Reklama

U Paulinów

„Walczysz o miejsce dla Boga w sercach i umysłach Polaków”

„Przyjmij ten dyplom jako znak przynależności do naszej rodziny i niech on zachęca Cię do jeszcze ofiarniejszej służby Chrystusowi i Jego Matce dla dobra Kościoła i Zakonu. Abyś mógł to uczynić jak najdoskonalej, dopuszczam Cię do uczestnictwa we wszystkich dobrach duchowych naszego Zakonu”. Te słowa skierował generał Zakonu Paulinów - o. Izydor Matuszewski do ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego „Niedzieli”, w związku z przyjęciem go do paulińskiej Konfraterni. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 15 lutego 2004 r. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konfraternia Zakonu Paulinów

Konfraternia, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników Zakonu Paulinów, sięga swymi początkami XIV wieku. Do Konfraterni przyjmowane są zarówno osoby duchowne, jak i świeckie szczególnie zasłużone dla paulińskiego Zakonu. W ciągu wieków do Konfraterni przyjmowano królów, m.in. Kazimierza Jagiellończyka, Jana Kazimierza, Władysława Jagiellończyka, całe rodziny królewskie oraz zakony, jak konwent benedyktynów tynieckich czy sióstr norbertanek. Paulińskimi Konfratrami są prymasi: kard. Stefan Wyszyński i kard. Józef Glemp, a także wybitne osobistości świata nauki i kultury, jak Henryk Sienkiewicz, czy świata polityki, np. ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz prezydent Lech Wałęsa. Konfraternia stanowi formę duchowej łączności Zakonu Paulinów z uprzywilejowanym gronem osób. Generał Zakonu lub prowincjał, przyjmując osobę świecką lub duchowną do Konfraterni, pragnie przede wszystkim wyrazić wdzięczność za świadczone przez nią dobrodziejstwa i jednocześnie włączyć ją do udziału w dobrach duchowych Zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci i do większego jeszcze współuczestnictwa w wykonywaniu zadań i posłannictwa Zakonu. Tego właśnie zaszczytu dostąpił Redaktor Naczelny Niedzieli.

Uroczyste przyjęcie do Konfraterni

Przyjęcie nowego Konfratra odbywało się przy Ołtarzu Ojczyzny przed Cudownym Obliczem Matki Bożej Jasnogórskiej w bardzo uroczystej formie, podczas Mszy św., której przewodniczył Generał Zakonu Paulinów w koncelebrze m.in. Przeora i Podprzeorów Jasnej Góry oraz przedstawicieli Konwentu, a także ks. inf. Mariana Mikołajczyka, ks. prał. Ludwika Warzyboka, ks. prał. Wojciecha Pazery, ks. kan. Mariana Wojcieszaka, ks. Edmunda Boniewicza SAC i - oczywiście - ks. inf. Ireneusza Skubisia. Świadkami tego wydarzenia byli: prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, rodzina i przyjaciele ks. Skubisia oraz pielgrzymi jasnogórscy, a wśród nich - zespół redakcyjny Niedzieli, który tego dnia miał przywilej modlić się najbliżej ołtarza.
Uzasadniając przyjęcie Redaktora Naczelnego Niedzieli do grona konfratrów Zakonu, o. Izydor Matuszewski nawiązał do lat 60. i 70., kiedy to ks. Skubiś był duszpasterzem akademickim studentów częstochowskich uczelni: „Ksiądz Infułat - powiedział Ojciec Generał - jawi się w mojej pamięci najpierw jako gorliwy duszpasterz akademicki walczący o duszę młodego człowieka zagrożonego ideologią komunistyczną. Przybywał na Jasną Górę wraz z młodzieżą i w sprawach młodzieży. Jego wzrok bardzo często spoczywał na Jasnogórskiej Ikonie. To Maryja ukształtowała jego ducha według Bożych błogosławieństw, adresowanych do ubogich, głodnych, płaczących, do spragnionych prawdy i szczęścia.
Czcigodny Księże Infułacie Ireneuszu, przyszedł czas, że sala akademicka stała się dla Ciebie za mała. Bóg pozwolił Ci wypłynąć na głębię, na ocean stron Tygodnika Katolickiego Niedziela. Wiosłujesz nad głębinami ludzkich umysłów, wskazując bezpieczny port i drogi wyjścia z mroków współczesnego zagubienia i zagrożenia, które niesie laicyzacja. Płyniesz nad głębinami ze znakiem Maryi. Twój znak to Regina Poloniae - Królowa Polski i Królestwo Jej Syna w sercach Polaków rozsianych po całym świecie. Jak przed wiekami Ojciec Kordecki bronił wolności Jasnej Góry, tak Ty bronisz spraw Bożych i walczysz o miejsce dla Boga w sercach i umysłach Polaków. Czynisz to, wpatrując się w Maryję, bo Ona Boga na świat nam przyniosła. Odkrywasz na łamach Niedzieli charyzmat Jasnej Góry, bo wiesz, że jak w czasach potopu, tak i dziś Matka Boża Częstochowska jest dana przez Boga ku obronie naszego Narodu. Chcemy Cię wesprzeć naszą modlitwą i być solidarni z Tobą. Dlatego od tej godziny włączamy Cię do Konfraterni naszego Zakonu, abyśmy wspólnie pod znakiem Maryi, Królowej Polski, wypływali na głębię ludzkich serc”.
Po tych serdecznych, głębokich słowach Ojciec Generał wręczył Księdzu Redaktorowi dyplom, na znak przynależności do Konfraterni. Następnie nowy Konfrater uroczyście odmówił akt zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie.
Homilię wygłosił o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry. Najpierw zaprezentował sylwetkę nowego Konfratra oraz przedstawił główne dzieło jego życia, czyli Niedzielę, jako największy tygodnik katolicki w Polsce, i szerzej - Niedzielę jako wielką instytucję multimedialną znaną na całym świecie, sięgającą od Kazachstanu przez Rzym, Chicago i Nowy Jork po Alaskę. Ojciec Przeor zwrócił uwagę, że Niedziela prowadzona przez ks. Skubisia wpisała się na trwałe w duchowe dziedzictwo Jasnej Góry. Powiedział m.in.: „Ks. dr Ireneusz Skubiś należy do ludzi odważnych. Dał tego dowód już jako duszpasterz akademicki w okresie panowania ateistycznego komunizmu. Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego prowadzony przez niego był prawdziwą wyspą wolności. W trudnych czasach komunistycznych stworzył studentom i inteligencji Częstochowy możliwość zetknięcia się i dialogu z ludźmi działającymi w politycznej opozycji, z przedstawicielami wielkiego intelektualnego świata. Gdy w 1981 r., po 28 letniej przerwie, możliwe stało się wznowienie Tygodnika Katolickiego Niedziela, a ks. Skubiś został redaktorem naczelnym, środowisko Duszpasterstwa Akademickiego, było pierwszym jego zapleczem redakcyjnym.
Od samego początku na szpaltach wznowionej Niedzieli szczególne miejsce zajmuje Jasna Góra. Wieści z Sanktuarium dzięki Niedzieli są posyłane na całą Polskę i daleko w świat - wszędzie, gdzie żyją Polacy. Po prawie 23 latach kierowania pismem przez ks. Skubisia można powiedzieć, że jest ono wpisane w duchowe posłannictwo Jasnej Góry - Narodowego Sanktuarium Polaków. Matka Boża Jasnogórska została nazwana przez Księdza Redaktora Pierwszą Redaktorką Niedzieli. W jednym z wywiadów powiedział, że Niedziela jest pełna Jasnej Góry, a Jasna Góra jest pełna Niedzieli. I niech tak pozostanie” - zakończył Ojciec Przeor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jasna Góra - to zwierciadło Polski

Dziękując za otrzymane wyróżnienie, ks. Skubiś powiedział, że przyjęcie do paulińskiej Konfraterni jest dla niego wyrazem akceptacji dla dotychczasowej współpracy Niedzieli z Jasną Górą i Zakonem Paulinów. Wzruszające słowa skierował do o. Izydora Matuszewskiego: „Najprzewielebniejszy i Serdecznie Drogi Ojcze Generale, Ordynariuszu Zakonu Paulinów na całym świecie, także od dnia dzisiejszego mój Przełożony - jak wskazuje akt Konfraterni, a także moja wola - bardzo dziękuję za wyróżnienie mnie przez pełniejsze przyjęcie do rodziny paulińskiej, a szczególnie za ten największy dar, jakim jest objęcie mnie na zawsze modlitwami Ojców i Braci paulińskiego Zakonu. Modlitwa to dar wstawienniczy, który sprawia, że Bóg jest nam bliższy. Moja Konfraternia, którą z wdzięcznością, radością i pokorą przyjmuję, jest wyrazem wielkiego zakorzenienia w Jasną Górę, w Konwent Jasnogórski, w cały Zakon Paulinów. (...) Historia mojej drogi do kapłaństwa zaczęła się codziennym nawiedzaniem Jasnej Góry” - wyznał nowy Konfrater, dziękując za przyjęcie do tego wyjątkowego grona przyjaciół Zakonu.
Ks. Skubiś wyraził pragnienie, by znakiem bliskości z Jasną Górą i pamiątką przyjęcia go do Konfraterni stała się jedna z tajemnic różańcowych na błoniach jasnogórskich. Zapewnił, że podejmie starania, aby Zmartwychwstanie Pana Jezusa (w nawiązaniu do tytułu naszego tygodnika - Niedziela) było stacją różańcową ustawioną przez Redakcję i Czytelników pisma.
Ksiądz Redaktor podziękował Ojcu Przeorowi za inicjatywę wprowadzenia go do Konfraterni, co zostało zaakceptowane przez Ojca Generała i jego Definitorium. Wyraził wdzięczność Ojcom i Braciom, którzy od pierwszego kontaktu ks. Skubisia z Jasną Górą, czyli od 1952 r., uczestniczyli w jego coraz głębszym osobistym zakorzenieniu w to miejsce, oraz Ojcom, którzy obecnie współpracują z Niedzielą.
Na koniec uczynił wyznanie: „Dla mnie Jasna Góra jest soczewką, w której skupia się całe polskie duszpasterstwo, i zwierciadłem, w którym przegląda się cała Polska. A mury jasnogórskie mówią... Dlatego Jan Paweł II wzywa, aby przykładać ucho do tych murów i słuchać, jak bije serce Narodu w sercu Matki - czy tam słychać ton radości czy niepokoju. Jasna Góra to najważniejsze miejsce dla Polaków żyjących w Polsce i na całym świecie. Jeżeli przestałaby istnieć Jasna Góra, przestałaby istnieć również Polska. Dlatego kochajmy Jasną Górę i wspomagajmy Ojców i Braci Paulinów w ich dziele wielkiej nowej ewangelizacji - i w Ameryce, i w Afryce, i w Australii, i w Europie”.

Reklama

Maryjny rys „Niedzieli”

Niedziela jest pismem na wskroś maryjnym. Jej maryjność wynika nie tylko z położenia Redakcji u stóp Jasnej Góry, ale przede wszystkim z wielkiej czci ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego do Matki Bożej Jasnogórskiej. Można powiedzieć, że wiernie wypełnia on słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wydrukowane w pierwszym numerze wznowionej w 1981 r. Niedzieli, które traktowane są teraz jako „testament” Prymasa Tysiąclecia, pozostawiony na zawsze Niedzieli. Zapisane bowiem zostały na łożu śmierci Księdza Prymasa. A pisał on tak: „Rzesze pielgrzymów spływające ze stoków Jasnej Góry na całą Ojczyznę, oprócz nadprzyrodzonej mocy, otrzymanej u stóp Matki Kościoła, powinny nieść w prasie bogate środki przekazu społecznego w duchu katolickim”. W innym miejscu prymasowskiego „testamentu” czytamy: „Duchowość maryjną chcę uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie maryjnej diecezji częstochowskiej”. Dzisiaj można powiedzieć, że Niedziela jest przedłużeniem ramion Jasnej Góry na Polskę i na świat. Ks. Skubiś uważa Matkę Bożą Jasnogórską za Pierwszą Redaktorkę Niedzieli i wraz z zespołem redakcyjnym zawierzył się Maryi.
Od początku reaktywowanej w 1981 r. Niedzieli obecna jest w niej Jasna Góra. W skład pierwszego zespołu wszedł o. dr Jerzy Tomziński, paulin, mianowany na redaktora przez bp. Stefana Barełę. Osoba o. Tomzińskiego połączyła wznowioną Niedzielę z jej historią. Był on bowiem już przed II wojną światową, jako 9-letni chłopiec, kolporterem Niedzieli, u samych jej początków. Oprócz o. Tomzińskiego, przez 20 lat regularnie przychodzącego do pracy w Redakcji, z Niedzielą współpracowało i nadal jest z nią związanych przez publikowanie tekstów wielu Ojców Paulinów. Należy tu wymienić przede wszystkim o. dr. Jana Pacha, tłumacza cotygodniowych katechez papieskich i autora wielu artykułów, a także kilku książek wydanych w Bibliotece „Niedzieli”. O. Pach przyczynił się do umocnienia mostu łączącego Jasną Górę z Niedzielą. Obecnie z Redakcją regularnie współpracują również: o. Stanisław Tomoń i o. Robert Łukaszuk - jako rzecznicy prasowi Jasnej Góry oraz o. Stanisław Rudziński - autor cyklu pt. Odkrywamy Jasną Górę, a także o. prof. Zachariasz Jabłoński - autor tekstów i o. Marian Załęcki - korespondent z Amerykańskiej Częstochowy. Wzorowo rozwija się współpraca Niedzieli z Radiem Jasna Góra, głównie z dyrektorem Radia - o. Romanem Majewskim, a także z o. Kamilem Szustakiem. A wszystko to jest możliwe dzięki błogosławieństwu o. Izydora Matuszewskiego - przełożonego generalnego, czyli ordynariusza Zakonu Paulinów na cały świat.
Maryjny charakter Niedzieli i łączność z Jasną Górą zauważa się już na pierwszej stronie pisma. Znak Matki Bożej Jasnogórskiej jak pieczęć widnieje w prawym górnym rogu okładki każdego numeru tygodnika, posyłanego z duchowej stolicy Narodu na wszystkie strony Polski i do Polaków mieszkających na różnych kontynentach. Przez Konfraternię Redaktora Naczelnego Niedziela jeszcze bardziej przybliżyła się do Jasnej Góry. Bóg zapłać za to wyróżnienie.

Reklama

Dyplom Konfraterni Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika, zgodnie z wolą i życzeniem Kościoła, spełnia swoje posłannictwo, wpatrując się w osobę i przykład Maryi, swej Matki i naśladując Jej udział w zbawczym dziele Chrystusa. Wierni tym założeniom i wielowiekowej tradycji, mamy zaszczyt przyjąć Najprzewielebniejszego Księdza Infułata Ireneusza Skubisia w poczet zasłużonych konfratrów naszego Zakonu i uroczyście włączyć w jego duchowe dziedzictwo i zasługi w nadziei dalszej braterskiej miłości i oddania dla Zakonu Paulinów oraz gorliwej służby Maryi Jasnogórskiej - Królowej Świata.

Podpisał: o. Izydor Matuszewski - Generał Zakonu
Częstochowa, Jasna Góra, 15 lutego 2004 r.

Akt Zawierzenia Matce Bożej

Najświętsza Maryjo Panno, Matko i Opiekunko paulińskiego Zakonu! Powodowany gorącym pragnieniem gorliwszej służby Twojemu Synowi, poświęcam i oddaję się Tobie, abyś zechciała ściślej połączyć mnie z Jezusem i posłużyć się mną dla Jego chwały i zbawienia bliźnich.
Postanawiam włączyć się w miarę moich sił i uzdolnień w zadania i prace duszpasterskie Zakonu. Pragnę czynić to w duchu posłuszeństwa przełożonym tegoż Zakonu.
Oblubienico Ducha Świętego, wypraszaj mi na każdy dzień potrzebne łaski Ducha Pocieszyciela, a przede wszystkim wyjednaj mi u Syna swojego tę największą z nich: wytrwanie w łasce i w miłości Bożej aż do końca życia, tak abym w wieczności mógł ogladać oblicze Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Amen.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Krok do wyrugowania religii ze szkół. Dyskryminujący projekt Ministerstwa Edukacji

2024-05-13 15:12

Karol Porwich/Niedziela

Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza ograniczyć liczbę godzin zajęć z religii i etyki w szkole. Zmiany w zasadach organizacji tych lekcji doprowadzą do dyskryminacji uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach. Wprowadzenie modyfikacji poskutkuje również falą zwolnień wśród katechetów. Projektowane zmiany naruszają art. 53 ust. 1 oraz 53 ust. 4 Konstytucji RP. Działania Ministerstwa mają na celu zniechęcenie młodzieży do uczestniczenia w lekcjach religii.

Więcej ...

Pomorskie/ Podczas ćwiczeń WOT zaginął karabin wyborowy BOR

2024-05-13 18:48

Biuro Prasowe Dowództwa WOT

Żandarmeria Wojskowa i Służba Kontrwywiadu Wojskowego prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zagubienia karabinu BOR - poinformowało Dowództwo Obrony Terytorialnej. Do zdarzenia doszło podczas ćwiczeń 7. Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania