Reklama

Kościół

Papieska audiencja dla prezydenta Niemiec

Ponad dwa tygodnie po audiencji dla ustępującej kanclerz Niemiec Angeli Merkel papież przyjął 25 października prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po zakończeniu 50-minutowej audiencji prywatnej szef państwa powiedział dziennikarzom, że wśród poruszanych tematów rozmowy z Ojcem Świętym był m.in. kryzys wiarygodności Kościoła, zbliżający się szczyt klimatyczny w Glasgow oraz rosnące obszary głodu na świecie, jak choćby na Madagaskarze czy w Afganistanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobnie jak kanclerz Merkel, również i prezydent Steinmeier podkreślił znaczenie intensywnego zajęcia się przez Kościoły kwestią wykorzystywania seksualnego nieletnich. Było to przede wszystkim zasługą ofiar. Ale w obliczu wielkich wyzwań rząd i społeczeństwo są również zależne od silnych Kościołów jako partnerów. W tym względzie Steinmeier widzi również potencjał w procesach synodalnych, które Kościół katolicki w Niemczech rozpoczął przed dwoma laty jako Drogę Synodalną, a w październiku papież Franciszek zainicjował na poziomie światowym.

Te sprawy były też tematami późniejszego spotkania z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem oraz szefem dyplomacji watykańskiej abp. Paulem Gallagherem. Watykan ze szczególnym niepokojem obserwuje kryzys uchodźczy na wschodzie UE, szczegółowo pytał o to papież Franciszek, powiedział Steinmeier. Prezydent wyraził ubolewanie, że po raz kolejny widać negatywne skutki wieloletniego braku porozumienia w UE na temat tego, jak postępować wobec problemu migrantów i uchodźców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Papież zapytał, jak to wpływa na liczbę przyjazdów do Niemiec. Powiedziałem mu, co wiemy o obecnej sytuacji. I obaj wyraziliśmy zgodę na to, że takie praktyki, jak te, które stosują władze Białorusi, że bez żadnej odpowiedzialności za ludzi, którzy w jakiś sposób są sprowadzani z Bliskiego Wschodu, przywożeni do Mińska samolotem, a następnie wysyłani w kierunku różnych granic - że w żaden sposób nie można akceptować tego nieodpowiedzialnego zachowania”, tłumaczył prezydent Niemiec.

Reklama

Wyraził ubolewanie, że Europa nie znalazła w ostatnich latach sposobu na „więcej wspólnego mianownika" w polityce uchodźczej i azylowej, czego konsekwencją jest widoczne obecnie „nieskoordynowane zachowanie” Unii Europejskiej w tej kwestii. W ostatnią niedzielę papież Franciszek po raz kolejny opowiedział się za legalnym wjazdem uchodźców do UE.

Podziel się cytatem

Kolejnym tematem audiencji u papieża była pomoc humanitarna dla Afganistanu. Steinmeier przypomniał, że po przejęciu władzy przez talibów ludziom na miejscu grozi głód i dalsze trudności, zwłaszcza w obliczu nadchodzącej zimy, oraz brak żywności i schronienia. Mimo skomplikowanej sytuacji, nie należy teraz pozostawiać ludzi w Afganistanie samym sobie. „Politykom na całym świecie nie jest łatwo myśleć o pomocy humanitarnej i jednocześnie odmawiać formalnego uznania rządów talibów. Ale nie da się uniknąć potrzeby pomocy humanitarnej. Szukamy również w Niemczech sposobów i środków, aby zapewnić tę pomoc humanitarną w Afganistanie w najbliższych tygodniach i miesiącach”, mówił niemiecki polityk dodając, że w tę pomoc włączają się niemieckie organizacje pomocowe oraz Zakon Maltański.

Steinmeier dodał, że tematem rozmowy z papieżem był także światowy szczyt klimatyczny w Szkocji w listopadzie. „Niezależnie od tego, czy papież pojedzie do Glasgow, czy nie, apele Franciszka, przekazywane przez Watykan, również solidarnie z innymi religiami, zmierzają we właściwym kierunku”, powiedział prezydent Niemiec. Jego zdaniem, w ten sposób Franciszek wyraża nadzieję, że odpowiedzialni politycy rzeczywiście spełnią oczekiwania opinii publicznej, aktywistów klimatycznych, a zwłaszcza tych, którzy najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych.

Reklama

Po audiencji u papieża Steinmeier spotkał się z kierownictwem Suwerennego Zakonu Maltańskiego. Rozmawiano m.in. na temat migracji, Bliskiego Wschodu oraz ochrona przed katastrofami w Niemczech, poinformował wielki kanclerz Zakonu Albrecht von Boeselager.

Było to drugie spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Steinmeierem. Po raz pierwszy złożył on wizytę w Watykanie w październiku 2017 roku. Podobnie jak obecnie, protestantowi Steinmeierowi towarzyszyła jego żona, katoliczka Elke Büdenbender.

Były kandydat SPD na kanclerza i minister spraw zagranicznych Wielkiej Koalicji jest prezydentem Niemiec od lutego 2017. Pierwsza kadencja jego prezydentury kończy się w marcu 2022 roku, a w maju tego roku zapowiedział on, że zamierza ubiegać się o reelekcję.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-10-25 18:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marczuk: dzięki uchodźcom przybędzie nam dodatkowy rocznik urodzeń

Karol Porwich/Niedziela

To osoby w młodym wieku, mające i mogące mieć jeszcze więcej dzieci. Może się zdarzyć, że dzięki nim przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń – powiedział PAP Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, b. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. I dodał, że uchodźcy mogą uzupełnić luki w naszym rynku pracy, w którym jest ok. 300 tys. wakatów.

Więcej ...

Mazowsze/ Mężczyzna, który śmiertelnie ranił ratownika miał 2 promile

2025-01-26 10:40

Unsplash

57-latek, który w sobotę w Siedlcach zranił śmiertelnie nożem ratownika medycznego, miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu - poinformowała w niedzielę mazowiecka policja. Sprawca został przewieziony do szpitala, gdzie przebywa pilnowany przez policjantów.

Więcej ...

Praca organiczna od podstaw

2025-01-26 11:28

Marek Kuczyński

Co było tematem noworocznego spotkania Stowarzyszenia Praworządny Sulechów?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Wiara

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły...

Niedziela Słowa Bożego

Kościół

Niedziela Słowa Bożego

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Papież apeluje o wspólną datę świętowania Wielkanocy

Kościół

Papież apeluje o wspólną datę świętowania Wielkanocy

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Wiadomości

Kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego przyznał, że są...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...