Reklama

Włocławek

Prace konserwatorskie w katedralnej kaplicy Najświętszej Maryi Panny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W lipcu br. rozpoczęto remont renesansowej kaplicy Najświętszej Maryi Panny przy kościele katedralnym we Włocławku. Pracownicy firm konserwatorskich z Torunia wykonują renowację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kaplicy.

Wnikliwe oględziny obiektu ukazały jego zróżnicowany stan zachowania. Stopień zniszczenia zależny jest od poszczególnych materiałów oraz historii budowlanej obiektu. Zauważono znaczne zniszczenie cokołu kaplicy, elementów sztukatorskich, gzymsu i fryzu wieńczącego budowlę.

W podobnym stanie, wymagającym natychmiastowego remontu jest znany wszystkim włocławianom zegar słoneczny i wpisana w koło mapa diecezji włocławskiej. W równie złym stanie jest dekoracja kamieniarska znajdująca się w górnej części kaplicy. Wewnątrz renowacji wymagają detale architektoniczne, które są świadectwem piękna renesansowego zabytku.

Kilka słów o renesansie

Po okresie gotyckim w Italii, kraju o głęboko zakorzenionych tradycjach sztuki antycznej, wyczuwającej zawsze obecność gotyku, rozwinął się w XV w. nowy kierunek - renesans (odrodzenie).

W dziedzinie architektury okres ten charakteryzował nawrót do wzorów klasycznych. Za kolebkę architektury renesansowej uznano Florencję. Zaczęto wysoko cenić artystów malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Do twórców epoki renesansu należą m.in.: Sandro Botticeli, Rafael Santi, Michał Anioł, Berecci, Leonardo da Vinci i inni.

Florencki renesans przenoszony był do Polski; włoscy artyści napływali do naszego kraju poprzez dwór królewski Zygmunta I. Do dalszego rozwoju renesansu przyczyniło się małżeństwo króla Zygmunta I z włoską księżniczką Boną Sforzą. Kraków stał się głównym ośrodkiem architektury renesansowej. Liczni artyści tworzyli dzieła dla dworu królewskiego, arystokracji i bogatego mieszczaństwa: wśród nich Bernardo Morando, Giovanni Trevano, Berecci Bartolommeo, Santi Gucci. Obok nich tworzyła niemała rzesza polskich budowniczych, np. krakowscy mistrzowie murarscy Stanisław Flak i Gabriel Słoński oraz Matys i Samuel Świętkiewicz, Samuel Michałowicz i inni mistrzowie kamieniarscy.

Do najwcześniejszych i najwybitniejszych budowli renesansowych w Polsce należy zamek na Wawelu i Kaplica Zygmuntowska dobudowana do Katedry Wawelskiej. Powstały liczne zamki i pałace, m.in. w Niepołomicach, Szydłowcu, Brzegu, Pieskowej Skale, w Kazimierzu n. Wisłą i Zamościu.

Renesansowe elewacje mają bardzo bogaty wystrój: gzymsy, bonie, pilastry, attyki; okna i portale otrzymały różnorodnie ukształtowane obramienia, rzeźba miała przebogate formy, dotychczasowe malarstwo freskowe zastąpione zostało techniką sgraffito.

Rozkwit renesansowej architektury sakralnej przypada na przełom XVI i XVII w. Wówczas to szczególnie często budowano kaplice przylegające do istniejących kościołów. Wznoszono je na planie kwadratu. Zwieńczone były kopułą z latarnią; zawierały ołtarz, nagrobki i epitafia fundatorów.

Niedoścignionym wzorem, często naśladowanym przez budowniczych ( z większym lub mniejszym powodzeniem) stała się Kaplica Zygmuntowska na Wawelu, stanowiąca pierwowzór wielu polskich kaplic grobowych.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...