KS. ANDRZEJ DRAGUŁA: - Kończą się już wakacje i zbliża się czas podsumowań. Jakie były główne działania duszpasterstwa młodzieży podczas tegorocznych wakacji szkolnych?
KS. ROBERT PATRO: - Wakacje to dla nas przede wszystkim letnie oazy Ruchu Światło-Życie. Można powiedzieć, że w tym roku w oazach wzięło udział ponad 1000 osób. Na oazy jeździ przede wszystkim młodzież z miast, ale widzę coraz więcej uczestników: młodzieży i dzieci z parafii wiejskich. W tym roku oazy koncentrowały się wokół tematyki deuterokatechumenatu. Odwiedziłem wszystkie oazy i jestem przekonany, że na pewno jest to czas bardzo ważny dla wielu młodych ludzi, gdzie rzeczywiście spotykają się ze swoimi przyjaciółmi, ze swoimi rówieśnikami, a przede wszystkim spotykają się z Bogiem. Słyszałem już wiele świadectw młodych ludzi, którzy byli zachwyceni taką formą spotkania się z Bogiem. Dla wielu było rzeczywiste odkrycie prawdy, że Pan Bóg jest, że żyje.
- Podsumowując wakacje, trudno nie wspomnieć o Przystanku Jezus...
- W tym roku Przystanek Jezus zgromadził ponad 1000 osób. Jest to największa ilość uczestników od początków tej inicjatywy ewangelizacyjnej. W tym roku całość naszego działania skupiała się pod wielkim namiotem wypożyczonym nam bezpłatnie przez Radio Maryja. Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadził bp Edward Dajczak. Nie będę szczegółowo omawiał tego, co się wydarzyło w Żarach, bo czytelnicy Aspektów mogli już przeczytać relację z festiwalu.
- Przed nami dwa ważne spotkania jesienne: pielgrzymka oazy do Rokitna 8 września oraz Diecezjalne Dni Młodych...
- W Rokitnie, przed cudownym obrazem pani Cierpliwie Słuchającej będziemy dziękować ze wszystkimi oazowiczami za kończący się rok pracy. Jest to także czas zastanowienia się, co w naszym działaniu należy zmienić, co zaprogramować. Oprócz oazowiczów do Rokitna zapraszamy także schole, bielanki, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, Dzieci Maryi, Krucjatę Niepokalanej, Promyki i inne grupy formacyjne dzieci i młodzieży. Od tego roku ministranci i lektorzy mają swoją własną pielgrzymkę do Seminarium w Paradyżu, która odbyła się już w maju.
- Na 20-22 września zaplanowano Diecezjalne Dni Młodych. Gdzie się one odbędą i jaki zamysł będzie im przyświecał?
- W tym roku Dni Młodych odbędą się w Zielonej Górze. Tematycznie chcemy nawiązać do Światowego Dnia Młodych w Toronto i hasła: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata. Na piątek zapraszam do Zielonej Góry wszystkich liderów, animatorów, działaczy ruchów, stowarzyszeń i grup, które skupiają w swoich szeregach młodych ludzi. Chcemy się razem zastanowić nad podejmowaniem wspólnych inicjatyw, nad oczekiwaniami młodych ludzi wobec duszpasterstwa młodzieży, a także nad projektem statutu Diecezjalnej Rady Młodzieżowej. Sobota będzie poświęcona celebrowaniu sakramentu pokuty i pojednania. Będziemy rozważać słowa: Wy jesteście światłem świata. Głównym akcentem będzie spowiedź i nabożeństwo wydobywania światła. Trzeci dzień - niedziela będzie się koncentrować wokół stwierdzenia: Wy jesteście solą ziemi. Centralnym punktem będzie oczywiście Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Adama Dyczkowskiego.
- Jakie atrakcje będą towarzyszyć Dniom Młodych?
- Posługę muzyczną realizować będzie zespół "Przystanek Jezus" wraz ze scholą Ruchu Światło-Życie. Planowane są dwa koncerty zespołów muzycznych grających tzw. rocka chrześcijańskiego. Będzie też teatr "Małe co nieco" z Czarnowic, który przedstawi nam przypowieści biblijne. Na sobotę planujemy też projekcję filmu, najprawdopodobniej będzie to Krzyż i sztylet.
- Dziękuję za rozmowę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu