Reklama

Z Polski

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało 12 maja oświadczenie, w którym ponawia apel o odniesienie do chrześcijańskiego dziedzictwa w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej. „Zaproponowaną przez polskie władze dodatkową deklarację uważamy za niewystarczającą, gdyż nie będzie mieć ona mocy prawnej” - stwierdza bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe władze KUL

Reklama

8 maja br. Senat Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w tajnym głosowaniu dokonał wyboru nowych władz uczelni. Rektorem KUL został ks. prof. Stanisław Wilk, dotychczasowy prorektor uczelni ds. dydaktyki i wychowania. Senat Akademicki wybrał także pozostałe władze uczelni: prorektorem ds. administracji i finansów został dr hab. Roman Doktór, prorektorem ds. dydaktyki i wychowania - prof. Józef Fert, a prorektorem ds. nauki, współpracy z zagranicą i promocji - ks. prof. Mirosław Kalinowski. Nowy rektor 3-letnią kadencję rozpocznie 1 września br.
Ks. Stanisław Wilk SDB urodził się 18 maja 1944 r. w Straszowej Woli w diecezji radomskiej. Formację dydaktyczno-badawczą rozpoczął w Zgromadzeniu Salezjańskim, do którego wstąpił w 1959 r. Tam też w 1969 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. w Lądzie n. Wartą z rąk ordynariusza włocławskiego - bp. Jana Zaręby. W latach 1969-72 studiował w Instytucie Historii Kościoła KUL, uzyskując magisterium i licencjat. W 1974 r. podjął pracę jako nauczyciel akademicki, zaczynając od stanowiska asystenta na Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku. Stopień naukowy doktora otrzymał w 1982 r. na podstawie pracy Administracja archidiecezji gnieźnieńskiej w latach 1918-1939. Kolejna praca na stopień naukowy to praca habilitacyjna nt. Episkopat Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-1939. W 2001 r. otrzymał tytuł profesora.
Zainteresowania naukowe ks. prof. S. Wilk koncentruje wokół szeroko pojętych dziejów zakonów w czasach nowożytnych i Kościoła w II Rzeczypospolitej. Szczególnie zaś interesuje się życiem i działalnością Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda oraz pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce - Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Jego dorobek obejmuje ponad 70 artykułów i rozpraw naukowych, w tym 6 tomów do dziejów nuncjatury Achillesa Rattiego, opublikowanych nakładem Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie w serii Acta Nuntiaturae Poloniae. Od 1995 r. kieruje Katedrą Historii Zakonów. W latach 1993-98 był prodziekanem Wydziału Teologii KUL. Na prorektora do spraw studenckich został wybrany 6 kwietnia 1998 r. Współpracuje z Towarzystwem Naukowym KUL oraz Istituto Storico Polacco w Rzymie. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia rzymskiego Associazione Cultori di Storia Salesiana.

Agnieszka Strzępka

Episkopat Polski ponownie apeluje o odniesienie do wartości chrześcijańskich w Traktacie Konstytucyjnym UE

Sama deklaracja nie wystarczy

Biskupi podzielają stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym jako zgodne z prawdą historyczną. „Jeśli 84 proc. zabytków na kontynencie europejskim ma bezpośredni związek z chrześcijaństwem, to pominięcie tego w Traktacie Konstytucyjnym stanowi jawną niesprawiedliwość i zafałszowanie prawdy historycznej” - uzasadnia bp Piotr Libera.
Strona kościelna nie jest natomiast zainteresowana samą tylko dodatkową deklaracją, bez uzupełnienia o odniesieniu do dziedzictwa chrześcijańskiego - mówi ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Deklaracja ta bowiem nie miałaby mocy prawnej.
„Preambuła jest częścią integralną Traktatu Konstytucyjnego, nadaje charakter całemu dokumentowi, który ma w przyszłości stanowić konstytucję dla Europejczyków, natomiast deklaracja jest dokumentem dodanym i w opinii specjalistów od prawa międzynarodowego poza walorem kurtuazyjnym nie posiada mocy prawnej” - tłumaczy bp Libera.
Sekretarz Generalny Episkopatu stwierdził też, że strona kościelna ufa, iż odniesienie do chrześcijaństwa znajdzie się w Traktacie Konstytucyjnym. „Liczymy na poparcie Episkopatów zarówno krajów, które od dawna należą do Unii Europejskiej, jak i tych, które przystąpiły do niej 1 maja” - powiedział. Poinformował, że obecnie w wielu krajach Europy prowadzona jest akcja zbierania podpisów na rzecz odniesienia do chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym (liczba podpisów dochodzi już do miliona).
Bp Libera wyraził też nadzieję, iż oświadczenie biskupów znajdzie zrozumienie u polityków, którzy deklarują się jako chrześcijanie. Jednocześnie poinformował, że Stolica Apostolska nie jest przeciwna uwzględnieniu w tekście Traktatu Konstytucyjnego odniesienia do innych religii, szczególnie tych, które w przeszłości współtworzyły - obok chrześcijaństwa - tradycję europejską, a więc: judaizmu i islamu.
Stanowisko strony kościelnej zostało przekazane władzom państwowym.

Milena Kindziuk

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi polscy dnia 6 maja br. przekazali premierowi Irlandii - aktualnie przewodniczącej Unii Europejskiej - list, w którym potwierdzili swoje stanowisko, że w preambule przyszłej Konstytucji Europejskiej nie powinno zabraknąć odniesienia do wiary i chrześcijańskiego dziedzictwa. List ten został przekazany także do wiadomości polskich władz państwowych i rządowych.
Konferencja Episkopatu Polski z całym przekonaniem podziela jasne stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie się do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym, jako odpowiadające pragnieniom milionów chrześcijan członków Unii Europejskiej oraz zgodne z prawdą historyczną.
W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski ponownie zwraca się z apelem do wszystkich, od których to zależy, aby preambuła Traktatu Konstytucyjnego właściwie uwidoczniła prawdziwe korzenie Europy. Czerpie przecież ona swe inspiracje z kulturowego, humanistycznego i religijnego, a szczególnie chrześcijańskiego dziedzictwa.
Na koniec Konferencja Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji pojawiających się w mediach, podkreśla, że dyskusji wokół treści preambuły przyszłej Konstytucji Europejskiej nie da się rozwiązać przez przyjęcie dodatkowej deklaracji. Sama bowiem deklaracja nie miałaby żadnej mocy prawnej.

Abp Józef Michalik - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Stanisław Gądecki - Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
Bp Piotr Libera - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 maja 2004 r.

Tydzień w Polsce

Wraz z wejściem do UE tysiące młodych Polaków wyruszyło do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy.

Skandalem określono decyzję Super Expressu o publikacji zdjęć z zamordowanym w Iraku reporterem TVP Waldemarem Milewiczem. Do potępienia przyłączyła się większość środowiska dziennikarskiego.

„Tobie, Boże, pokornie polecamy naszych braci - red. Waldemara Milewicza i jego współpracownika Mounira Bouamrane” - modlił się biskup polowy Sławoj Leszek Głódź przy trumnach zastrzelonych 7 maja w Iraku pracowników TVP. 10 maja o północy na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował specjalny samolot wojskowy, który przywiózł trumny z ciałami zabitych.

Tragedia w Łodzi. 9 maja nad ranem dwójka młodych ludzi zginęła w wyniku pomyłki policjantów. W akcji przeciwko chuliganom, którzy napadli na bawiących się na juwenaliach studentów, użyli oni nabojów ostrych zamiast gumowych. Jak wyjaśniło dochodzenie, pomyliła się policjantka, która nie potrafiła rozróżnić obydwu rodzajów pocisków. W Łodzi 10 maja odbył się kilkunastotysięczny marsz milczenia.

SLD chce przywrócić uprawnienia kombatanckie byłym ubekom i milicjantom zatrudnionym w resortach w latach 1944-56. Projektem zajmie się Sejm. Opozycja jest oburzona.

Przewodniczący SLD Krzysztof Janik zapowiedział, że jesienią zrezygnuje z przewodniczenia partii.

Narasta dyskusja o obecności polskich wojsk w Iraku. Ministerstwo Obrony Narodowej niezmiennie powtarza, że o wycofaniu wojsk nie może być na razie mowy, gdyż groziłoby to destabilizacją sytuacji w Iraku.

Na Dolnym Śląsku pojawiły się plakaty w języku niemieckim grożące Polakom za rzekome zbrodnie popełnione na Niemcach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Port lotniczy w Gdańsku otrzymał 10 maja imię Lecha Wałęsy.

W Częstochowie prawdopodobnie działa gang mieszkaniowy, który naciągał zadłużonych lokatorów. Dochodziło też do morderstw. Sprawę wykryła Gazeta Wyborcza.

Pierwsze sklepy, szczególnie na granicy zachodniej, przyjmują zapłatę w euro. Nie ma przeszkód, aby waluta europejska stała się środkiem płatniczym w sklepach całej Polski.

FKP Romana Jagielińskiego ostatecznie nie poparł gabinetu Marka Belki. Za to zawarł sojusz z Samoobroną.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o bankructwie zwykłego obywatela. Projekt przewiduje, że taki czowiek mógłby ogłosić upadłość. Nie mógłby zaciągać więcej długów, ale wierzyciele nie naliczaliby odsetek karnych.

Dyrektorzy kilkudziesięciu szpitali z województw lubelskiego i świętokrzyskiego wypowiedzieli umowy Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

12 maja w Warszawie demonstrowało ponad 2 tys. pracowników służby zdrowia, domagając się poprawy warunków pracy i funkcjonowania szpitali.

Na „giełdzie premierów” pojawiło się nowe nazwisko. Podobno SLD w przypadku prawdopodobnego niepowodzenia Marka Belki forsować będzie Wojciecha Olejniczaka, obecnego ministra rolnictwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

2024-10-16 10:11

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 17, 7-10.

Więcej ...

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły czasu z kościoła „Klarysek”

2024-11-12 19:58

pl.wikipedia.org

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” - napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją - bez żadnych przymiotników

2024-11-12 17:08

YouTube/ Jasna Góra

„Jeszcze nie tak dawno wycierali sobie usta słowem konstytucja, odmieniając je przez wszystkie przypadki, a teraz przestała im już być potrzebna, bo odgrywa się tzw. teatr praworządności” - powiedział biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, Antoni Długosz, w czasie Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Wiara

Chrystus dał nam nieskończenie więcej niż myślimy

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Kościół

Św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik

Warszawa: Od 90 do 100 tys. osób przeszło w Marszu...

Wiadomości

Warszawa: Od 90 do 100 tys. osób przeszło w Marszu...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza