Reklama

Informacje i propozycje

Wiara i uczynki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma ważniejszego czasu w życiu Kościoła niż okres paschalny, a przede wszystkim 40-dniowy okres przygotowania do Wielkiej Nocy. W szkole katolickiej w wychowaniu religijnym tego elementu zabraknąć nie może. Do świąt Wielkiej Nocy w sposób szczególny przygotowywali się też uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego z Częstochowy.
„Z każdym rokiem dochodzimy do coraz lepszych rozwiązań, jeśli chodzi o przygotowanie dzieci i młodzieży do przeżywania Świąt Wielkanocnych - mówi dyrektor szkoły, s. Irena Makowicz. - W tym roku, dzięki dużemu wkładowi nauczycieli, wydaje się, że ten okres przygotowania do Triduum Paschalnego był bardzo bogaty”. Służyły temu rekolekcje wielkopostne w szkole, a także szczególna katecheza. Była ona dalszym ciągiem rekolekcyjnych rozważań. Jak mówi nauczycielka muzyki, Barbara Miszczak-Matławska: „to wprowadzanie dzieci w Triduum jest bardzo ważne, bo przecież bez przeżycia Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty nie da się tak bardzo ucieszyć radością Zmartwychwstania”.
Dzieci z klas od 0 do IV omawiały czas Triduum Paschalnego; rozważania były ubogacane pieśniami.
„Wiara nie może iść obok życia, wiara nadaje sens życiu, przepełnia blaskiem zmartwychwstałego Jezusa. Chcemy dzieci zachęcać do tego, by w sposób świadomy odkrywały i poznawały Bożą miłość” - mówi s. Irena Makowicz.
Pomocne w odkrywaniu Bożej miłości podczas katechezy było Moje Pismo Tęcza, które dociera do każdego dziecka. Numer wielkanocny przydał się w sposób szczególny. Dzieci wraz z rodzicami mogły wejść w klimat Ewangelii, by zobaczyć Święta Wielkanocne w aspekcie biblijnym. Na pewno taka katecheza przemienia, ubogaca, wyjaśnia symbolikę świąt i pozwala dzieciom spojrzeć inaczej na Triduum i na drugiego człowieka. To spojrzenie na bliźniego, często potrzebującego, było widoczne przez skarbonki wielkopostne, do których dzieci zbierały swoje oszczędności.
14 kwietnia - pierwszy dzień po feriach świątecznych dzieci ze Szkoły Podstawowej i gimnazjaliści mieli okazję przeżyć w aurze wielkanocnych refleksji. Uczniów odwiedził o. Jan Paweł Konobrodzki OSB z Tyńca, który prowadził rekolekcje wielkopostne dla gimnazjalistów. Spotkanie w auli Tygodnika Katolickiego Niedziela było okazją do modlitwy, refleksji, rozmowy i dzielenia się paschalną radością. Jego temat brzmiał: Moje spotkanie z ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Jezusem. Było ono utrwaleniem tego, co zostało rozpoczęte w czasie wielkopostnych spotkań. Praca w grupach była okazją do podzielenia się swymi przeżyciami z Triduum Sacrum. Podczas Mszy św. w procesji z darami uczniowie przynieśli do ołtarza skarbonki wielkopostne, których zawartość przekazana została na potrzeby Arcybiskupiego Komitetu Wsparcia Bezrobotnych. Jałmużnę wielkopostną, która obejmowała oprócz skarbonek wielkopostnych także zabawki, przekazały również dzieci ze Szkoły Podstawowej podczas Mszy św., odprawionej specjalnie dla nich i ich rodziców w budynku szkoły.
Swoją wiarę można przeżywać tylko w postaci czynnej miłości bliźniego. Wiara bez uczynków byłaby martwa. Szkoła chce wspierać rodzinę w wychowaniu w duchu katolickim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Więcej ...

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego