan. Stanisław Piwowarski, ks. prał. Marian Dumała oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. Poprzez konkursy plastyczne i polonistyczne dla dzieci i młodzieży w prace Forum 2000 zostali również włączeni najmłodsi parafianie. W Roku Prymasa Tysiąclecia Stowarzyszenie zorganizowało " Dni Prymasowskie" pod patronatem Marszałka Senatu. Gościem "Dni" była Maria Oprzędek, która dała świadectwo na temat swojej współpracy z Prymasem.

Ponieważ działalność Stowarzyszenia rozwijała się, oczywista stała się potrzeba posiadania własnej siedziby. W ub. r. przystąpiono do budowy świetlicy "Nasza Przystań", która pozwoli dzieciom i młodzieży pożytecznie spędzać czas wolny. Inwestycję wspomaga fundacja z Holandii. Sala kominkowa i odpowiednie zaplecze zapewnią możliwość organizowania ciekawych spotkań, jest tu także pomieszczenie przeznaczone dla zespołu muzycznego, siłowni i gry w bilard.

- W miarę rozwoju naszej działalności, dostrzegamy konieczność przygotowania młodzieży do uczestniczenia w życiu obywatelskim - wspomina p. Andrzej Borkowski. - Natrafiliśmy na możliwość uzyskania grantu z ambasady amerykańskiej, którego celem jest budowanie świadomości obywatelskiej wśród młodzieży. Ułożyliśmy program edukacyjny, który przewiduje m.in. powołanie Młodzieżowej Rady Gminy, utworzenie gazetki młodych, a także zorganizowanie warsztatów, których celem jest wychowanie liderów aktywnego społeczeństwa.

Stowarzyszenie wspólnie z Radą Parafialna jest także organizatorem kolonii letnich, m.in. w Beskidach, Świnoujściu, na Suwalszczyźnie, w Zakopanem i Żegiestowie. Zorganizowano również wypoczynek dla emerytów. Były wyjazdy do parku wodnego w Krakowie oraz na koncert zespołu " Arka Noego" w Częstochowie.

Na pytanie o plany, p. Andrzej odpowiada: "Wiemy, że rodzina potrzebuje obecnie silnego wsparcia. Jeżeli chodzi o konkretne działania, to często rodzą się one z potrzeby chwili. Ważne, aby pobudzić aktywność, znaleźć wolontariuszy, pomóc ludziom uwierzyć, że razem można zrobić bardzo wiele".

Po ukończeniu świetlicy najpilniejszą inwestycją stanie się budowa nowego kościoła. "Jest to oczywiście bardzo ważne, ale także bardzo trudne przedsięwzięcie - mówi Ksiądz Proboszcz. - Nie wiemy, kiedy uda się zrealizować tak poważną inwestycję, powierzamy tę sprawę Bożej Opatrzności. Najważniejsze jest jednak, że parafialna wspólnota zawiązała się i umacnia, że toczy się w niej nie tylko życie religijne, ale społeczne i kulturalne. Na początku było trudno, dzisiaj mamy za co dziękować Chrystusowi i Jego Matce".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pokorny piewca Ewangelii

wikipedia.org

Więcej ...

Wierny, aż po odmęt wód

Czasem trzyma zamkniętą kłódkę, zapieczętowaną kopertę albo palec na ustach. Męczennik z Czech, który oddał życie za zachowanie tajemnicy spowiedzi – św. Jan Nepomucen

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...