Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 13/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj zapomniana pieśń w rytmie mazura - Hej, kochany Brygadierze Pawła Wójcikowskiego „Koriata”, ułana Beliny, także autora sławnej Piosnki o Belinie.
W niedzielę 14 marca spotkaliśmy się w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej LO im. J. Słowackiego na Wieczorze dedykowanym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Gdy Marszałek żył, 19 marca - w dniu jego imienin, przybywały do niego, do Belwederu, dzieci z życzeniami. Na dawnej fotografii jego uśmiechnięta twarz prawie chowa się wśród rozradowanych dziecięcych twarzyczek, bo każdy z maluchów chciał się do Marszałka przytulić.
Teraz na naszym Wieczorze też były dzieci, a Marszałek uśmiechał się do nich z portretu. Jestem pewien, że dziękował dzieciom i młodzieży za serdeczne wiersze i piosenki. Więc najpierw, jego podziękowania dla najmłodszych - z Przedszkola nr 15: Oli Pacud - za zadawane nam pytania Katechizmu polskiego dziecka, wiersz Co masz kochać Władysława Bełzy i piosenkę Kukułeczka kuka oraz dla Natalii Moskalik - za wiersz Marii Czerkawskiej Wszyscy jesteśmy żołnierzami Polski i piosenkę Czerwone jabłuszko. I jeszcze Arturowi Banaszkiewiczowi, uczniowi II klasy SP nr 48, mojemu wnuczkowi, za to, że własnoręcznie przez niego napisane słowa Katechizmu polskiego dziecka Wł. Bełzy znalazły się w naszym śpiewniku dla Marszałka. Podziękowania należą się także: Dominice Luboń z SP nr 50 im. gen. W. Sikorskiego i Ogniska Muzycznego „Konsonans” - za pieśń Ojczyzna Marii Konopnickiej i Karola Kurpińskiego i Życzenie Stefana Witwickiego z melodią Fryderyka Chopina, Marice Miller z Gimnazjum im. Armii Krajowej - za wiersz Edwarda Słońskiego Wiosna, Tadeuszowi Świącikowi z Ogniska Wychowawczego „Uśmiech dziecka” - za wiersz Mówili, żeśmy są straceńcy Stanisława Długosza „Tetery”, Michałowi Będuchowi z Gimnazjum nr 18 - za wiersz Brygadier Piłsudski E. Słońskiego, Sandrze Kmieciak z LO im. J. Słowackiego - za Wiersz o Piłsudskim Jerzego Pietrkiewicza, Annie Wiśniewskiej z Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej - za wiersz Pod Warszawą warczą działa Wacława Piotrkowskiego, Maksymilianowi Moroniowi, uczniowi KLO im. Matki Bożej Jasnogórskiej - za wiersz Krzysztofa Rudzińskiego Europie końca wieku - pamięci bohaterów 1920 r., Elżbiecie Żabińskiej, poetce częstochowskiej - za jej wiersz Pożegnanie Wilna.
Były wiersze i pieśni, poważne i wesołe, a wśród nich harcerskie: Szumi woda i Skaucik, zaśpiewane przez Małgosię Trzewiczek z Gimnazjum im. Armii Krajowej i Tomka Bagińskiego z Ogniska Wychowawczego „Uśmiech dziecka” oraz ludowe - w wykonaniu Basi i Tomka Bagińskich. Były pieśni o wielkich rzekach: Płynie Wisła, płynie, Za Niemen, Wilija. Z nimi oraz z wyśpiewanymi kujawiaczkami, krakowiakami, oberkami, poleczkami współgrał obraz - Wiosenny pejzaż z wiejską chatą śp. Kazimierza Markowskiego, mojego ojca. Tomek Bagiński, w szarej maciejówce, poprowadził śpiew najweselszej piosenki legionowej - Raduje się serce, raduje się dusza. Poprzedziły ją słowa rozkazu Komendanta Piłsudskiego z sierpnia 1914 r. Wcześniej z mocą zabrzmiały pieśni: Naprzód, drużyno strzelecka oraz zaśpiewane z nami przez Iwonę Bednarek, Basię i Tomka Bagińskich - Idą skauci łez doliną i Święta miłości kochanej Ojczyzny Wł. Bełzy. Białe róże - najpiękniejszą pieśń legionową o miłości zaśpiewały: Marika Miller, Paulina Świniarska, Małgosia Trzewiczek, Iwona Bednarek i Basia Bagińska. I był bukiet białych róż i płomień świec. I była muzyka Chopina: Preludium d-moll, grane przez prof. Szkoły Muzycznej Stanisława Tomczyńskiego, i Polonezy g-moll i B-dur, grane przez Janusza Markowskiego, ucznia Gimnazjum im. Armii Krajowej i Ogniska Muzycznego „Konsonans”. Naszym śpiewom akompaniował Kajetan Wojsyk. Były pieśni powstałe w czasie najtrudniejszym - uwięzienia Komendanta i internowania legionistów: Rota Piłsudczyków i My, Pierwsza Brygada - pieśni tragiczne i zwycięskie. Przypomniałem poetycką odezwę - Hymn Veni Creator, Narodu śpiew Stanisława Wyspiańskiego i jego ofiarę w 1905 r. na rzecz tworzonej przez Józefa Piłsudskiego armii. Wśród pieśni poświęconych Marszałkowi była też szczególnie przejmująca: To nieprawda, że ciebie już nie ma Henryka Porębskiego i Tadeusza Majznera. Przypomniana została prośba Marszałka o złożenie jego serca przy sercu Matki na Wileńskiej Rossie. Na Wawelu - ciało, w Wilnie - serce. Dlatego, jako tło dla pieśni, ustawiłem swoje obrazy: Grobowiec króla Kazimierza Jagiellończyka i wizję Matki Bożej Ostrobramskiej pochylonej nad Wilnem. Przypomniałem też słowa Litanii do Matki Bożej Ostrobramskiej Kazimiery Iłłakowiczówny: „O, Pani Ostrobramska, módl się za Marszałkiem...” oraz słowa wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego, syna legionisty I Brygady: „Zmarły śp. Marszałek Piłsudski (...) naprawdę kochał Matkę Najświętszą (...). Zeszłego roku tak się wyraził: «Matka Najświętsza wzięła na siebie jakby misterium dobroci, bo kiedy człowiek chociażby na Jej obraz tylko popatrzy, to czuje się lepszym»”. Serce Marszałka... To serce, przy sercu jego Matki, umieściłem u stóp wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej, przybyłej na Jasną Górę w obrazie-wotum W środku nocy, wymalowanym w jasnogórskiej Sali Maryjnej w 1984 r.
Ludzka solidarność... Pani Mariola Indyka - nauczycielka ze Szkoły im. Armii Krajowej w dalekim Bożem, wspomogła naszą składkę na nastrojenie pianina: „Aby Wieczory mogły trwać...”. Poeta Krzysztof Rudziński z Piaseczna ofiarował swoje najnowsze tomiki poezji i prozy LO im. J. Słowackiego - w podzięce za udzielenie gościny naszym Wieczorom. Gorąco dziękujemy!

„Hej, kochany Brygadierze”

1914 r.

Pieśń Pierwszej Brygady

Słowa: Paweł Wójcikowski „Koriat”

Hej, kochany Brygadierze, prowadź nas na boje,
Więzy skruszyć i rozprószyć musim Moskwy roje. (bis)
Dalej, bracia, na Warszawę, Piłsudski nas wiedzie,
Lśnią pałasze, orły nasze widnieją na przedzie. (bis)

Razem, bracia, ramię w ramię, my wspólnymi siły
Zwyciężymy i wskrzesimy Ojczyznę z mogiły. (bis)
A kto padnie w polu chwały, odda krew swą ziemi,
Nie zaginie, a zasłynie pieśniami rzewnemi. (bis)

Świt rumiany, jasna zorza nad Ojczyzną wschodzi,
Coś tak święte, w czar zaklęte w sercach nam się rodzi. (bis)
To nadzieja, Brygadierze, nadzieja swobody,
Prowadź w pole, w krwawą dolę polski hufiec młody. (bis)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Kościół tak często sprawuje liturgię?

2025-03-31 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o liturgii.

Więcej ...

Mozaiki Rupnika przykryte w Sanktuarium w Lourdes

2025-04-01 08:16

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Tarbes i Lourdes, Jean-Marc Micas, nakazał zasłonięcie mozaik z Rupnika w Bazylice Różańcowej jako symboliczny gest wobec ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Decyzja ta wpisuje się w Rok Jubileuszowy i ma na celu ułatwienie duchowego dostępu do sanktuarium.

Więcej ...

Tymi słowami kard. Ratzinger żegnał się z Janem Pawłem II

2025-04-02 06:50

Adam Bujak

Pójdź za Mną – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia Jana Pawła II – mówił przed 20 laty na jego pogrzebie kard. Joseph Ratzinger. Jego homilia to nie tylko pożegnanie z polskim Papieżem, ale również podsumowanie całego jego życia, z pozycji wybitnego teologa i znawcy ludzkiej duszy, a zarazem bliskiego i wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, naocznego świadka jego posługi. Przytaczamy integralne nagranie tej homilii z tłumaczeniem na język polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Wiadomości

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób...

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Wiara

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?