Reklama

Katechezy o psalmach z Nieszporów

Podzięka za wybawienie od śmierci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ps 30 [29], 2-3. 9. 11-13
z Nieszporów na czwartek I tygodnia
Audiencja generalna, 12 maja 2004 r.

1. Wielkie podziękowanie wznosi się ku Bogu z serca modlącego się człowieka, gdy odsunięte zostało widmo śmierci. Takie uczucie płynie z całą mocą z Psalmu 30 [29], którego przed chwilą wysłuchaliśmy, ale z pewnością również z naszych serc.
Ten hymn wdzięczności odznacza się ogromną finezją literacką i zbudowany jest na serii kontrastów, które w sposób symboliczny wyrażają wyzwolenie, jakiego dokonał Pan. W ten sposób z „zejściem do grobu” kontrastuje „dobycie z Szeolu” (w. 4); zamiast „chwilowego gniewu” ze strony Boga jawi się „Jego łaskawość przez całe życie” (w. 6); zamiast „płaczu” wieczornego pojawia się „radość” poranka (w. 6); na miejsce „biadania” wchodzi „taniec”, a na miejsce „wora” pokutnego i żałobnego - „szata radości” (w. 12).
Gdy minęła noc śmierci, objawił się świt nowego dnia. Tradycja chrześcijańska odczytała zatem ten Psalm jako pieśń paschalną. Świadczy o tym cytat na początku, który wydanie tekstu liturgicznego Nieszporów bierze od wielkiego pisarza monastycznego IV wieku Jana Kasjana: „Chrystus składa dziękczynienie Ojcu za swoje chwalebne zmartwychwstanie”.

2. Modlący się zwraca się nieustannie do „Pana” - nie mniej niż osiem razy - zarówno po to, aby ogłosić, że Go wysławia (por. ww. 2 i 13), jak i dla przypomnienia wielkiego wołania, skierowanego ku Niemu w czas próby (por. ww. 3 i 9), oraz Jego wyzwalającej interwencji (por. ww. 2, 3, 4, 8, 12), a także dla ponownego przywołania Jego miłosierdzia (por. w. 11). W innym fragmencie modlący się wzywa wierzących do śpiewania hymnów dla Pana, aby złożyć Mu dziękczynienie (por. w. 5).
Myśli krążą nieustannie między straszliwym wspomnieniem przeżytego zagrożenia a radością wyzwolenia. Oczywiście, przeżyte niebezpieczeństwo jest ogromne i napawa jeszcze drżeniem, pamięć przebytego cierpienia jest jeszcze świeża i żywa, a dopiero niedawno oschły łzy z oczu. Jednakże powstaje już świt nowego dnia; na miejsce śmierci jawi się perspektywa nowego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. Psalm ukazuje więc, że nie powinniśmy nigdy pozwolić zastraszyć się przez największe nawet ciemności rozpaczy, gdy wydaje się, że wszystko już stracone. Oczywiście, nie można też popadać w iluzję, że możemy zbawić się sami, o własnych siłach. Psalmista też stoi przed pokusą pychy i samowystarczalności: „... powiedziałem pewny siebie: «Nigdy się nie zachwieję!»” (w. 7).
Również Ojcowie Kościoła zatrzymywali się przed tą pokusą, która pojawia się w czasie dobrobytu, i widzieli w tej próbie Boże wołanie o pokorę. Tak na przykład czyni Fulgencjusz, biskup Ruspe (467-532), w swoim Liście 3, skierowanym do mnicha Proby, gdzie komentuje ten fragment Psalmu słowami: „Psalmista przyznaje, że niejednokrotnie szczycił się, że jest zdrowy, jakby to była jego cnota, i w tym zauważył niebezpieczeństwo poważnej choroby. Mówi bowiem: «A ja powiedziałem pewny siebie: Nigdy się nie zachwieję!». Gdy to mówił, opuściło go wsparcie łaski Bożej i zatrwożony popadł w swoją chorobę, powiedział więc: «W swojej dobroci, o Panie, uczyniłeś mnie niezdobytą górą; lecz gdy ukryłeś swe oblicze, ogarnęła mnie trwoga». Aby pokazać również, że o pomoc łaski Bożej, choćby się ją już miało, powinno się prosić z wielką pokorą, i to nieustannie, dodaje: «Do Ciebie wołam, o Panie, proszę o pomoc mojego Boga». Nikt zatem nie zanosi modlitwy i nie przedstawia prośby, jeżeli nie uzna swoich braków, ani nie uważa, że może zachować to wszystko, co posiada, ufając jedynie własnej cnocie” (Fulgencjusz z Ruspe, Le lettere, Roma 1999, s. 113).

4. Po przyznaniu się do pokusy pychy, jaką miał w czasie pomyślnym, Psalmista przypomina próbę, którą wtedy przeżył, mówiąc do Pana: „Gdy ukryłeś swe oblicze, ogarnęła mnie trwoga” (w. 8).
Modlący się przypomina zatem, w jaki sposób przyzywał Pana (ww. 9-11): krzyczał, wołał o pomoc, błagał o zachowanie od śmierci, przytaczając jako argument fakt, że śmierć nie przynosi żadnej korzyści Bogu, albowiem umarli nie są już w stanie uwielbiać Boga i nie mają powodu, by głosić wierność Boga, gdyż zostali opuszczeni przez Niego.
Taką samą argumentację znajdujemy w Psalmie 88 [87], w którym modlący się, bliski już śmierci, pyta Boga: „Czy to w grobie się opowiada o Twojej łasce, a w Szeolu o Twojej wierności?” (Ps 88 [87], 12). Podobnie król Ezechiasz, ciężko chory i potem uzdrowiony, mówi do Boga: „Zaiste, nie Szeol Cię sławi ani Śmierć wychwala Ciebie (...). Żywy, tylko żywy Cię wysławia” (Iz 38, 18-19).
W ten sposób Stary Testament wyrażał ogromne pragnienie człowieka, aby Bóg pokonał śmierć, i przytaczał liczne przypadki, w których to zwycięstwo nadeszło: to lud zagrożony śmiercią głodową na pustyni, więźniowie, którzy uniknęli kary śmierci, chorzy uzdrowieni, marynarze uratowani przed utopieniem (por. Ps 107 [106], 4-32). Nie były to jednak zwycięstwa ostateczne. Wcześniej czy później śmierć zawsze zdołała zwyciężyć.
Pragnienie zwycięstwa było pomimo wszystko zawsze żywe i w końcu stało się nadzieją zmartwychwstania. Zaspokojenie tego przemożnego pragnienia zostało w pełni zapewnione wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa, za które nigdy nie zdołamy w pełni Bogu podziękować.

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej