Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat

90 mln dzieci ulicy

Na świecie jest 90 mln dzieci ulicy, które pracują i śpią poza domem. Aż 35 tys. nieletnich dziennie umiera z głodu. Pomocą dzieciom ulicy, oprócz organizacji charytatywnych, zajmują się misjonarze. W drugą niedzielę Wielkiego Postu, 7 marca, we wszystkich kościołach w Polsce odbyła się zbiórka do puszek pod hasłem: Wspólnie z misjonarzami pomagamy dzieciom ulicy.
„Dzieci ulicy” to termin na określenie nieletnich, którzy pozbawieni są opieki dorosłych. Najczęściej są to sieroty, ale także dzieci porzucone przez rodzinę, zmuszane do pracy i śpiące poza domem. Najwięcej dzieci ulicy żyje w Ameryce Łacińskiej, bo aż 40 mln, 32 mln mieszka w Azji, 10 mln w Afryce, w Ameryce Północnej 3,9 mln, w Europie 3 mln, a w Australii i Oceanii 1,5 mln.
Najważniejsze przyczyny życia dzieci na ulicy to ubóstwo, głód, epidemia AIDS, brak dostępu do pomocy medycznej i edukacji oraz konflikty zbrojne. Dzieci zmuszane są do pracy zarobkowej i prostytucji. - Ok. 250 mln dzieci na świecie musi pracować na utrzymanie swoje i swojej rodziny - powiedział ks. Jan Wnęk, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, podczas konferencji prasowej przed ogólnopolską zbiórką na rzecz misyjnych dzieł pomocy dzieciom ulicy.
- W Afryce do pracy od godziny 7 do 23 zmuszane są już sześciolatki. Do prostytucji w Azji zmuszanych jest 1 mln dzieci, 300 tys. w Indiach, po 100 tys. w Tajlandii i na Tajwanie.
Poważnym problemem jest brak edukacji. Szacuje się, że w Afryce aż 40 proc. dzieci nie uczęszcza do szkoły. Ok. 40 mln niemowląt na całym świecie nie trafia do żadnego rejestru, a bez metryki urodzenia nie można uzyskać np. szczepionki. Z powodu braku odpowiedniej pomocy medycznej umiera rocznie aż 12 mln dzieci. A koszt jednej szczepionki to jeden dolar.

USA

„Polska fala radiowa” i „News of Polonia”

1 lutego br. w Domu Polskiego Seniora „Szarotka” w Los Angeles konsul generalny RP w Los Angeles, Krystyna Tokarska-Biernacik, odznaczyła Marty Cepielika Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Marty Cepielik, pochodzenia polskiego, od kilku już lat przy współudziale małżonki Betsy oraz grona przyjaciół wydaje dla tutejszej kalifornijskiej Polonii miesięcznik pt. News of Polonia. Zarówno on, jak i jego małżonka, z pochodzenia Szwedka są bardzo aktywni wśród tutejszej Polonii, szczególnie na polu kulturalnym.
Dom Polskiego Seniora „Szarotka” w Los Angeles usytuowany jest przy polonijnym kościele Matki Bożej Jasnogórskiej. Po oficjalnych uroczystościach goście zostali zaproszeni na typowo polski poczęstunek. Obiad przygotowała dyrekcja „Szarotki”.
15 lutego br. w pomieszczeniach parafialnych parafii Matki Bożej Jasnogórskiej miała miejsce inna uroczystość. Miejscowa wspólnota parafialna świętowała 30. rocznicę istnienia i działania „Polskiej Fali Radiowej”. Świętowanie miało charakter uroczystego sympozjum. „Trzydzieści lat temu, tzn. 10 lutego 1974 r., melodią Witaj Majowa Jutrzenko zainaugurowano nadawanie audycji w języku polskim. Melodia ta jest się sygnałem radiowym do dnia dzisiejszego.
„Polska Fala Radiowa” pełniła i nadal pełni swą misję. Polskim rodzinom niesie polskie słowo i piosenkę, przekazuje wiadomości o kraju ojczystym. Informuje również o wydarzeniach na tym terenie i o życiu parafii polonijnej, pamięta o rocznicach z historii naszego narodu oraz o tych, co odchodzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Lucjan Kamieński SDB

Ukraina

Pożegnanie z Kościołem Lwowskim

Nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Nikola Eterović został mianowany przez Papieża Jana Pawła II sekretarzem generalnym Synodu Biskupów. Pożegnanie nuncjusza z Kościołem lwowskim miało miejsce 26 lutego br. w archikatedrze lwowskiej. Wspólnie z arcybiskupem Nikolą Eteroviciem Mszę św. celebrowali: metropolita lwowski - kard. Marian Jaworski, ordynariusz łucki - bp Markijan Trofimiak, lwowscy biskupi pomocniczy - Marian Buczek i Leon Mały oraz ponad 30 kapłanów.
Kard. Jaworski na początku Mszy św. pożegnalnej powiedział, że abp Nikola Eterović miał wielki udział w przygotowaniach do pielgrzymki Ojca Świętego na Ukrainie w 2001 r., gdy trzeba było wszystko uzgodnić na płaszczyźnie państwowej i kościelnej. „Za ten jego wielki takt, za jego dobrze, bardzo głęboko pojętą dyplomację, chcemy dzisiaj bardzo podziękować” - powiedział. Wspomniał również o zmianach, jakie dokonały się w strukturach diecezjalnych w czasie urzędowania abp. Eterovicia jako nuncjusza.
Arcybiskup Nikola Eterović w homilii powiedział m.in.: „Wkrótce wyjadę z Kijowa, przenosząc się do Rzymu. Za kilka tygodni rozpocznę nową misję. Będę bardzo wdzięczny Wam wszystkim, jeśli, modląc się za Ojca Świętego, zechcecie dołączyć do Waszych intencji też moją służbę dla kolegialności i episkopatu, bardzo ważną dla Kościoła i świata”.

Reklama

Maria Basza

Watykan

„Aby były szanowane ziemie, kultury, tradycje i prawa autochtonów w tworzeniu prawdziwej harmonii z ludami, które sąsiadują z plemionami tubylczymi” - tak brzmi ogólna papieska intencja modlitewna na marzec. Jak przypomina Papieska Rada „Iustitia et Pax”, obecny rok kończy tzw. Dekadę ludów tubylczych, ogłoszoną przez ONZ w 1993 r. Celem tej inicjatywy było wsparcie współpracy między ludnością autochtoniczną a osadnikami na terenach, gdzie obie populacje żyją obok siebie.
Jak się oblicza, obecnie w takiej sytuacji żyje około 300 mln tubylców - od Grenlandii po Nową Zelandię.

Irak

Coraz więcej obaw wśród chrześcijan zamieszkujących Irak wzbudza nowa konstytucja tego kraju, która miała być podpisana 5 marca br. Szyici zablokowali tę inicjatywę, nie mogąc pogodzić się ze zbyt dużymi wpływami mniejszości. Tzw. mała konstytucja miała być jednym z głównych etapów przekazywania władzy Irakijczykom, które ma się zakończyć do 30 czerwca br.
Wielu z prawie miliona chrześcijan mieszkających w Iraku patrzy na tę datę z niepokojem. Dokument zapewnia m.in. autonomię mniejszości kurdyjskiej oraz daleko idące, szczególne prawa dla zamieszkujących południe kraju szyitów. O chrześcijańskiej mniejszości jednak nie ma w nim mowy. Nowa konstytucja miała obowiązywać do czasu uchwalenia ustawy zasadniczej w ostatecznym kształcie, co powinno nastąpić w 2005 r.

Reklama

Francja

Beatyfikacja Roberta Schumana (1886-1963), francuskiego męża stanu i jednego z ojców zjednoczonej Europy, mogłaby nastąpić podczas planowanej na wrzesień br. wizyty Papieża Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wiadomość tę przekazał 1 marca największy dziennik francuski Le Figaro, podkreślając, że wolę beatyfikacji Schumana wyraził Ojciec Święty 27 lutego, podczas audiencji dla ostatniej grupy biskupów francuskich przebywających w Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum.

Dominikana

Kościół w Dominikanie apeluje o międzynarodową pomoc dla Haiti. Oba państwa dzielą tę samą karaibską wyspę, dawną Hispaniolę. Dlatego haitański kryzys wpływa na sąsiednią republikę. Granicę wciąż przekraczają tysiące uchodźców.
„Jedynym rozwiązaniem wydaje się interwencja krajów bogatych. W przeciwnym razie oba nasze narody znajdą się w pożałowania godnej sytuacji” - stwierdził kard. Nicolás de Jesús López Rodríguez. Zaznaczył jednocześnie, że dla poprawy warunków życia ludności Haiti potrzeba raczej wielomilionowych inwestycji niż budowy kolejnych obozów dla uchodźców na terenie Dominikany. Dominikańscy biskupi apelowali o humanitarną pomoc dla Haiti jeszcze przed upadkiem reżimu Aristide’a.

Tydzień na świecie

Wielkopostne rekolekcje dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej wygłosił w tym roku ks. Bruno Forte. Jest on ósmym Włochem, od 1979 r., zaproszonym do ich głoszenia. Tematem rekolekcji były słowa: Idąc za Tobą, Światłości świata.

Katolicy w Niżnym Nowogrodzie w Rosji gotowi są odstąpić od decyzji otwarcia w tym mieście żeńskiego klasztoru. Sprawa klasztoru posłużyła ostatnio Patriarchatowi Moskiewskiemu jako dowód rzekomego prozelityzmu ze strony katolików na terenie Rosji.

Włosi nie ulegają przelotnym modom. Według statystyk, nadal najchętniej nadawanymi imionami dla dzieci są Maria i Józef.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, kard. Renato Martino, skrytykował handel bronią w Afryce. Podczas zakończonego w Nairobi kongresu na temat integralnego i postępującego rozwoju kard. Martino podkreślił, że „niektóre państwa uprzemysłowione” nie mogą ciągnąć zysków z handlu bronią, która „powoduje ludzkie tragedie i katastrofy ekologiczne”.

Zamieszki na Haiti skończyły się emigracją prezydenta Jeana-Bertranda Aristide’a. Na wyspę przybyły z misją zaprowadzenia pokoju oddziały amerykańskie, francuskie i kanadyjskie.

Sąd w Tokio skazał na karę śmierci przywódcę sekty Aum Najwyższa Prawda - Shoko Asaharę, który stał za zamachem w tokijskim metrze dziewięć lat temu.

Postęp w rozmowach z Koreą Północną. Koreańczycy zgodzili się na powstanie grupy roboczej, która ma zająć się ich programem nuklearnym.

Kolejny incydent w kontrolowanej przez Polaków strefie w Iraku. 29 lutego polscy żółnierze otworzyli ogień do autobusu, który nie zatrzymał się na wezwanie. Ranny został polski żołnierz i kilku Irakijczyków.

Nowym premierem rządu rosyjskiego został Michaił Fradkow, dotychczasowy ambasador przy UE.

Najkrwawsze zamachy od czasu obalenia Saddama Husajna w Iraku. 2 marca w zamachach na meczety w Bagdadzie i Karbali zginęło 140 osób, a ponad 400 zostało rannych.

Rywalem George’a Busha z ramienia Partii Demokratycznej w wyścigu o fotel prezydencki w USA będzie senator John Kerry.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przebywał w Izraelu, gdzie odbierał doktorat honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego. Spotkał się również z premierem Arielem Sharonem, którego zaprosił do Polski.

W Niemczech pojawił się po raz pierwszy pomysł, aby kontrole na polsko-niemieckiej granicy zachować aż do 2012 r. Dotychczas mówiło się, że znikną one 2-3 lata po naszym wstąpieniu do UE.

Rozdano najważniejsze światowe nagrody - filmowe Oskary. W tym roku najbardziej docenionym filmem - 11 Oskarów - została ekranizacja trzeciej części powieści J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni: Powrót króla”.

W Czechach uczeń zaatakował nożem nauczyciela. Pedagog zmarł w szpitalu. Socjologowie przestrzegają, że agresja w szkołach będzie rosła.

Zamieszki ogarnęły na początku marca Wenezuelę. Demonstranci chcą zmusić prezydenta Hugo Chaveza do rezygnacji z zajmowanego stanowiska.

W Belgii rozpoczął się proces pedofila Marca Dutroux, oskarżonego o porwania i morderstwa dzieci.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

kl. Krzysztof Wowra

Więcej ...

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

- Wyprawa na motocyklu to świetna okazja, aby wyrwać się z domu i przewietrzyć głowę, zobaczyć jak piękny świat nas otacza, jaka wspaniała jest nasza ojczyzna i jej krajobrazy, a przede wszystkim zamieszkujący Polskę ludzie – tłumaczy ks. Broński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święci i błogosławieni

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...