Reklama

Przed Pielgrzymką

Niedziela legnicka 34/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ANNA GUZIK: - W tym roku odbędzie się już III Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa. Księże Biskupie, proszę przypomnieć, skąd wzięła się idea organizowania takiego spotkania?

BP STEFAN REGMUNT: - W roku 1997 diecezja legnicka podjęła inicjatywę zwołania Kongresu Osób Niepełnosprawnych. Inicjatywa ta znalazła poparcie ze strony wiernych. Przez dwa dni w centrum zainteresowania diecezjalnego były rodziny osób niepełnosprawnych, instytucje wspomagające pracę rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi, a także oni sami, a więc niewidomi, niedowidzący, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo i osoby upośledzone umysłowo. Sam Kongres nie załatwił wszystkich spraw związanych z niepełnosprawnością.

Byliśmy świadomi, że praca związana z osobami niepełnosprawnymi, ich rodzinami i wolontariuszami osób niepełnosprawnych, a także instytucjami powinna być kontynuowana.

Nie sposób każdego roku organizować kongres. Możliwa zaś stała się

Diecezjalna Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Krzeszowie. Wspólnie z osobami zainteresowanymi określiliśmy czas tego spotkania, to jest pod koniec wakacji bądź na początku roku szkolnego.

Pielgrzymka daje nam okazję do odnowy duchowej spotkania ze sobą, wspólnej modlitwy, dzielenia się doświadczeniami z minionego roku, jest też okazją integracji środowiska z niepełnosprawnymi i odwrotnie.

- Jaki jest cel tej pielgrzymki?

- Każda pielgrzymka ma charakter religijny. Chodzi o umocnienie wiary, odkrycie sensu swojego życia, nabranie sił duchowych i znalezienia odpowiedzi na aktualne pytania. Wielu pielgrzymów wykorzystuje pielgrzymkę jako rodzaj pokuty wynagradzającej Bogu za swoje lub innych niewierności. Może też być okazją do dziękczynienia Bogu za otrzymane dary.

Adresatem Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych są niepełnosprawni, ich rodziny, wolontariusze, a więc Ci, którzy dobrowolnie i bezinteresownie pomagają niepełnosprawnym, pracownicy instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, a także inne osoby będące przyjaciółmi niepełnosprawnych.

- Hasłem tegorocznego spotkania jest "Poznać Chrystus w drugim człowieku" - co ma ono wyrażać?

- Poznać Chrystusa - to zadanie przekazane nam przez Jana Pawła II u początku tego wieku. Dla wielu będzie to pogłębienie tej znajomości, dla niektórych początek drogi. Jan Paweł II w czasie swojego posługiwania ukazał wielu błogosławionych i świętych jako ludzi, w których na co dzień zamieszkał Bóg. Przez ich życie, postępowanie odkrywaliśmy Jego dobroć, mądrość, służbę, poświęcenie dla drugiego człowieka.

Kiedy jako hasło Pielgrzymki wybraliśmy "Poznać Chrystusa w drugim człowieku", to mieliśmy na myśli, aby w osobie niepełnosprawnej i ich rodzinach dostrzec Chrystusa aktualnie żyjącego i działającego wśród nas. Pozwolić Chrystusowi zamieszkać w nas i odkrywać Jego obecność w drugim człowieku, to zadanie szczególnie aktualne i potrzebne u początku Nowego Tysiąclecia.

- Jaki będzie program III Pielgrzymki?

- Program Pielgrzymki każdego roku jest podobny. W centrum tego wydarzenia jest Eucharystia sprawowana przez biskupa diecezji i kapłanów na co dzień spotykających się z ludzką niepełnosprawnością. Dążymy do tego, aby ta Eucharystia, poprzedzona była spowiedzią, co daje szansę pełniejszego w niej uczestnictwa przez przyjęcie Komunii św.

Chcemy też, aby w Eucharystii osoby niepełnosprawne uczestniczyły aktywnie poprzez czytanie Pisma Świętego, śpiew, niesienie darów, modlitwę wiernych.

Stałym punktem programu pielgrzymkowego jest posiłek. Przygotowują go społecznie ludzie mający wielkie serce względem niepełnosprawnych. Wydajemy podczas pielgrzymki ok. 3500 takich posiłków, przygotowanych przez naszych przyjaciół, kapłanów, ludzi świeckich, przy wsparciu wojska i instytucji państwowych i prywatnych. Każdego roku staramy się też o pewną atrakcję w ramach rekreacji. W tym roku zaprosiliśmy do Krzeszowa jeden z największych w Polsce cyrków o nazwie "Korona" . Widowisko w dwóch seansach będą mogły obejrzeć również osoby znajdujące się na wózkach, które być może ze względu na istniejące bariery architektoniczne nigdy w takim widowisku nie uczestniczyły.

Ufamy, że udział w tym programie pomnoży naszą radość bycia ze sobą i zachęci do odważnego włączenia się w to, co proponuje miasto i wioska swoim mieszkańcom.

Po widowisku przekażemy sobie informacje co do dalszej współpracy w duszpasterstwie niepełnosprawnych i z błogosławieństwem pasterskim wrócimy do domu.

- Kto włącza się w organizację tego niemałego przecież przedsięwzięcia? Na jakim etapie są przygotowania do pielgrzymki?

- Do organizacji Pielgrzymki są zaproszeni wszyscy diecezjanie, świeccy i duchowni. Obecnie trwa gromadzenie produktów do przyrządzenia posiłków. Podpisana została umowa z dyrekcją Cyrku " Korona". Podjęliśmy próbę zdobycia środków na pokrycie biletów wstępu na widowisko cyrkowe. Przygotowujemy też liturgię Mszy św. Rozesłaliśmy zaproszenia indywidualne do osób niepełnosprawnych i instytucji służących tej grupie społeczeństwa. Wiele prac wykonamy na krótko przed rozpoczęciem pielgrzymowania.

- W naszej diecezji działa Wolontariat Osób Niepełnosprawnych, jakie zadania stoją przed wolontariuszami w związku z pielgrzymką, a także przed duszpasterzami i ruchami religijnymi w parafiach?

- Wolontariat Osób Niepełnosprawnych to osoby całym sercem oddane sprawie niepełnosprawnych. Dziękujemy Bogu za nich. Bez ich aktywności i pomysłowości niewiele moglibyśmy zdziałać w terenie. To przez nich docieramy do instytucji samorządowych, państwowych i do rodzin, w których osoby niepełnosprawne przebywają. Wolontariuszy w diecezji jest jeszcze wciąż za mało. Ufamy, że każdego roku cieszyć się będziemy nowymi młodymi ludźmi zaangażowanymi w tę sprawę. Dzieło Pielgrzymki wspomagają członkowie Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Pomocą także służą członkowie innych ruchów religijnych, organizując przyjazdy niepełnosprawnych z parafii.

- W jaki sposób osoby niepełnosprawne dowiadują się o pielgrzymce? Ilu wiernych można spodziewać się tego roku w Krzeszowie?

- Informacje o Pielgrzymce znajdują zainteresowani na afiszach umieszczonych w gablotkach parafialnych, a także w środkach społecznego przekazu, szczególnie w Niedzieli. Liczę, że wielu duszpasterzy na krótko przed Pielgrzymką poda tę informację podczas ogłoszeń niedzielnych. Spodziewamy się w tym roku około 3 - 3,5 tys. pielgrzymów.

- Osobista refleksja Księdza Biskupa przed tegorocznym spotkaniem. Czego Ksiądz Biskup spodziewa się po tej Pielgrzymce?

- Każda Pielgrzymka jest niepowtarzalnym przeżyciem dla każdego biskupa i kapłana, którzy są posłani do wszystkich zamieszkujących teren diecezji. Często miałem wrażenie, że w diecezji są ludzie, którzy z różnych przyczyn nie mogą dotrzeć do kościoła czy miejsca szczególnie ważnego religijnie, a wśród nich znajdowałem właśnie osoby niepełnosprawne. Duża obecność tej grupy ludzi u Matki Bożej niewątpliwie będzie powodem wielkiej naszej radości, iż spełniają się w praktyce słowa "Jesteśmy dziećmi jednego Ojca". Jeśli wrócimy od Matki Bożej nieco lepsi, z pragnieniem świętości oraz nadzieją, że jest ona możliwa, to zadanie postawione przed nami zostanie zrealizowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych parafiach

2024-09-15 22:46
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Więcej ...

"Będzie tylko gorzej. Rządzi smartfon i internet"

2024-09-16 08:56
Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telefonem

Adobe Stock

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telefonem

Artur Siódmiak nie jest optymistą, jeśli chodzi o sprawność fizyczną dzieci. "Boisk i hal nie brakuje, ale zmierzamy w tym kierunku, że będzie tylko gorzej. Staliśmy się wygodni, mamy złe nawyki, rządzi smartfon i internet" – uważa były piłkarz ręczny, który od lat prowadził zajęcia dla najmłodszych.

Więcej ...

Kapelani Ordynariatu Polowego solidarni z poszkodowanymi i służbami usuwającymi skutki powodzi

2024-09-16 16:55

PAP/Krzysztof Cesarz

Kapelani Ordynariatu Polowego solidaryzują się z poszkodowanymi, a także żołnierzami Wojska Polskiego i funkcjonariuszami służb biorącymi udział w walce z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. Duszpasterze podjęli decyzję o przekazaniu środków finansowych za pośrednictwem Caritas Wojskowej na pomoc poszkodowanym, czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...