Reklama

Peregrynacja

Nawiedzenie pod znakiem nadziei

- Ufam, że Matka Boża przyjdzie nam z pomocą w naszych trudnych sprawach - mówi pewna kobieta.
W ręku trzyma szarfę od chorągwi, jednej spośród wielu, znajdujących się u wrót kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
- Dla mnie Maryja jest najlepszą z matek, Matką, która wszystko rozumie.
Dlatego tu przyszedłem - uśmiecha się stojący obok młody człowiek.
Jest wczesne popołudnie 6 marca.
Właśnie formuje się procesja, która wyjdzie na spotkanie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Tego dnia Maryja w Jasnogórskim Wizerunku rozpoczyna peregrynację po diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tu i ówdzie słychać głosy, że Matka Boża „postarała się” o piękną pogodę. Rzeczywiście, bezchmurne niebo i promienie słońca, mimo kilkustopniowego mrozu i śnieżnej scenerii, zwiastujące już wiosnę, dodają ducha gromadzącym się pielgrzymom. Nie wszystkim udaje się wejść do kościoła. Tysiące wiernych z całej diecezji pozostają na zewnątrz przez kilka godzin, oczekując na przybycie samochodu-kaplicy, w którym Matka Boża przemierzyła drogę z Częstochowy do Biłgoraja - ten sam szlak, którym każdego roku pielgrzymi diecezji wędrują do Jej stóp... A wyruszyła z Jasnej Góry już rano, o godz. 8.00, prowadzona przez delegację z diecezji pod przewodnictwem ks. prał. Czesława Grzyba, ks. dziekana Franciszka Nuci i ks. dziekana Bogusława Wojtasiuka. Matce Bożej towarzyszyli ojcowie paulini, na czele z o. Marianem Lubelskim, przeorem Jasnej Góry. Serdecznie przywitana na granicy diecezji, w Hucie Krzeszowskiej, w uroczystej procesji dociera do Biłgoraja. Jej przybycie ogłaszają kościelne dzwony. Witają Ją wszystkie stany Kościoła: Ksiądz Prymas, kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, księża, zakonnicy i siostry zakonne, klerycy oraz rzesza pielgrzymów z całej diecezji. Niektórzy widzą kopię Cudownego Obrazu pierwszy raz w życiu. Wielu przybyło nie tylko z miejscowej parafii, ale także z dalekich zakątków diecezji. Ktoś powiedział: - Przecież to jest tak bliziutko, jakże nie być po sąsiedzku.
- Cieszyłem się, patrząc na wiarę tego ludu. Ludzie stojący na zewnątrz, w śniegu, przejęci, zamyśleni, rozmodleni, skupieni - dzielił się później swymi spostrzeżeniami metropolita lubelski, abp Józef Życiński. Charakter tych modlitw wyznacza hasło peregrynacji: Z Matką Odkupiciela - mocni nadzieją.
Dlaczego takie hasło nawiedzenia? - Naród nasz jest doświadczany na różne sposoby, przedtem przez wojny, teraz przez kryzys ekonomiczny. Ogromnie potrzebna mu jest nadzieja, którą niesie Matka Najświętsza - tłumaczy ks. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej w Zamościu. - Ufam, że ta peregrynacja tego ducha nadziei ożywi i wyzwoli energie, które są w nas.
Do tej wizyty Matki Bożej u nas trzeba było dobrze się przygotować, nie tylko wystroić ulice i odświętnie się ubrać. - Starałem się do tego wydarzenia przygotować duchowo, przez udział w misjach, które się u nas odbywały, i przez sakrament pokuty - opowiada młody chłopak - Myślę, że owoce tego nawiedzenia będą piękne i trwałe.
Uroczyste świętowanie obecności Obrazu w diecezji rozpoczyna się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Mariana Jaworskiego, metropolity lwowskiego. Na początku Mszy św. biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński odczytuje list napisany z tej okazji przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Mszę św. koncelebrują m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, metropolita przemyski - abp Józef Michalik i ordynariusz zamojsko-lubaczowski - bp Jan Śrutwa. Okolicznościową homilię głosi Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Mówi o nadziei. - Potrzebna dziś jest nie tyle manifestacja wiary, co szkoła nadziei. Dzisiaj dużo mówimy, wsłuchując się zwłaszcza w słowa Ojca Świętego, jak bardzo światu potrzebna jest nadzieja. Tyle jest wokół nas beznadziei, a beznadzieja to jest piekło - podkreśla Prymas Polski. Przypomina też, że naszą nadzieją jest Jezus Chrystus.
- Jeżeli człowiek posiada wiarę, to w jej świetle wiele trudnych problemów zostanie rozwiązanych i człowiek inaczej, jasno popatrzy na swoje życie i na cały świat - przekonuje o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry. - Maryja daje największy skarb - Jezusa Chrystusa, a Chrystus jest źródłem życia, źródłem świętości i źródłem nadziei. Chyba dobrze to rozumie tegoroczny maturzysta, który przychodzi do Matki, żeby dobrze rozeznać i wybrać dalszą drogę życia, by - jak mówi - nie pójść na żywioł, tylko z Bożą pomocą przejść przez egzaminy.
Nawiedzenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej przez Matkę Bożą w kopii Obrazu Jasnogórskiego dokonuje się w okresie trudnym pod względem społecznym i gospodarczym dla kraju, a w sposób szczególny dla terenów południowo-wschodniej Polski, a także w ważnym momencie przystępowania Polski do Unii Europejskiej. Zdaniem wielu, nie jest to przypadek: Maryja chce coś powiedzieć wiernym tej diecezji. - Ona prosi: Uczyńcie, co wam mówi Syn, a Syn mówi przez Ewangelię. Jeśli będziemy słuchać Ewangelii, jeśli będziemy się jej uczyć, to nie tylko pomożemy sobie w życiu, w działaniu, w pracy, ale pomożemy także całej Europie i całemu światu - przekonuje bp Jan Śrutwa. Tego zadania nie trzeba się bać. Apostołów było tylko dwunastu, a musieli zdobyć świat dla Boga. - Robimy to samo na początku XXI wieku - mówi Biskup Ordynariusz.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zakończy się 18 września br. w Zamościu. Siedem miesięcy nawiedzenia upłynie pod znakiem nadziei. Kard. Franciszek Macharski składa na ten czas życzenia wszystkim wiernym diecezji zamojsko-lubaczowskiej: - Niech Pan Bóg błogosławi w tej podróży Matki Bożej z Panem Jezusem po całej diecezji i niech - wyjeżdżając - wszędzie zostawia Pana Jezusa, w każdym domu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Mówmy o pokoju tym, którzy chcą wojny

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Duch Święty działa w nas jako mocna i łagodna obecność - mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w uroczystość Zesłania Ducha Świętego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Dlatego „nie poddajemy się, ale nadal mówimy o pokoju tym, którzy chcą wojny, o przebaczeniu tym, którzy sieją zemstę, o gościnności i solidarności tym, którzy zatrzaskują drzwi i stawiają bariery”.

Więcej ...

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj