Reklama

Na papieskim szlaku

W Dolinie Mnikowskiej

W Dolinie Mnikowskiej, przy ołtarzu u stóp skały, na której widnieje monumentalny, namalowany przez Eliasza Radzikowskiego w 1863 r., wizerunek Matki Bożej Skalskiej - Nadziei Powstańców i Naszej, 25 kwietnia br., w 52. rocznicę pieszej wędrówki ks. Karola Wojtyły wraz z Jackiem Fedorowiczem z Krakowa do Mnikowa, na otwarcie Szlaku Papieskiego z Krakowa do Mnikowa i rozpoczęcie sezonu turystycznego po Szlakach Papieskich została odprawiona uroczysta Msza św. z Nieszporami w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II. Eucharystii z udziałem wielu kapłanów przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła - proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie, a homilię wygłosił ks. Roman Bogacz - dyrektor krakowskiego Instytutu Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo chłodu i siąpiącego deszczu do tej niezwykłej naturalnej katedry, którą stanowią białe, wyniosłe skały, amfiteatralnie rozpościerająca się u ich stóp łąka, przecięta wstęgą rzeki Sanki, oraz wysoko, u stóp Madonny Skalskiej usytuowany ołtarz, do którego prowadzą kilkudziesięciostopniowe strome schody, przybyło ponad tysiąc pielgrzymów, głównie mieszkańców Mnikowa i okolic. Wśród nich obecni byli m.in.: Jacek Fedorowicz, z którym ks. Karol Wojtyła odbył pamiętną wycieczkę do Mnikowa, jego syn - ks. Szymon Jackowski-Fedorowicz, a także przedstawiciele Fundacji Szlaki Papieskie, z jej założycielem i prezesem Rady Fundacji - prof. Gabrielem Turowskim na czele. Przyjechali uczniowie wraz ze swymi wychowawcami ze szkół im. Jana Pawła II z Raby Wyżnej i Limanowej, młodzież z Nowego Targu i Rabki, duża grupa turystów z Krakowa, a także pojedyncze osoby z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, a nawet z Gdańska.
Przed Mszą św. odbył się półgodzinny koncert. Wystąpiła schola z parafii św. Brata Alberta w Mnikowie i chór „Gorce” z Nowego Targu.
Na początku Mszy św. Urszula Własiuk - prezes Zarządu Fundacji Szlaki Papieskie przedstawiła historię obrazu Matki Bożej Skalskiej oraz wspomniała obecność w tym miejscu, przed 52 laty, ks. Karola Wojtyły. Z kolei ks. Stanisław Święciak - proboszcz parafii w Mnikowie odczytał telegram z Watykanu, w którym Ojciec Święty zapewnił o swej duchowej łączności z mnikowską parafią, z Fundacją Szlaki Papieskie oraz uczestnikami Mszy św. i uroczystych Nieszporów, sprawowanych w Dolinie Mnikowskiej na pamiątkę jego młodzieńczej wyprawy sprzed lat. Papież podziękował za modlitwę, za informację, że wspomniana uroczystość będzie co roku otwierała wędrowne trasy na Papieskich Szlakach, i zapewnił, że zachowuje w pamięci liczne wspomnienia z górskich wędrówek, na które często wyruszał ze swoim ojcem, bratem i przyjaciółmi. Jest mu również bliska wyprawa z Salwatora w Krakowie obok Kopca Kościuszki przez Sikornik, Bielany, Kryspinów i Cholerzyn do Mnikowa - która po latach stała się inspiracją do otwarcia nowego szlaku papieskiego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wszystkim, którzy wyruszą na wędrowne trasy Papieskich Szlaków, Ojciec Święty przesłał życzenia radości i odkrywania piękna krajobrazu, bogactwa przyrody i niezapomnianych spotkań z ludźmi. Przesyłając swoje apostolskie błogosławieństwo, Papież polecił wszystkich przewodnictwu i opiece Matki Bożej Skalskiej - Nadziei Powstańców i Naszej z Doliny Mnikowskiej.
W wygłoszonej homilii ks. Roman Bogacz, przywołując ewangeliczną scenę zapowiedzi prymatu św. Piotra znad jeziora Genezaret i słowa Chrystusa skierowane do św. Piotra: „Ty jesteś skałą”, podkreślił m.in., że naszym brzegiem jest życie wieczne, a skałą naszych serc jest miłość, o którą Chrystus pyta każdego z nas.
Metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, nie mogąc osobiście uczestniczyć w uroczystości, przesłał do organizatorów i uczestników Eucharystii swoje pozdrowienie i błogosławieństwo. W słowie, które zostało odczytane na zakończenie Mszy św., Ksiądz Kardynał wyraził wdzięczność za wszelkie inicjatywy mające na celu upamiętnienie wydarzeń związanych z życiem i pracą duszpasterską Ojca Świętego, a w szczególności jego wędrówek po górskich trasach ziemi podkrakowskiej i południowej Polski. „Szlaki te będą nam i następnym pokoleniom przypominać postać naszego wspaniałego Rodaka, jego umiłowanie ojczystej ziemi, a także otwartą postawę duszpasterską, zwłaszcza wobec ludzi młodych, których sam prowadził w góry i którym ukazywał piękno przyrody. Będą także dla nas wszystkich natchnieniem, aby w pięknie otaczającego świata dostrzegać majestat Stwórcy i nawiązywać z nim serdeczną więź modlitwy i kontemplacji” - napisał kard. Macharski.
Pozdrowienia i błogosławieństwo dla uczestników mnikowskiej uroczystości przesłał również bp Jan Szkodoń, życząc wszystkim, aby Bóg był rozpoznawany i uwielbiany w pięknie przyrody, i abyśmy od Ojca Świętego uczyli się wrażliwości na piękno oraz budowania jedności między ludźmi. „Modlę się - napisał Ksiądz Biskup - by temu służyły Szlaki Papieskie i Fundacja z nimi związana”.
Na zakończenie ks. inf. Jerzy Bryła dokonał symbolicznego otwarcia Szlaku Papieskiego z Krakowa do Mnikowa, a następnie, tradycyjnie już, zasadził drzewko jaworu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Urzędnicy chcą zwrotu 27 mln zł dofinansowania UE od parafii w Bytomiu

2025-05-08 12:44
Parafia św. Jacka w Bytomiu

swjacek.bytom.pl/

Parafia św. Jacka w Bytomiu

Diecezja gliwicka analizuje sprawę zwrotu ponad 27,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej przez parafię Św. Jacka w Bytomiu. Rzecznik diecezji ks. Krystian Piechaczek powiedział w rozmowie z PAP, że dla parafii "udźwignięcie takiego ciężaru jest rzeczą niemożliwą".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...