Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. Beatyfikacyjna

25 kwietnia Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze sześcioro nowych błogosławionych. Wśród nich jest znany polski salezjanin August Czartoryski, a także hiszpańska zakonnica Eusebia Palomino Yenes (1899-35), portugalska mistyczka Alexandrina Maria da Costa (1904-55), Włoszka - s. Nemesia Valle (1847-1916), kolumbijska zakonnica Laura Montoya Upegui (1874-1949) oraz Meksykanka Maria Guadalupe Garcia Zavala (1878-1963).
W kazaniu, wygłoszonym w kilku językach, Ojciec Święty przypomniał sylwetki nowych błogosławionych, zwracając uwagę zwłaszcza na ich zasługi duchowe. O polskim księciu-salezjaninie powiedział m.in.: „August Czartoryski, młody książę, wypracował skuteczną metodę rozeznawania zamysłów Bożych. Wszystkie pytania i rozterki przedstawiał najpierw Bogu w modlitwie, a potem w duchu posłuszeństwa szedł za radą swoich duchowych przewodników. Tak odczytał swoje powołanie, aby podjąć życie ubogie i służyć najmniejszym”.
Papież przedstawił też krótko zasługi pozostałych beatyfikowanych. O Kolumbijce - bł. Laurze Montoya Upegui powiedział m.in., iż przejęta losem tubylców, mieszkających z dala od ośrodków miejskich, postanowiła założyć Zgromadzenie Misjonarek Maryi Niepokalanej i św. Katarzyny Sieneńskiej, „aby nieść światło Ewangelii mieszkańcom dżungli”.
Ojciec Święty powiedział, że skierowane trzykrotnie do Piotra pytanie: „Czy Mnie miłujesz?” Pan Jezus zadaje także ludziom wszystkich czasów, a chrześcijanie winni odpowiedzieć z całą mocą i szybko na plany, jakie Bóg ma wobec każdego człowieka. Tak uczyniła Meksykanka - bł. Maria Guadalupe Garcia Zavala, która wyrzekłszy się małżeństwa, oddała się w służbę najuboższym, potrzebującym i chorym, powołując do życia Zgromadzenie Sióstr św. Małgorzaty Marii i Ubogich.
Ojciec Święty powiedział następnie, że okazywanie miłości Boga dzieciom, biednym i każdemu człowiekowi w każdym zakątku ziemi było bodźcem do działania Włoszki - bł. Nemesii Valle przez całe jej życie.
Również Hiszpanka - bł. s. Eusebia Palomino Yenes usłyszała pewnego dnia wołanie Pana: „Pójdź za Mną” i odpowiedziała na nie silną duchowością i głęboką pokorą w życiu codziennym.
Jako ostatnią Papież wymienił Portugalkę - bł. Alexandrinę Marię da Costa, której życie można zestawić z odpowiedzią Szymona Piotra na trzykrotne pytanie Jezusa: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię miłuję”. Odpowiedziała ona podobnie Jezusowi na to pytanie, całym swoim życiem, okazując, że Go kocha.
„Drodzy Bracia i Siostry, idźmy za przykładem tych Błogosławionych! Dajmy, jak oni, konsekwentne świadectwo wiary i miłości w żywej i czynnej obecności Zmartwychwstałego!” - zakończył swe kazanie Papież.

Reklama

Ojciec Święty zaproszony do Lourdes

Najprawdopodobniej w połowie sierpnia Papież Jan Paweł II przybędzie z pielgrzymką do Lourdes. Okazją jest przypadająca w br. 150. rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. W 1858 r.
Maryja ukazała się w Lourdes św. Bernadecie Soubirous i powiedziała: „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Według biura prasowego francuskiego Episkopatu, Papież chce odbyć prywatną pielgrzymkę do Lourdes, „tak jak wielu innych chorych”.
Zaproszenie do Ojca Świętego wystosowali: przewodniczący Konferencji Biskupów Francji - abp Jean-Pierre Ricard oraz biskup Tarbes i Lourdes - Jacques Perrier.
Papież mógłby przebywać w Lourdes 14 i 15 sierpnia - ogłosił bp Perrier na konferencji prasowej. Poinformował, że „decyzja o podróży Jana Pawła II już zapadła”. Jednak „jego przyjazd zostanie ogłoszony sześć tygodni wcześniej, w zależności od stanu jego zdrowia”.
Bp Perrier potwierdził zarazem, że w Lourdes przebywał już organizator papieskich podróży - bp Renato Boccardo. „Program pielgrzymki, która nie będzie ani wizytą państwową, ani podróżą duszpasterską, nie został jeszcze ustalony. Nie jest przewidziane spotkanie z prezydentem Jakiem Chirakiem, choć nic nie jest wykluczone” - zaznaczył Ksiądz Biskup. Ujawnił też, że przekazał zaproszenie Papieżowi 24 stycznia, podczas osobistego spotkania w Rzymie. „W Ojcu Świętym wzbudziło to pragnienie powrotu do Francji i Lourdes, ze względu na jego przywiązanie do tego maryjnego miasta, a także dlatego, że jest zakochany we Francji” - dodał bp Perrier.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Regina Coeli” z papieżem

„Postacie i życie sześciorga nowych błogosławionych, w tym ks. Augusta Czartoryskiego, są wzorem do naśladowania dla dzisiejszych chrześcijan” - stwierdził Jan Paweł II w rozważaniach przed odmówieniem wielkanocnej modlitwy maryjnej Regina Coeli. 25 kwietnia, na zakończenie Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra, Ojciec Święty pozdrowił szczególnie pielgrzymów z sześciu krajów, przybyłych na wyniesienie na ołtarze swych rodaków, wśród nich Polaków. Przypomniał o swych więzach z rodziną Czartoryskich, gdy jeszcze był arcybiskupem krakowskim.
Ojciec Święty powiedział: „Serdecznie pozdrawiam moich rodaków. Dziś przeżywają swoje święto salezjanie, którzy zyskują nowego patrona - bł. Augusta Czartoryskiego. Do nich kieruję słowa szczególnego pozdrowienia: Niech przykład Waszego błogosławionego Współbrata umacnia Waszą gorliwość, a jego opieka i wstawiennictwo niech Was wspierają w codziennej posłudze. To dla mnie osobista radość, że przy tej okazji mogę gościć w Watykanie rodzinę nowego Błogosławionego, tak bardzo zasłużoną dla Polski. Byłem z nią ściśle związany jako biskup krakowski - zwłaszcza z ks. inf. Stanisławem Czartoryskim. Wszystkim pielgrzymom tu obecnym i tym, którzy jednoczą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji, z serca błogosławię”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam liczne grupy pielgrzymów z Polski i z emigracji. Szczególną grupą, która mi dzisiaj sprawia radość swoją obecnością, jest Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników. Witam dyrekcje regionalne, przedstawicieli pracowników leśnictwa i duszpasterzy na czele z bp. Edwardem Janiakiem - duszpasterzem krajowym. Cieszę się z Waszej obecności. Wiele razy miałem okazję spotykać się z Waszym środowiskiem. Dbajcie nadal o świat natury, tak ważny dla człowieka. Niech Wasza praca pomoże zachować piękno polskich lasów dla dobra naszej Ojczyzny i jej mieszkańców.
Pozdrawiam równie serdecznie Parafię św. Idziego z Giebułtowa z okazji 400-lecia konsekracji kościoła oraz Duszpasterstwo Rodzin z archidiecezji krakowskiej. Bóg zapłać za Wasze modlitwy! Niech Chrystus Zmartwychwstały wszystkim błogosławi. Szczęść Boże!”.

Reklama

Audiencja generalna, 28 kwietnia 2004 r.

Najnowszy dokument watykański o Eucharystii

Stolica Apostolska potwierdziła dotychczas obowiązujące normy dotyczące sprawowania Mszy św. i przestrzegła księży na całym świecie przed samowolnym wprowadzaniem zmian. Wezwała też biskupów do dokładnego przestrzegania przepisów o liturgii, a wiernym przypomniała, że w przypadkach ciężkiego naruszania obowiązujących przepisów mogą się zwracać do lokalnego biskupa lub bezpośrednio do Watykanu. Dokument Redemptionis Sacramentum (Sakrament Zbawienia) przedstawił na konferencji prasowej 23 kwietnia w Watykanie prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - kard. Francis Arinze.
Obejmujący 186 paragrafów katalog norm zawiera szczegółowe regulacje i podkreśla potrzebę wyeliminowania licznych „nadużyć” w obchodzeniu się z liturgią. Godzą one „w istotę liturgii i sakramentów oraz w tradycję i autorytet Kościoła”.
Wbrew wcześniejszym pogłoskom nie zostały cofnięte reformy liturgiczne wprowadzone przez II Sobór Watykański (1962-65), lecz zostały one potwierdzone. Jednocześnie dokument podkreśla, że także biskupi i konferencje biskupów nie mają uprawnień do wprowadzania liturgicznych eksperymentów, jak to często miało miejsce w latach sześćdziesiątych. W przyszłości każda zmiana wymagać będzie zgody Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
W sprawie dopuszczenia dziewcząt ministrantek dokument potwierdza dotychczasowy przepis, że dziewczęta i kobiety „mogą być dopuszczone do tej służby ołtarza według oceny biskupa diecezjalnego, z poszanowaniem ustalonych norm”.
Zachowany został także krytykowany w konserwatywnych kręgach kościelnych przepis o udzielaniu Komunii św. przez świeckich. Dokument przypomina jednak, że świeccy mogą to czynić tylko w przypadkach, gdy z przyczyn praktycznych jest to konieczne. Także w sprawie nabożeństw ekumenicznych przypomniano obowiązujące przepisy. Według nich, uczestnictwo w takim nabożeństwie nie może zastępować udziału w niedzielnej Mszy św.

Włoska zakonnica podsekretarzem kongregacji

Jan Paweł II mianował s. Enrikę Rosannę, salezjankę, podsekretarzem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Włoska zakonnica ma 66 lat, jest socjologiem religii i pedagogiem. Wielokrotnie brała udział jako ekspert w Synodach Biskupów, a od 1996 r. wchodziła w skład grupy doradców włoskiego Ministerstwa Oświaty. Jest pierwszą kobietą, która znalazła się tak wysoko w hierarchii watykańskiej.
W marcu tego roku dwie kobiety weszły w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której przewodniczy kard. Joseph Ratzinger, a amerykańska prawniczka Mary Ann Glendon została prezeską Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, której była członkinią.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Więcej ...

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej bezpieczeństwem. Historia pewnych objawień

2024-05-28 21:27

Mat.prasowy

Prywatne objawienia mogą mieć charakter proroczy i być cenną pomocą w lepszym zrozumieniu i życiu Ewangelią w określonym czasie - pisał papież Benedykt XVI w "Verbum Domini".

Więcej ...

Stanowisko uczestników XXXI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządu Terytorialnego na Jasna Górę

2024-05-30 22:45

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania