Reklama

Ulicami Waszyngtonu „Marsz za Życiem”

22 stycznia 2004 r. w Stanach Zjednoczonych przypadała 31. rocznica ustawy Najwyższego Sądu Stanów Zjednoczonych „Roe v. Wade”, legalizującej aborcję. Według nieoficjalnych danych demograficznych, od uchwalenia tej tragicznej ustawy w 1973 r. wymordowano blisko 45 mln dzieci amerykańskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fakt ten głęboko niepokoi sumienia absolutnej większości społeczeństwa amerykańskiego. Aby zaradzić tej tragedii narodowej, w kościołach katolickich, w świątyniach protestanckich, w synagogach oraz w meczetach ludzie modlili się o miłosierdzie Boże dla Ameryki. W Sanktuarium Narodowym Niepokalanego Poczęcia, Patronki Stanów Zjednoczonych, w Waszyngtonie amerykańscy kardynałowie, biskupi i kapłani odprawiali tego dnia Msze św. Miało też miejsce całonocne czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu. Był to dzień modlitwy i pokuty za straszną zbrodnię, która jest narodową tragedią.
Przez organizowanie procesji modlitewnych wokół klinik aborcyjnych, przez publiczne, pokojowe pochody, przez działalność organizacji patriotycznych i rodzinnych Amerykanie dają wyraz temu niepokojowi. Oczywiście, dla uśpienia społeczeństwa w środkach masowego przekazu (new media) mało albo nic nie mówi się o tym.
W tym roku, w rocznicę nieszczęśliwej ustawy, w „Marszu za Życiem”, który przeszedł ulicami Waszyngtonu, wzięło udział ok. miliona ludzi, więcej niż w latach poprzednich. Ku wielkiemu zdziwieniu mieszkańców stolicy, szczególnie władz państwowych, większość uczestników „Marszu za Życiem” stanowili młodzi Amerykanie i dzieci. Często szły w pochodzie całe rodziny - rodzice z dziećmi w wózkach lub w ramionach matek, a nawet starsze osoby o laskach. Szły z transparentami delegacje dzieci szkół podstawowych, młodzież wyższych uczelni katolickich ze swymi wychowawcami oraz kapłanami.
Po przemówieniach organizatorów marszu - duchownych i polityków - pod obeliskiem Waszyngtona, po wysłuchaniu orędzia Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a W. Busha, który - jak wiemy - opowiada się za życiem, pochód wyruszył w drogę. Jak ogromna rzeka tłum przechodził blisko Białego Domu i kroczył główną aleją Constitution Avenue, w stronę budynku Sądu Najwyższego przy East Capital Street. Nie było widać ani początku, ani końca tej najliczniejszej chyba procesji świata, tego morza ludzi. Reprezentowali oni najlepszą część społeczeństwa amerykańskiego, tych, którzy doceniają wartość życia i cieszą się nim. „Marsz za Życiem” był zorganizowany przez Narodową Organizację Prawa do Życia oraz przez Rycerzy Kolumba w Stanach Zjednoczonych. Porządku publicznego pilnowała policja waszyngtońska, w większości na koniach.

* * *

Od wielu lat pielgrzymi z Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy jeżdżą do Waszyngtonu, aby wziąć udział w „Marszu za Życiem”. I w tym roku tak było. Pojechało z nami dużo dzieci. Był też chór młodzieżowy, który prowadzi Evelyn Walsh. W marszu towarzyszył nam - jak zawsze - obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował wraz ze mną o. Faustyn Muir, paulin. Ludzie, widząc obraz Matki Bożej Częstochowskiej, podchodzili do nas z radością, mówili, że byli w Amerykańskiej Częstochowie lub że słyszeli o niej.
Po blisko trzech godzinach marszu doszliśmy do Sądu Najwyższego. Przed budynkiem ustawiony był duży obraz Jezusa Chrystusa Króla Wszystkich Narodów i kopia obrazu Matki Bożej z Meksyku - Patronki dzieci nienarodzonych. Obok niej stanął obraz Pani Jasnogórskiej. Nasza młodzież odśpiewała Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wielu z obecnych przyłączyło się do śpiewu. Na zakończenie marszu zaśpiewaliśmy hymn Stanów Zjednoczonych: God Bless America - Niech Bóg błogosławi Ameryce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...