Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybywają maturzyści

Reklama

8 marca w Bazylice Jasnogórskiej w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Kieleckiej zgromadziło się 4,2 tys. młodzieży maturalnej wraz z 54 duszpasterzami. Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk z Kielc. Maturzystów powitał o. Stanisław Rudziński. 9 marca w Bazylice w Pielgrzymce Maturzystów z Kielc modliło się 3,1 tys. młodzieży maturalnej z 25 duszpasterzami i biskupem diecezji Kazimierzem Ryczanem, który odprawił Mszę św. Maturzystów powitał o. Kazimierz Maniecki. Hasłem obu spotkań były słowa: Naśladować Chrystusa, a organizatorem pielgrzymek był dyrektor referatu katechetycznego przy Kurii Diecezjalnej w Kielcach - ks. Andrzej Kaszycki.
13 marca 13. Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Sandomierskiej, przebiegająca pod hasłem: Z Maryją naśladujemy Chrystusa, zgromadziła 4 tys. młodzieży oraz 50 duszpasterzy wraz z diecezjalnym duszpasterzem dzieci i młodzieży - ks. Bogdanem Piekutem. Mszy św. w Bazylice przewodniczył biskup diecezji Andrzej Dzięga. Młodzież powitał o. Karol Oset. W programie były m.in. refleksja słowno-muzyczna pt. Kim jesteś, Maryjo? i wykład ks. dr. Sławomira Chrosta: Z Maryją powiedzieć „tak” Chrystusowi. Tego dnia Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Gdańskiej zgromadziła 2 tys. młodzieży i ok. 50 księży wraz z metropolitą - abp. Tadeuszem Gocłowskim, który w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. Maturzystów powitał o. Marek Kowalski. Młodzież wzięła udział m.in. w spotkaniu ewangelizacyjnym przygotowanym przez Wspólnotę Misyjną oraz w programie powołaniowym, który poprowadzili klerycy z WSD. Za organizację odpowiedzialny był dyrektor Wydziału Katechetycznego - ks. Wiesław Philipp. W nocnym czuwaniu modliła się 750-osobowa grupa młodzieży maturalnej Księży Pallotynów wraz z 17 księżmi i 15 siostrami zakonnymi. Mszy św. o północy przewodniczył prowincjał Wschodniej Prowincji Księży Pallotynów - ks. Czesław Parzyszek, a słowo Boże wygłosił prowincjał Prowincji Zachodniej - ks. Tomasz Skibiński.

12. Pielgrzymka Braci Zakonnych

Reklama

W dniach 10-11 marca przybyło ponad 500 braci reprezentujących m.in. następujące rodziny zakonne: Paulinów, Misjonarzy św. Rodziny, Salezjanów, Saletynów, Pasjonistów, Paulistów, Pijarów, Oblatów Maryi Niepokalanej, Karmelitów Bosych, Misjonarzy Ducha Świętego, Jezuitów, Franciszkanów Konwentualnych, Bonifratrów oraz Misjonarzy z Mariannhill. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: W jedności z Ojcem Świętym - bracia zakonni wdzięczni Bogu za czwartą część Różańca św. - tajemnice światła. W pierwszym dniu Mszę św. sprawował opat Zakonu Cystersów z Krakowa Mogiły - o. Piotr Chojnacki, w drugim dniu - metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Bracia ponowili profesję zakonną. „Jakże piękne, wielkie i wspaniałe jest powołanie braci zakonnych - powiedział abp Nowak. - Zawierzają się Temu jedynemu Bratu, którym jest Chrystus. Wiążą się z Nim, z Jego braterstwem na śmierć i życie. A wszystko po to, żeby jak najwięcej z Nim, w Nim nieść braterstwa do innych ludzi”.
Na program pielgrzymki złożyły się także m.in.: Liturgiczna Modlitwa Dnia, Droga Krzyżowa, Różaniec, konferencja definitora generalnego Zakonu Paulinów - o. Stanisława Jarosza oraz Apel, którego rozważanie poprowadził abp Stanisław Nowak. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był br. Zbigniew Srebrzyński CFCI, przewodniczący Komisji Braci Zakonnych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. Obecnie w Polsce jest ok. 1,4 tys. braci zakonnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie dyrektorów szkół katolickich

12-13 marca przybyło na Jasną Górę ok. 80 dyrektorów szkół katolickich z drugiego regionu (Polska południowa). Podczas zebrania plenarnego w Sali Domu Pielgrzyma uczestnicy dokonali wyboru kandydatów na nowego przewodniczącego Rady Szkół Katolickich. Zostali nimi: s. Maksymiliana Maria Wojnar - prezentka, Maria Chodkiewicz, Robert Jaczyński, ks. Zenon Latawiec, ks. Damian Kempa. Przewodniczącego na trzyletnią kadencję mianuje Konferencja Episkopatu Polski. Omawiano także sprawy dotyczące zarządzania. Spotkanie zorganizował Zarząd Szkół Katolickich wraz z byłym przewodniczącym Rady - ks. Andrzejem Dymerem.
W pierwszym dniu Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, w której uczestniczyło także 15 nauczycieli z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, odprawił ks. Jacek Reczek z Częstochowy.

Wielka aukcja na falach Radia Jasna Góra

14 marca br. Radio Jasna Góra rozpoczęło wielką aukcję na rzecz rozbudowy częstochowskiej placówki wychowawczo-opiekuńczej Domu dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Dom prowadzony jest od ponad 100 lat przez Zgromadzenie Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza - Siostry Obliczanki. Zgromadzenie zmuszone jest do 2006 r. rozbudować Dom, tak aby ośrodek spełniał normy unijne - od tego zależy dalsze istnienie placówki. Na taką inwestycję potrzebuje ok. 8 mln zł.
Aukcja stanowi kolejną inicjatywę Radia Jasna Góra na rzecz Domu. Rafał Łączny z Radia Jasna Góra wraz z siostrami: Julittą i Mariolą oraz wychowankami: Kamilem, Jackiem, Januszem i Robertem co 20 sekund licytowali kolejny z 30 przygotowanych przedmiotów. Prace zgromadzone na aukcji to efekty wszechstronnych zdolności manualnych podopiecznych Sióstr Obliczanek. Podczas 1,5-godzinnej licytacji 11 ozdób wielkanocnych trafiło do słuchaczy Radia Jasna Góra.
Kolejną okazją do wsparcia inicjatywy Sióstr Obliczanek było spotkanie 24 marca br. w Sali Jana Pawła II na Jasnej Górze, gdzie słuchacze Radia Jasna Góra i przyjaciele Domu przeżywali misterium Męki Pańskiej w wykonaniu chłopców, w reżyserii s. Marioli Janiak. Po spektaklu każdy mógł nabyć cegiełkę - pracę artystyczną wychowanków.

Mira Bodak

W skrócie

W dniach 13-14 marca w Kaplicy Różańcowej spotkało się 40 uczestników kręgów harcmistrzów ZHR. Celem było przedyskutowanie trzech tematów: Wizja organizacji, Służba Bogu i Model zarządzania. W niedzielę 14 marca Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Szczygieł. Za organizację odpowiedzialny był hm. Marek Gorgoń, przewodniczący kręgu.

14 marca Mszę św. dla Wspólnoty „Wieczernik” odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Uczestniczyło w niej ponad 215 rodziców byłych narkomanów. Organizatorem spotkania był ks. Wacław Grądalski.
- Tego dnia o. Efrem Osiadły odprawił Mszę św. dla „Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego”. We Mszy św. uczestniczyło 50 delegatów ze wspólnot lokalnych w Polsce.

Zapowiedzi

6/7 kwietnia - Comiesięczne czuwanie archidiecezji częstochowskiej, łódzkiej i diecezji sosnowieckiej

9 kwietnia - Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa Częstochowy

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jezus nazywa uczniów przyjaciółmi. Przyjaźń łączy się z zaufaniem

2026-02-13 09:33

Adobe Stock

Więcej ...

Relikwie Męki Pańskiej - materialne pamiątki tego, co wydarzyło się na Golgocie

2026-03-04 21:18

Monika Książek

Relikwie Męki Pańskiej - materialne pamiątki tego, co wydarzyło się na Golgocie, od wieków otaczane są czcią przez chrześcijan. Relikwie te obecne są również w Polsce, niektóre od wieków, niektóre od całkiem niedawna. Niektóre z nich przebyły niezwykłą drogę. Inne ginęły na lata, by potem się odnaleźć. Wśród relikwii Męki Pańskiej szczególne miejsce zajmują najliczniejsze relikwie krzyża świętego. Obecnie największa część tych relikwii w Polsce znajduje się na Świętym Krzyżu, najstarszym sanktuarium na ziemiach polskich.

Więcej ...

Pielgrzymi z Polski utknęli w Wietnamie. Ich modlitwy zostały wysłuchane

2026-03-05 20:20
Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp. utknęli w Wietnamie

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp. utknęli w Wietnamie

Pielgrzymi z Gorzowa Wlkp., którzy w lutym polecieli na pielgrzymkę do Wietnamu, utknęli w Ho Chi Minh (dawnym Sajgonie) i nie mają jak wrócić do Polski z powodu działań wojennych na Bliskim Wschodzie. O okolicznościach pobytu i perspektywach powrotu opowiada w rozmowie z Łukaszem Brodzikiem ks. Barnaba Dębicki, opiekun duchowy pielgrzymów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zaufanie nie pozostaje uczuciem; ono formuje wybory, styl...

Wiara

Zaufanie nie pozostaje uczuciem; ono formuje wybory, styl...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jan Sienkiewicz

Modlitwa do św. Rity

Kościół

Modlitwa do św. Rity

Oświadczenie Teobańkologii na temat dalszej...

Kościół

Oświadczenie Teobańkologii na temat dalszej...

W wolnej chwili

"Wielkie Ostrzeżenie" - film, który wzywa do nawrócenia

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Kościół

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

Wiara

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Cóż za korzyść odniesie człowiek,...