Reklama

Znaczenie Zwiastowania Pańskiego

Niedziela Ogólnopolska 14/2004

Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 24 marca br. przypomniał znaczenie Zwiastowania Pańskiego. W obecności ok. 14 tys. pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra nawiązał także do jubileuszu 20-lecia uroczystego aktu zawierzenia całej ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi, który miał miejsce 25 marca 1984 r., oraz do dnia modlitwy za misjonarzy męczenników, obchodzonego 24 marca. Poniżej - pełny tekst papieskich rozważań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Jutro obchodzimy uroczystość Zwiastowania, która każe nam rozważać tajemnice Słowa przedwiecznego, które stało się ciałem w łonie Maryi. „Tak” Dziewicy otworzyło bramy do realizacji zbawczego planu Ojca Niebieskiego, planu odkupienia wszystkich ludzi.
O ile z jednej stronny to święto, które w tym roku przypada w samym środku Wielkiego Postu, przenosi nas do początku zbawienia, z drugiej - wzywa nas, byśmy skierowali wzrok na Tajemnicę paschalną. Patrzymy na ukrzyżowanego Chrystusa, który odkupił ludzkość, wypełniając do końca wolę Ojca. Na Kalwarii, w ostatnich chwilach życia, Jezus powierzył nam Maryję jako matkę, nas zaś przekazał Jej jako dzieci.
Matka Boża, związana z Tajemnicą Wcielenia, jest współuczestniczką Tajemnicy Odkupienia. Jej „Fiat”, które jutro wspomnimy, jest echem Słowa wcielonego. W głębokiej harmonii z „Fiat” Chrystusa i Dziewicy każdy z nas wezwany jest, aby dołączyć swoje „tak” do tajemniczych planów Bożej Opatrzności. Tylko bowiem pełne przylgnięcie do Bożych życzeń przynosi tę radość i ten pokój, których wszyscy żarliwie pragniemy także dla naszych czasów.

2. W wigilię tego święta, chrystologicznego i maryjnego zarazem, myślami wracam do kilku znaczących momentów początków mego pontyfikatu: do grudnia 1978 r., gdy w bazylice Matki Bożej Większej powierzyłem Maryi Kościół i świat; do 4 czerwca roku następnego, gdy odnowiłem to zawierzenie w sanktuarium na Jasnej Górze. W szczególności zaś myślę o 25 marca 1984 r., w Roku Świętym Odkupienia. Minęło dwadzieścia lat od owego dnia, gdy na Placu św. Piotra, w duchowej łączności z wszystkimi biskupami świata, zawierzyłem cały świat Niepokalanemu Sercu Maryi, odpowiadając na życzenie, które Pani Nasza wyraziła w Fatimie.

3. Ludzkość przeżywała wówczas trudne chwile, budzące wielki niepokój i niepewność. Po dwudziestu latach świat w budzący grozę sposób pozostaje naznaczony nienawiścią, przemocą, terroryzmem i wojną. Wśród niezliczonych ofiar, które odnotowuje się każdego dnia, jest wiele osób bezbronnych, zaatakowanych w momencie pełnienia swych obowiązków. W obchodzonym dzisiaj Dniu Pamięci i Modlitwy za Misjonarzy Męczenników nie możemy nie wspomnieć kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, którzy zginęli na terenach misyjnych w ciągu 2003 r. Tyle krwi przelewa się nadal w wielu regionach globu. Nadal pilna jest potrzeba, aby ludzie otworzyli serca na śmiały wysiłek wzajemnego zrozumienia. Coraz większe staje się oczekiwanie sprawiedliwości i pokoju we wszystkich częściach świata. Jakże inaczej można by odpowiedzieć na to pragnienie nadziei i miłości, jak nie uciekając się do Chrystusa przez Maryję? Do Najświętszej Panny kieruję i dzisiaj błaganie, które wtedy do Niej skierowałem:
„Matko Chrystusa, niechaj ukaże się raz jeszcze w historii świata nieskończona zbawcza moc Odkupienia: moc miłosiernej Miłości! Niech ona powstrzyma zło! Przemieni sumienia! Niechaj w Twym sercu Niepokalanym objawi się wszystkim światło nadziei!”.

(KAI/Watykan)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03
Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12
Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką