Reklama

Niedziela Wrocławska

Muzyka Czterech Wyznań

Koncerty w cerkwi odbywają się bardzo rzadko

Magdalena Lewandowska

Koncerty w cerkwi odbywają się bardzo rzadko

Wyjątkowy Koncert Czterech Wyznań odbył się 25 października we wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był niezwykły, bo publiczność wędrowała przez poszczególne świątynie słuchając muzyki charakterystycznej dla każdego z czterech wyznań: począwszy od katedry prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, przez kościół oo. Paulinów pw. św. Antoniego, Synagogę pod Białym Bocianem, a kończąc w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej.

 - W Dzielnicy Wzajemnego Szacunku jeszcze nigdy nie było takiego wędrownego koncertu – mówił Stanisław Rybarczyk, pomysłodawca wydarzenia i przewodniczący Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku – Czterech Wyznań”. – To jest również ukłon w stronę tej idei, która wyróżnia Wrocław na skalę światową. Nie ma bowiem takiego drugiego miasta na świecie, gdzie porozumieliby się w tak głęboki sposób zarówno chrześcijanie trzech wyznań, jak i Żydzi – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wieczoru zaprezentowały się trzy znakomite wrocławskie chóry: Chór Wrocławskich Cerkwi pod dyrekcją ks. prot. Grzegorza Cebulskiego w repertuarze cerkiewnym, Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety w repertuarze katolickim i ewangelickim oraz Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka w repertuarze synagogalnym.

W każdej świątyni słuchacze mogli także wysłuchać krótkiej charakterystyki muzyki danego wyznania. Publiczność dopisała, a kościoły i synagoga wypełnione były licznie przybyłymi na koncert wrocławianami.

– Przekraczając progi świątyni prawosławnej wchodzimy w przestrzeń syntezy sztuk, poprzez architekturę, ikonografię, śpiew, a nawet i święte teatrum oficjum liturgii. Dla człowieka wiary, a nie tylko estety, możliwe jest doświadczyć zmysłami piękno Boga Trójjedynego. Pomaga nam w tym także muzyka – mówił ks. prot. Grzegorz Cebulski. – Koncerty w cerkwi to rzecz rzadka, pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX wieku, a muzyka to głównie śpiew wokalny – podkreślał ks. Cebulski. Słuchaczy poproszono, aby chóru nie nagradzać oklaskami, ale w ciszy i skupieniu kontemplować pieśni.

Reklama

– Od ponad 300 lat w tej świątyni wybrzmiewa chwała Boga – mówił przeor paulinów i proboszcz parafii św. Antoniego o. Maksymilian Stępień. – Mamy okazję włączyć się w rzeszę wiernych, którzy w tej świątyni dostąpili Jego łaski. Głęboko wierzę, że muzyka w każdej świątyni jest odzwierciedleniem Bożej miłości. Uczyńmy to spotkanie modlitwą i trwajmy w Bożej obecności, wsłuchujmy się – przez muzykę – w Jego miłość i dobroć – prosił.

W Synagodze pod Białym Bocianem publiczność usłyszała żywiołową, pełną ekspresji i radości muzykę żydowską. – Muzyka synagogalna różni się od muzyki chrześcijańskiej, gdzie bardziej słychać wielką głębię i powagę. Stosunek Żydów do Wiekuistego jest nieco inny niż stosunek chrześcijan do Wiekuistego, stąd wynikają nieco inne relacje i nieco inne radości i smutki – podkreślał Stanisław Rybarczyk.

W luterańskim kościele Opatrzności Bożej połączone chóry przepięknie wykonały Alleluja z Oratorium „Mesjasz” Haendla.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-25 23:24

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

Adobe Stock

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki egzaminu ósmoklasisty ma ogłosić 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie.

Więcej ...

Teologia? Czy warto ją studiować?

2024-05-14 19:00

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania