125-stronicowe opracowanie podsumowuje bieżące działania na rzecz ochrony klimatu podejmowane przez poszczególne diecezje, organizacje kościelne i agencje pomocowe. Jak podała niemiecka katolicka agencja informacyjna KNA, raport przedstawia postępy w ochronie środowiska, a także trudności, jakie napotykają poszczególne parafie i inne jednostki kościelne w reagowaniu na zmiany klimatu. Pokazane są kwestie priorytetowe, które obejmują przyjazne dla środowiska zarządzanie nieruchomościami i zrównoważoną ekonomię.
„Traktujemy poważnie naszą odpowiedzialność za stworzenie. Jako Kościół katolicki nie powinniśmy siedzieć cicho z tyłu tego pociągu, którym razem jedziemy, ale raczej musimy być z przodu, na ile to tylko możliwe” – dodał bp Lohmann.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Raport został przyjęty przychylnie przez urzędników państwowych oraz organizacje pomocowe. Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze nazwała raport ważnym sygnałem społeczno-politycznym. „Diecezja katolicka, zakony, stowarzyszenia i organizacje świeckie są podmiotami, które zapewniają większy zrównoważony rozwój dzięki koncepcjom ochrony klimatu” – stwierdziła Schulze.
Z kolei bp Heiner Wilmer, odpowiedzialny za sprawy społeczne episkopatu, zauważył, że przywódcy polityczni, biznesowi i społeczni oczekują od Kościoła zaangażowania w rozwiązywanie najbardziej palących problemów epoki. Przypomniał, że papież Franciszek wzywa świat i przywódców religijnych do natychmiastowego i skutecznego działania przeciwko zmianom klimatycznym. „Warunkiem wiarygodności jest stosowanie się do standardów, za którymi się opowiadasz” – dodał bp Wilmer.