Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła”

Taki temat będzie miało 11. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w Watykanie w dniach 2-29 października 2005 r. Decyzję o wyborze tematu podjął Papież Jan Paweł II.
Od 11 lutego br. sekretarzem generalnym Synodu Biskupów jest dotychczasowy nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović. Pierwszym sekretarzem powołanej w 1965 r. instytucji był Polak - kard. Władysław Rubin, zmarły w Rzymie w listopadzie 1990 r.

„Anioł Pański” z papieżem

Wstawiennictwa świętych Cyryla i Metodego w procesie jednoczenia się kontynentu europejskiego wzywał Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański 15 lutego na Placu św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty życzył, by kraje, które wchodzą w struktury europejskie, mogły jak najszerzej dzielić się swoim bogactwem kulturowym i duchowym, jakie niosą już od wieków.
Jan Paweł II przypomniał, że 14 lutego Kościół wspomina świętych Cyryla i Metodego, apostołów ludów słowiańskich i patronów Europy, obok św. Benedykta. „Ewangelizując kraje Europy Środkowej i Wschodniej, przyczynili się w sposób zdecydowany do tego, by Europa chrześcijańska mogła oddychać oboma płucami, zarówno zachodnim, jak i wschodnim” - przypomniał Papież.
„Bez dzieła i dziedzictwa benedyktyńskiego nie jest możliwe myślenie o cywilizacji europejskiej” - dodał. Tak samo nie można pomijać wkładu ewangelizacyjnego i społecznego dwóch świętych braci z Tesalonik. Niektóre z krajów, gdzie apostołowie Słowian prowadzili działalność, zaangażowane są w ostatnim okresie w proces politycznej integracji kontynentu. Są to kraje niosące szczególne bogactwo kulturalne i duchowe. Chrześcijaństwo stało się dla nich niespotykaną siłą jedności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

O Bożym planie zbawienia mówił Jan Paweł II 18 lutego podczas audiencji generalnej w Watykanie. „Ten plan obejmuje stworzenie kosmosu i świata, historię ludzkości oraz odkupienie człowieka. Zawiera zamysł Boży, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi” - mówił Papież. W Auli Pawła VI zebrało się 9 tys. osób, w tym ok. 900 pielgrzymów z Polski.
Tradycyjnie Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich rodaków! Witam władze Uniwersytetu Opolskiego i Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego - abp. Alfonsa Nossola. Pozdrawiam delegację Olsztyna z Panem Prezydentem i arcybiskupem metropolitą warmińskim Edmundem Piszczem na czele. Za chwilę poświęcę dla Waszego miasta mozaikę Matki Bożej ze Stoczka Warmińskiego. Niech Maryja, Królowa Pokoju, strzeże bram Olsztyna i jego mieszkańców. Pozdrawiam serdecznie uczestników rekolekcji ziemi podhalańskiej oraz przedstawicieli Polonii. Niech Wasze przywiązanie do wiary, Kościoła i gór będzie Waszym znakiem i źródłem duchowej mocy. Wszystkim tu obecnym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Szczęść Boże!”.

Reklama

„Uniwersytety mówią o chrześcijańskich korzeniach Europy”

Te słowa skierował Jan Paweł II do delegacji Uniwersytetu Opolskiego, która 17 lutego wręczyła mu doktorat honoris causa tej uczelni. Przypominając, że wiele się ostatnio mówi o chrześcijańskich korzeniach Europy, Ojciec Święty podkreślił, iż „jeśli ich znakiem są katedry, dzieła sztuki, muzyki i literatury, to przemawiają one niejako w milczeniu”. Natomiast „uniwersytety mogą mówić o nich na głos”, przemawiając „językiem współczesnym, zrozumiałym dla wszystkich”. Papież podkreślił, że uniwersytet współdziała z Kościołem w dziele integracji społeczeństwa na ziemi opolskiej przez zgłębianie „dziedzictwa kultury, narodowego i ogólnoludzkiego skarbca wiedzy” oraz przez rozwój różnorakich nauk, które to środki są „dostępne nie tylko tym, którzy podzielają tę samą wiarę, ale także tym, którzy mają inne przekonania”. Integrację tę Jan Paweł II rozumie nie „w sensie zacierania różnic, unifikacji myślenia, zapominania o historii - często naznaczonej wydarzeniami, które dzieliły - ale jako wytrwałe poszukiwanie tych wartości, które są wspólne dla ludzi mających różne korzenie, różne dzieje oraz związaną z nimi własną wizję świata i odniesień do społeczności, w której przyszło im żyć”.
Zdaniem Ojca Świętego, uniwersytet, „stwarzając możliwości rozwoju nauk humanistycznych, może pomóc w takim oczyszczaniu pamięci, które nie zapoznaje krzywd i win, ale pozwala przebaczać i prosić o przebaczenie, a potem otwierać umysł i serce na prawdę, dobro i piękno, które stanowią wspólne bogactwo i które zgodnie należy pielęgnować i rozwijać. Nauki ścisłe też mogą służyć dziełu jednoczenia. Wydaje się nawet, że dzięki temu, iż wolne są od założeń filozoficznych, a zwłaszcza od ideologii, mogą to zadanie wypełniać w sposób bardziej bezpośredni”.

Reklama

Audiencja dla słowackich pielgrzymów

14 lutego podczas spotkania z pielgrzymami słowackimi w Auli Pawła VI Jan Paweł II wezwał ich do ochrony dziedzictwa wiary: „ Przeżywajcie wiarę w duchu ekumenicznym i misyjnym”. Na czele pielgrzymów przybyli do Watykanu kard. Ján Chryzostom Korec i prezydent Rudolf Schuster, by podziękować Janowi Pawłowi II za wizytę w ich kraju we wrześniu 2003 r. „Bądźcie wierni Chrystusowi również w nowej rzeczywistości Unii Europejskiej. Narodzie słowacki, wypłyń na głębię w nowym tysiącleciu, mając wzrok utkwiony w Chrystusa” - powiedział Jan Paweł II.
Papież wyraził radość z faktu, że pielgrzymka Słowaków zbiegła się z uroczystością świętych Cyryla i Metodego, apostołów Słowian i współpatronów Europy, i nawiązał do procesu integracji naszego kontynentu. „Słowację i Europę trzeciego tysiąclecia wzbogaca przenikanie się różnorodnych kultur, byłoby jednak czymś zabójczym zapominać, że do ukształtowania się kontynentu przyczyniło się w sposób decydujący chrześcijaństwo - podkreślił. - Do pożądanej jedności Europy, Wy, Drodzy Słowacy, wnieście Wasz znaczący wkład tych wartości ludzkich i duchowych, które nadały sens Waszej historii” - apelował Ojciec Święty.

Reklama

Watykan o sklonowaniu ludzkich embrionów

Komentując informacje o sklonowaniu ludzkich embrionów w Korei Południowej, wiceprzewodniczący Papieskiej Akademii Życia - bp Elio Sgreccia powiedział, że jest bardzo zaniepokojony. Są to „dwie zbrodnie w jednej” - stwierdził.
„Z eksperymentu tego nie wynikają żadne korzyści dla badań naukowych” - powiedział włoski hierarcha i dodał, iż są one „podyktowane tylko poszukiwaniem zysku, rezultatem ich zaś może być narzucenie nieludzkiego wzoru, który komercjalizuje życie na wszystkich jego etapach”.
Jan Paweł II, przemawiając w listopadzie ub. r. do członków Papieskiej Akademii Nauk, uznał za niedopuszczalne pobieranie z embrionów ludzkich komórek macierzystych: „Wszelkie działania, które mając na celu ratowanie życia, uciekają się do zniszczenia go w stanie embrionalnym, zasługują na potępienie z logicznego i moralnego punktu widzenia” - powiedział Papież.

Papieski Instytut Polski u Ojca Świętego

Vedere Petrum - zobaczyć Piotra, to wielkie wyróżnienie i łaska. To chwila, którą człowiek będzie nosił w swoim sercu i pamięci przez całe życie. Szczególnie, gdy jest to spotkanie z Janem Pawłem II. Takiego spotkania mogła doświadczyć wspólnota Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, którą Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji wieczorem 15 lutego br. w swojej prywatnej Bibliotece. Na spotkanie przybyli księża studenci, na czele z rektorem Instytutu - ks. prał. Grzegorzem Kaszakiem, a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz bracia ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego.
Spotkanie przebiegało w rodzinnej atmosferze. Każdy z uczestników mógł osobiście przywitać się z Ojcem Świętym i otrzymać błogosławieństwo oraz różaniec. Podczas tych niezwykłych chwil Ksiądz Rektor przedstawiał Papieżowi każdego podchodzącego. Następnie podczas robienia pamiątkowego zdjęcia księża studenci zaśpiewali Barkę, co sprawiło Ojcu Świętemu wiele radości. Ks. Kaszak wspomniał pobyt Jana Pawła II jako metropolity krakowskiego w Instytucie, jeszcze z okresu obrad Soboru Watykańskiego II.
Każdemu uczestnikowi audiencji zostały wręczone podarunki od Jana Pawła II, przygotowane przez sekretarza osobistego Ojca Świętego - abp. Stanisława Dziwisza, m. in. okolicznościowe obrazki upamiętniające 25-lecie Pontyfikatu i książki: Tryptyk rzymski Jana Pawła II oraz Modlitwa w Getsemani wciąż trwa abp. Stanisława Dziwisza i ks. prof. Tadeusza Stycznia.

Ks. Mariusz Frukacz

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

"Przysięga Ireny". Prawdziwa historia

2024-04-19 05:55

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous