Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakra Biskupia Ordynariusza Diecezji Świdnickiej

25 marca br. biskup nominat Ignacy Dec odbył uroczysty ingres do katedry świdnickiej i przyjął sakrę biskupią. W uroczystości wzięli udział m. in.: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, kard. Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski, biskup polowy Sławoj Leszek Głódź, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.
Po homilii wygłoszonej przez abp. Kowalczyka i publicznym wyrażeniu chęci przyjęcia święceń przez ks. prof. Ignacego Deca kard. Henryk Gulbinowicz udzielił święceń biskupich nowemu ordynariuszowi diecezji świdnickiej. Następnie bp Dec odebrał wyrazy szacunku i posłuszeństwa od kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych oraz przedstawicieli życia konsekrowanego.
Na wcześniejszej konferencji prasowej bp Dec powiedział, że jego pragnieniem jest utworzenie w przyszłości filii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Świdnicy, tak aby świeccy mogli kształcić się na studiach wyższych z zakresu teologii i filozofii bez konieczności wyjazdu do innych miast.
Diecezja świdnicka składa się ze 184 parafii, w których pracuje 347 kapłanów. Liczy ona 687 514 mieszkańców. Ojciec Święty utworzył ją z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 9 dekanatów diecezji legnickiej. Jej patronem jest św. Stanisław Biskup i Męczennik, a katedrą - kościół św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy Śląskiej. Diecezja została włączona do metropolii wrocławskiej.
Ks. prof. Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, został mianowany przez Jana Pawła II biskupem nowo utworzonej diecezji świdnickiej 24 lutego br. Pełni obowiązki konsultora Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Ma 60 lat.
Urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku k. Leżajska w woj. podkarpackim. Pochodzi z rodziny wielodzietnej (8 dzieci), dwie jego siostry są zakonnicami w Zgromadzeniu Franciszkanek Rodziny Maryi. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. z rąk abp. Bolesława Kominka. Studiował m.in. na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i w KUL, gdzie w 1976 r., uzyskał doktorat, a w 1991 r. habilitację. Był uczniem m.in. o. prof. Alberta Krąpca, prof. Stefana Swieżawskiego i kard. Karola Wojtyły. W 1976 r. został mianowany adiunktem katedry antropologii filozoficznej na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od tego też roku prowadzi zajęcia naukowo-dydaktyczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym i w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Obecnie jest kierownikiem katedry antropologii filozoficznej i etyki oraz kierownikiem Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 17 grudnia 1991 r. został mianowany docentem, a 25 września 1993 r. - profesorem nadzwyczajnym.
W latach 1982-95 pełnił funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu: 1982-84 - jako prefekt; 1984-88 - jako wicerektor; 1988-95 - jako rektor Seminarium.
Od 1988 r. jest kapelanem Ojca Świętego (prałatem), od 1992 r. - kanonikiem gremialnym Katedralnej Metropolitalnej Kapituły, a od 1999 r. - protonotariuszem apostolskim (infułatem). Jest także ojcem duchownym kapłanów archidiecezji wrocławskiej.

Tydzień w Polsce

Caritas Polska, największa kościelna organizacja charytatywna, uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że jeszcze w tym roku każdy może przekazać na jej konto 1% swojego podatku dochodowego (termin rozliczania się z Urzędem Skarbowym mija 30 kwietnia, jednak osoby, które złożyły już swoje rozliczenia PIT, mogą jeszcze przekazać na konto Caritas 1% podatku; trzeba tylko dokonać wpłaty i złożyć deklarację korygującą).

„Polska była zwodzona w sprawie broni masowego rażenia w Iraku” - powiedział m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski zagranicznym dziennikarzom. To oświadczenie wywołało niepokój w Stanach Zjednoczonych, gdzie czołowe gazety odebrały je jako zapowiedź wycofania polskich wojsk znad Zatoki Perskiej. Prezydent USA George W. Bush zadzwonił do Aleksandra Kwaśniewskiego, a wkrótce potem minister Marek Siwiec z prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego tłumaczył zamieszanie „nieporozumieniem leksykalno-translatorskim”.

Polski żołnierz został ranny wskutek wybuchu miny-pułapki w Iraku (jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo).

Tuż przed obradami szczytu Unii Europejskiej spotkali się w Warszawie premier rządu RP Leszek Miller i kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. L. Miller podkreślił m.in. potrzebę kompromisu w sprawie europejskiej konstytucji. Obserwatorzy twierdzą, że chodzi o kompromis w kształcie zbliżonym do wcześniejszych propozycji Niemiec i Francji. Warunki mają jednak zostać zmienione na korzyść Polski. Złagodzenie sprzeciwu Polski wobec projektu konstytucji europejskiej spowodowane jest faktem, iż nasza dyplomacja straciła najważniejszego sojusznika - Hiszpanię. Dotąd oba kraje wspólnie broniły ustalonego w Nicei systemu głosowania w powiększonej UE.

Od 1 maja br. będziemy mogli podróżować po terytorium Unii Europejskiej tylko z dowodem osobistym zarówno starego, jak i nowego typu - zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Unia Europejska grozi Polsce potężnymi karami finansowymi, jeśli do dnia akcesji nie wprowadzimy ustawy o opodatkowaniu nadmiernych zapasów. Przeciwko ustawie głosowały sejmowe komisje (nie chce jej ani rząd, ani parlament).

Wiesław Walendziak (PiS) zrzekł się mandatu poselskiego.

Jan Maria Jackowski (LPR) został nowym szefem Rady Warszawy.

Rada Warszawy jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na postawienie w stolicy - na skwerze im. Alojzego Pawełka - pomnika upamiętniającego ofiary hitlerowskiego obozu zagłady KL Warschau. Rada oddała realizację uchwały w ręce Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Wyprzedaż publicznych zakładów opieki zdrowotnej za bezcen - do takich efektów doprowadziła, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, tzw. restrukturyzacja publicznych szpitali i przychodni.

2 mln Polaków obejrzało Pasję Mela Gibsona w ciągu pierwszych 20 dni jej wyświetlania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...