Reklama

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Marzeninie

Niedziela łódzka 33/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Marzenin - wieś i folwark nad rzeką Grabią, powiat łaski, gmina Pruszków, parafia Marzenin, leży przy drodze bitej do Widawy, odległe 7 wiorst od Łasku. Posiada kościół parafialny, murowany, z XIV wieku". Tak opisuje tę miejscowość Słownik Geograficzny wydany w roku 1885. Według innych materiałów źródłowych, Marzenin do roku 1799 stanowił własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W XIV w. arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka erygował w tej miejscowości parafię, przy nie istniejącym już drewnianym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Była to świątynia ufundowana przez arcybiskupów gnieźnieńskich w poł. XIII w. i jest wspomniana w dokumentach z 1331 r. Przetrwała do roku 1372, kiedy to została rozebrana.

Obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wybudowany w latach 1370-72 z fundacji arcybiskupów gnieźnieńskich. Jest to budowla murowana, która w swym pierwotnym stanie przetrwała do I poł. XVIII w. Około roku 1750 dobudowano do tego kościoła drewnianą główną nawę. W 1810 r. nawę tę rozebrano i w latach 1810-20 pobudowano obecną, murowaną z kamienia polnego i cegły. W latach 1873-83 kościół ten został gruntownie odrestaurowany. Od strony południowej dobudowano wówczas kaplicę z cegieł pochodzących ze zrujnowanych wokół świątyni grobowców. W 1896 r. zbudowano od strony wielkich drzwi kruchtę, a w latach 1905-25 zakrystię. W roku 1945 przebudowany został szczyt kaplicy i obniżono dach dla lepszego światła w kościele. W latach 1992-93 wymieniono więźbę dachową całego kościoła, a sufit ozdobiono kasetonami z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej. W tym czasie odkryto freski pochodzące z połowy XV w. Po tych przeróbkach pierwotny styl romański kościoła zaginął. Kościół ten jest świątynią orientowaną, jednonawową, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Przy nim znajduje się dawna zakrystia, nad nią pomieszczenia otwarte do kościoła arkadą. Od strony południowej prezbiterium znajduje się nowa zakrystia. Przy nawie od południa znajduje się kwadratowa kruchta (dawna kaplica) i od zachodu kruchta z 1896 r. Do zabytków stanowiących własność parafii należy wg "Księgi ewidencji zabytków ruchomych" 50 pozycji, a wśród nich portret bp. Hieronima Strojnowskiego, dwa żyrandole kryształowe z pocz. XIX w., dwa krucyfiksy rokokowe oraz feretron z XVIII w. z obrazami Najświętszej Maryi Panny Różańcowej i św. Franciszka. Przy tutejszej parafii odnotowano istnienie bractw: Żywego Różańca ( z 1902 r.), Matki Bożej Różańcowej oraz Apostolstwa Modlitwy. Do wydarzeń wpisanych w historię parafii należy m. in. wizytacja przeprowadzona w 1825 r., po której zostały zapiski, a w nich czytamy m.in.: "Nie było jeszcze osobnego cmentarza grzebalnego. Był dom szpitalny o dwóch pomieszczeniach (...). Parafia liczyła 1520 osób komunikująch się na Wielkanoc. Należało do niej 19 dworów szlacheckich i 26 wiosek, także szlacheckich. Proboszcz Erazm Śmiechowicz, od lat 16. Był organista i dziad kościelny". W

Marzeninie przed II wojną światową (do roku 1930) proboszczem był późniejszy męczennik z Dachau - ks. Romuald Brzeziński (zm. 2 czerwca 1942 r.). W 1988 r. abp Władysław Ziółek zmniejszył terytorium parafii, erygując w Okupie Wielkim nową, samodzielną placówkę duszpasterską. Obecnie parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Marzeninie należy do dekanatu karsznickiego. Proboszczem jej jest od 1991 r. ks. Andrzej Susło. Z jego inicjatywy wybudowano m.in. nową plebanię, której poświęcenia dokona 22 września abp Władysław Ziółek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...