Reklama

Porady prawnika

Poręczam za oskarżonego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnio zajmowaliśmy się prawem karnym - oskarżycielem posiłkowym i prywatnym. Dziś o poręczeniu za oskarżonego (do czasu wniesienia aktu oskarżenia do sądu jest on tylko podejrzanym).
Jeśli zachodzi podejrzenie, że oskarżony będzie utrudniał postępowanie przed sądem, należy temu zapobiec. Kodeks postępowania karnego przewiduje w takiej sytuacji możliwość zastosowania tymczasowego aresztowania - jest to zawsze ostateczność - lub poręczenia za oskarżonego. Może to być poręczenie majątkowe, społeczne lub osoby godnej zaufania. Decyzję o wyrażeniu zgody na poręczenie wydaje prokurator lub sąd - jeśli uznają, że i tak nie zabezpiecza ono prawidłowego toku postępowania, mogą nie wydać zgody.
Z poręczeniem majątkowym najczęściej spotykamy się wtedy, gdy wobec oskarżonego zastosowano tymczasowe aresztowanie. Wówczas może on lub inna osoba złożyć poręczenie w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, zastawu lub hipoteki i opuścić areszt. O wysokości poręczenia decyduje sąd lub prokurator, a przy podejmowaniu tej decyzji muszą wziąć pod uwagę charakter popełnionego czynu, sytuację materialną oskarżonego i osoby, która składa poręczenie, oraz wysokość wyrządzonej przez oskarżonego szkody.
Osoba składająca poręczenie obiecuje, że oskarżony nie będzie utrudniał postępowania i stawi się na każde wezwanie. Gwarantuje to słowem i złożonym majątkiem. Ma więc obowiązek poinformować sąd lub prokuratora o zamiarach oskarżonego, gdyby ten zamierzał np. ukryć się. Jeśli oskarżony zawiedzie, poręczyciel wcale nie musi odzyskać majątku - sąd może orzec jego przepadek na rzecz skarbu państwa.
Poręczyciel może odwołać poręczenie, ale jest ono skuteczne dopiero wtedy, gdy znajdzie się inny poręczyciel lub zostanie zastosowany inny środek zapobiegawczy.
Z poręczeniem majątkowym mamy do czynienia przy liście żelaznym - wydanie go można uzależnić od poręczenia majątkowego. (List żelazny jest pismem wydanym przez sąd na wniosek oskarżonego przebywającego za granicą; oskarżony w zamian za pozostanie na wolności - odpowiada z wolnej stopy i zobowiązuje się stawić w sądzie w wyznaczonym terminie. List żelazny można odwołać, gdy oskarżony zawiedzie, zaś przedmiot poręczenia ulega przepadkowi).
Innego rodzaju poręczeniem jest poręczenie społeczne. Polega ono na zapewnieniu organu prowadzącego postępowanie, że oskarżony czy podejrzany stawi się na każde wezwanie i nie będzie sprawiał kłopotu. Takiego poręczenia może udzielić:
- kierownictwo zakładu pracy, szkoły lub uczelni;
- zespół, w którym oskarżony pracuje lub się uczy;
- organizacja społeczna, której oskarżony jest członkiem;
- zespół żołnierski za pośrednictwem dowódcy, jeśli oskarżony jest żołnierzem.
We wniosku o poręczenie instytucja musi wskazać osobę, która będzie wykonywać obowiązki poręczyciela, bowiem osoba ta musi złożyć stosowną obietnicę.
Trzecim rodzajem poręczenia jest poręczenie osoby godnej zaufania. W przypadku dwóch ostatnich poręczeń, jeśli oskarżony złamie złożoną przez poręczyciela obietnicę, sąd może poręczyciela ukarać karą pieniężną do wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia oraz powiadomić o zaniedbaniu jego zwierzchników.

Warto wiedzieć:

Koszt naprawy
Naprawa izolacji budynku należy do tego rodzaju czynności, od których zależy stan techniczny całego wynajmowanego budynku. Koszt ich nie może zatem obciążać, zgodnie z umową, najemcy, bowiem nie jest związany z bieżącą konserwacją i nie dotyczy bieżących napraw pomieszczeń - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 marca 2001 r. (ISA/Gd 2310/98).

Remont czy ulepszenie
Wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych można uznać za remont. Natomiast przez ulepszenie należy rozumieć unowocześnienie (modernizację) środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2000 r.(I SA/Ka1933/99).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...