Reklama

W kręgu kultur i religii

Zrozumieć islam

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Codziennie docierają do nas nowe wiadomości o politycznych, gospodarczych, a ostatnio także militarnych wydarzeniach, związanych z nasilającą się konfrontacją cywilizacji chrześcijańskiej z arabską. Najczęściej trudno nam zrozumieć postępowanie Arabów, bowiem życie z dala od siebie przez wieki utrudniało wzajemne poznanie i zrozumienie. Najbardziej barwna sienkiewiczowska powieść związana z obroną Kresów Wschodnich przed najazdami wyznawców Allaha oraz zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem utrwaliły w świadomości Polaków obraz wroga, który jednak nie pasuje do dzisiejszej sytuacji. Dzisiaj muzułmanie mają swoje meczety w stolicach europejskich, zyskują wyznawców w Ameryce, ich wspólnoty odżywają w krajach Federacji Rosyjskiej i na Dalekim Wschodzie. Dynamizm islamu staje się coraz bardziej widoczny, ale i dokuczliwy. Parlamenty państw europejskich coraz częściej muszą się liczyć z żądaniami swobód religijnych dla wyznawców islamu. Czymże więc jest na progu XXI w. islam? Czy tylko religią, czy może także sposobem prowadzenia polityki? Czy ma on wymiar indywidualny, czy z natury nastawiony jest na masowość ujawniania postaw religijnych?
Wydana w ostatnich dniach staraniem Instytutu Wydawniczego „PAX”, przy pomocy środowiska Niedzieli, książka Islam. Sto pytań wprowadza w świat cywilizacji zrodzonej w VII wieku w wyniku reformy religijnej Mahometa. Na pytania dziennikarzy włoskich Giorgio Paolucci i Camille Eida odpowiada niezwykle kompetentny w tym zakresie człowiek - Samir Khalil Samir, jezuita. Urodzony w Egipcie, wzrastał w środowisku kultury arabskiej. Po latach zakorzenił się jednak w kulturze europejskiej, został zakonnikiem, twórcą rzymskiego Centrum Studiów Arabsko-Chrześcijańskich, wykładowcą na Uniwersytecie św. Józefa w Bejrucie. Znając więc doskonale obie kultury religijne, podejmuje się odpowiedzi na pytania w rodzaju: „Czy Koran zawiera Boże objawienie?”, „Czy w islamie człowiek jest wolny?”, „Czy mudżahedini są prawdziwymi muzułmanami?” oraz czy istnieją szanse na porozumienie i pokojowe współistnienie z wyznawcami islamu? Tezy, jakie stawia o. Samir, są interesujące. „Napływ imigrantów i wzrost wspólnot muzułmańskich stanowi autentyczne wyzwanie dla społeczeństwa, które zmuszone jest odpowiedzieć sobie na pytanie o własną tożsamość, odkryć ideały i głębokie racje, które mogą je określić jako zbiorowość, jako naród”. Innymi słowy - żarliwość religijna muzułmanów zmusza katolików do uświadomienia sobie własnej religijności i życia zgodnie z jej nakazami. W innym miejscu o. Samir stawia radykalną diagnozę: „Mam wrażenie, że w imię pędu ku nowoczesności wy, Europejczycy, straciliście pamięć... Ja sam, Arab nasiąknięty kulturą muzułmańską, byłem przekonany, że cywilizacja europejska nie jest do pomyślenia bez odniesień do tradycji chrześcijańskiej”.
Obok tych dalekowzrocznych społecznych wizji książka informuje o elementach światopoglądu islamskiego, wyjaśnia jego najbardziej podstawowe pojęcia i kreśli burzliwą historię kontaktów judaizmu i chrześcijaństwa z islamem. Uzupełnieniem polskiego tłumaczenia jest tekst wykładu: Czy islam zagraża Europie?, wygłoszonego przez prof. Eugeniusza Sakowicza w Studium Duchowości Europejskiej, przy Centrum Kultury „Civitas Christiana” w Warszawie. Całości dopełniają: chronologia islamu, słowniczek pojęć islamskich i bibliografia. W tomie zamieszczono też mapę ze statystyką obecności wspólnot islamskich w Europie.
Po tę książkę warto sięgnąć, gdy ze względów zawodowych (dziennikarze, wychowawcy, politycy) musimy wypowiadać się na temat islamu. Jest to także książka przeznaczona dla szerszego kręgu odbiorców, zwłaszcza dla młodzieży, której szkoła nie zawsze daje pełny obraz tej kultury. Fakt, że w życiu coraz częściej spotykamy się z fenomenem islamu, dyktuje potrzebę uzupełnienia tej wiedzy lekturą książki o. Samira Khalila Samira.

Książkę można nabyć w sklepie internetowym: www.inco-veritas.com.pl/pax

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Więcej ...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego