Reklama

Wśród książek

„Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy ubóstwo, życie w biedzie i nędzy, którego doświadczają miliony żyjących i które staje się zjawiskiem powszechnym w Polsce, musi rodzić beznadziejność, apatię, lęk, przygnębienie i rozpacz? Czy brak właściwych środków materialnych może usprawiedliwiać brak twórczości w różnych dziedzinach życia?
Na te jakże aktualne, ale i trudne pytania starali się odpowiedzieć zaproszeni przez Instytut Studiów Franciszkańskich prelegenci, znawcy myśli św. Maksymiliana Marii Kolbego, podczas sesji z okazji ubiegłorocznych Dni Kolbiańskich w Oświęcimiu. Przedstawione wówczas referaty znalazły się w nowo wydanej przez Instytut książce pt. Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?, pod redakcją o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv. Książka ta ukazała się w nowej serii, zatytułowanej Seria kolbiańska. „W kontekście postępującej pauperyzacji społeczeństwa, pragnieniem naszym - pisze we wstępie do książki Ojciec Redaktor - była chęć otrzymania od Świętego z Auschwitz odpowiedzi, czy rzeczywiście ubóstwo posiada degradującą moc? Czy musi w sposób konieczny osłabiać pragnienie życia? Czy wiara w obecność Boga w codzienności może stępić ostrze biedy?”.
O skali ubóstwa w Polsce, jego uwarunkowaniach historycznych, reakcjach na różnorodne i gwałtowne przemiany społeczne, związane z przechodzeniem z „realnego socjalizmu” do „dzikiego kapitalizmu”, oraz o wyzwaniach, jakie bieda stanowi dla obywateli, władz, badaczy, społeczników i dobroczyńców - pisze Lucjan Miś z Instytutu Socjologii UJ. Autor czyni ważne rozróżnienie: z perspektywy socjologicznej ubóstwo jest występkiem lub skłania do występku, natomiast w perspektywie ewangelicznej ubóstwo jest cnotą. W dalszej części publikacji autor podkreśla, iż zarówno św. Franciszek z Asyżu, jak i św. Maksymilian Maria Kolbe pokazali, że bieda i nędza nie stanowią przeszkody w dojściu na wyżyny.
Dla św. Maksymiliana ubóstwo stanowiło kluczowy punkt jego duchowości i było drogą realizacji ideału franciszkańskiego. Przypomina o tym o. Paweł Warchoł OFMConv, franciszkański teolog z Łodzi. Ukazując trynitarny wymiar ubóstwa w rozumieniu św. Maksymiliana, autor podkreśla, że dla o. Maksymiliana ubóstwo nigdy nie było celem samym w sobie. Wprowadzając radykalne ubóstwo we wszystkie dziedziny potrzeb zarówno własnych, jak i współbraci, widział w nim siłę ewangelizacyjną świata. A nakaz ewangelizacji świata jest podstawowym zadaniem Kościoła, otrzymanym od Chrystusa.
O konieczności świadectwa ludzi wierzących we współczesnym świecie i potrzebie nowej ewangelizacji, analizujac myśli Jana Pawła II, pisze ks. Tadeusz Borutka, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
O ubóstwie środków i wyrazie artystycznym dzieła sztuki dowiemy się z publikacji Stanisława Rodzińskiego, profesora krakowskiej ASP, a na pytanie, czy przy pomocy ubogich środków można skutecznie oddziaływać na polu mediów - stara się odpowiedzieć o. Jacek Suhak OFMConv.
Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności? - to książka, w której czytelnik znajdzie syntetyczne spojrzenie na problemy ubóstwa i biedy oraz dowie się, co miał na myśli św. Maksymilian Maria Kolbe, mówiąc, że „aby kupić cnoty - pieniędzy nie potrzeba”.

Wola tworzenia - czy konieczność beznadziejności?, pod red. o. Zdzisława Kijasa OFMConv, Kraków 2003, Instytut Studiów Franciszkańskich, ul. Franciszkańska 3, 31-004 Kraków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wiara prowadzi człowieka przez życie

2025-07-17 14:17

Karol Porwich/Niedziela

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

Więcej ...

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

2025-07-13 07:14

bpjg

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł

2025-07-18 17:59

Parafia pw św Marcina w Kępnie

Z wielkim ubolewaniem przekazujemy, że dziś niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz Szczygieł - nasz wikariusz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat