Reklama

U Paulinów

Czuwania nocne w Amerykańskiej Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 12/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ostatnią sobotę stycznia 2004 r. w Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy przeżywaliśmy noc modlitwy dziękczynnej za 7 lat czuwań nocnych. W tę noc ojcowie i bracia paulini - gospodarze tego świętego miejsca wraz z miejscową Polonią, zgromadzeni w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, rozważali „wielkie rzeczy, które uczynił im Wszechmocny” przez lata wspólnej modlitwy. Siedem lat temu, w 1997 r., wzorując się na przykładzie czuwań jasnogórskich w Polsce, rozpoczęliśmy czuwania nocne w Amerykańskiej Częstochowie. Za radą Ojca Świętego Jana Pawła II, w łączności z Kościołem powszechnym, pierwsze trzy lata czuwań przygotowywały nas i Polonię amerykańską na uroczystość Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Rok ubiegły był poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 25-lecia jego Pontyfikatu. Obecne lata są wejściem z Maryją - Gwiazdą Nowej Ewangelizacji - w nowe tysiąclecie.
Początki czuwań nocnych w Amerykańskiej Częstochowie były skromne i trudne. Odległości, późna pora, sprawa noclegu stanowiły trudności bardzo realne. Trzeba było cierpliwości, zachęty, głębszej świadomości. Dziś już wielu zna drogę do Amerykańskiej Częstochowy. Dla bezpieczeństwa często przyjeżdżają grupami. Nie ma już problemu z noclegiem - pielgrzymi przybywający z innych stanów mogą zatrzymać się w naszym nowo wybudowanym domu rekolekcyjnym.
Czuwania nocne w Amerykańskiej Częstochowie odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Rozpoczynają się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00, który prowadzi zwykle przełożony prowincjalny. Podczas odsłonięcia Cudownego Obrazu, tak jak na Jasnej Górze w Polsce, grają fanfary i śpiewamy pieśń Ojców - Bogurodzicę. W czuwaniu biorą udział młode małżeństwa, osoby starsze, rodzice z dziećmi, młodzież, polskie siostry zakonne: służebniczki starowiejskie z Woodbridge, New Jersey, siostry benedyktynki misjonarki z Huntington, New York, seminarzyści paulińscy oraz goście z Polski - wśród nich często biskupi i kapłani. Podczas czuwania do publicznej adoracji wystawiony jest Najświętszy Sakrament. Ojcowie słuchają też spowiedzi wiernych. W programie przewidziana jest konferencja jednego z ojców. Zawsze odmawiamy Różaniec, a ostatnio śpiewamy polskie Nieszpory. Często towarzyszy nam zespół muzyczny. O godz. 24.00 przewodniczący czuwaniu kapłan odprawia Mszę św. i głosi homilię. Po północy śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W nasze modlitewne intencje włączamy także czuwających na Jasnej Górze, Kościół w Polsce oraz wszystkie sprawy polskie i polonijne. Czuwanie kończy się zwykle o godz. 3.00 śpiewem Koronki do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwem.
Nie jesteśmy w stanie podsumować całego bogactwa łask, jakie spłynęły na ojców i braci paulinów oraz wszystkich uczestników nocnych czuwań w Amerykańskiej Częstochowie, a także na Kościół katolicki w USA. Są to dary nadprzyrodzone, duchowe, niewymierne. Odczuwamy je jednak wszyscy.
Z wdzięcznością wspominamy tych, którzy rozpoczęli czuwania w Amerykańskiej Częstochowie, m.in. o. Bartłomieja Marciniaka, tych, którzy je prowadzili, m.in. o. Tadeusza Olzackiego, o. Mikołaja Sochę, śp. o. Zdzisława Kikowskiego, o. Mariana Załęckiego, o. Lucjusza L. Tyrasińskiego, byłego prowincjała. Teraz czuwania prowadzą: o. Bartłomiej Marciniak i o. Krzysztof Wieliczko, obecny prowincjał. Bracia zakonni - dawniej br. Łukasz Mitura, a obecnie br. Krzysztof Oleksik - gorliwie służą przy ołtarzu.
Od paru lat podczas czuwań wyłożone są na ołtarzu cztery księgi na wzór Wielkiej Księgi Apelowej na Jasnej Górze. Są to księgi: Jasnogórska Rodzina Czuwających - zawiera imiona i adresy osób regularnie przybywających na nocne czuwania; Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego - z adresami osób, które duchowo adoptowały dzieci poczęte, a jeszcze nie narodzone; Kronika Jasnogórskiej Księgi Trzeźwości - z imionami osób, które obywają w naszym domu rekolekcje dla Anonimowych Alkoholików i zobowiązały się do trzeźwości; Powołaniówka - kronika rekolekcji dla chłopców prowadzonych w naszym domu rekolekcyjnym. W najbliższym czasie dołączymy piątą księgę: Jasnogórską Rodzinę Różańcową w Amerykańskiej Częstochowie.
Tak wygląda praca duszpasterska Sanktuarium Amerykańskiej Częstochowy. Owoce tej pracy są skutkiem modlitwy i ofiarności tysięcy polskich pielgrzymów. Wielu z nich bierze czynny udział w nocnych czuwaniach.
O znaczeniu naszego Sanktuarium Prymas Polski - kard. Józef Glemp podczas swojej ostatniej wizyty w Amerykańskiej Częstochowie, gdzie brał także czynny udział w czuwaniu nocnym, napisał pod datą 25 lipca 2003 r.: „Sanktuarium Pani Jasnogórskiej w Częstochowie Amerykańskiej w Doylestown przyciąga oczy Polaków na całym świecie. Nie tylko Polaków, bo wszyscy wierzący w Chrystusa stają się dziećmi Maryi. Niech wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej wyprasza zdroje łask dla wszystkich Pielgrzymów, a Czcigodnym Ojcom Paulinom dodaje apostolskich sił. Z serca błogosławię”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy chcę być prawdziwie szczęśliwym?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 17.20-26.

Więcej ...

Izrael/ Uwolniono 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem

2025-02-15 22:50

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Izrael uwolnił w sobotę 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem, będącej częścią trwającego rozejmu w Strefie Gazy. Wcześniej zwolniono trzech izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 r.

Więcej ...

Papież pozdrawia artystów

2025-02-16 17:50

Ks. Tomasz Podlewski

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało tekst przygotowany przez papieża - hospitalizowanego w szpitalu Gemelli - na niedzielny Anioł Pański. Franciszek nie był w stanie go przeczytać zgodnie z zaleceniami lekarzy, którzy zalecili absolutny odpoczynek. Ojciec Święty pozdrowił w nim artystów obchodzących swój jubileusz, pielgrzymów obecnych dziś w Rzymie, wezwał do modlitwy o pokój a także podziękował za modlitwy w swej intencji i opieką jaką jest otaczany w klinice Gemelli.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu:

Wiara

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu: "Carlo Acutisie,...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę