Reklama

Korzenie

Rodzina, dom i pokolenia - to skarb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Kazimierzem Radzikiem CSMA - nowo wybranym generałem Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła - rozmawia ks. Sylwester Łącki CSMA

Ks. Sylwester Łącki CSMA: - Obejmuje Ojciec Generał prowadzenie Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w momencie szczególnym: oto dopiero co wkroczyliśmy w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa i znaleźliśmy się w formalnych strukturach Unii Europejskiej. W jaki sposób wydarzenia te warunkować będą pracę Ojca w czasie sześcioletniej kadencji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Kazimierz Radzik CSMA: - Zasadniczym celem mojego działania i działania nowego zarządu będzie pogłębienie charyzmatu zostawionego nam w testamencie przez czcigodnego sługę Bożego ks. Bronisława Markiewicza oraz odpowiedź na wszystkie wyzwania, przed którymi nasza wspólnota zakonna stanie w nowych, unijnych strukturach. Niewątpliwym znakiem Opatrzności Bożej była informacja, którą otrzymaliśmy z Watykanu w pierwszym dniu obrad XIX Kapituły Generalnej. Oto watykańska Komisja Lekarska uznała fakt nadzwyczajnego uzdrowienia (co do sposobu), przekraczającego stan wiedzy medycznej, ks. Romana Włodarczyka CSMA. Za chorego zanoszona była modlitwa o uzdrowienie za przyczyną ks. Bronisława Markiewicza. Sprawa została przekazana dalej i rozpatrywana będzie przez Komisję Teologów. Potraktowaliśmy to jako szczególny znak z nieba, że nasza obecność w Kościele powszechnym i we współczesnym świecie, z jego potrzebami i problemami, jest konieczna. Z tym większą gorliwością będziemy chcieli odpowiedzieć na wszystkie wołania o pomoc: czy to w naszej Ojczyźnie, czy w krajach Unii Europejskiej, czy wreszcie na innych kontynentach, bo przecież Michalici pracują w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, w Australii i Papui-Nowej Gwinei.
Tam prowadzimy parafie, szkoły katolickie, ewangelizujemy, uczymy...

- Powołaniem Ojca Generała - zgodnie z michalickim charyzmatem - jest praca z młodzieżą. Co Zgromadzenie zamierza czynić, aby nie postępował proces erozji podstawowych wartości, na których winno się wznosić nasze życie indywidualne, społeczne i narodowe?

- Odpowiedź na to pytanie dadzą najbliższe dni Kapituły, która z nowym już zarządem dokona pogłębionej refleksji nad tym, jak Michalici mają stawiać czoło wyzwaniom na polu wychowania i formacji nie tylko dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych - przede wszystkim nauczycieli, wychowawców, rodziców czy opiekunów. Obecnie pracujemy w szesnastu krajach świata i problem odpowiedniego wychowania młodego człowieka, tak aby w przyszłości był on w stanie podjąć życiowe obowiązki, zauważamy wszędzie. Dzisiaj zagrożona jest rodzina, najważniejsza komórka społeczna, a przecież pierwszymi naturalnymi wychowawcami są rodzice. Jeżeli zdeprawuje się rodzinę, jeżeli pozwoli się, aby była nienaturalna (związki homoseksualne), to ucierpią na tym przede wszystkim dzieci.
Sam pochodzę z rodziny wielodzietnej. Mam jedenaścioro rodzeństwa. Pomimo skromnych warunków zawsze byliśmy, i nadal jesteśmy, rodziną szczęśliwą. To w moim domu rodzinnym nauczyłem się życia wspólnotowego, nauczyłem się dzielić tym, co posiadałem, widzieć problemy moich sióstr i braci. W domu nauczyłem się czuć i współczuć. Dlatego wiem, że jako Michalici powinniśmy jeszcze bardziej podejmować współpracę z rodzinami, których dzieci trafiają pod naszą opiekę. Ks. Markiewicz nazywał takie podejście pracą u podstaw. A wiemy, jak bardzo ważna jest podstawa, na której budowane jest życie każdego człowieka...

Reklama

- Sukcesy wychowawcze Zgromadzenia uwarunkowane są jakością formacji kandydatów do życia zakonnego i kapłańskiego. Czy trzeba coś zmienić w formacji, aby przyszli kapłani czy bracia zakonni mogli podołać wyzwaniom globalizującego się świata?

- Oczywiście, że formacja, czy to na szczeblu niższego seminarium, postulatu, nowicjatu czy klerykatu, a później kapłańska i zakonna musi być ciągle wzbogacana o aktualne sposoby rozwiązywania problemów. Żeby zrozumieć drugiego człowieka, trzeba najpierw dobrze poznać samego siebie przez modlitwę, pracę duchową i intelektualną oraz fizyczną. Powściągliwość i praca - to dwie naczelne zasady każdego michality. Jakże potrzebne są one współczesnemu światu - każdemu człowiekowi. „Któż jak Bóg!” - zawołanie św. Michała Archanioła jest naszym orężem oraz zachętą do radykalnego opowiadania się za Bogiem i wartościami, które zostały nam przekazane w Ewangelii przez Jezusa Chrystusa. Te dwa hasła nie straciły nic ze swej aktualności. Radykalizm ewangeliczny, roztropność, empatia oraz świadectwo życia - tego dzisiaj potrzebuje człowiek. Mamy być świadkami nadziei, bo Europa gdzieś ją zgubiła, bo świat gdzieś ją zagubił. Przypomniał nam o tym Jan Paweł II w adhortacji Ecclesia in Europa. Wychowując innych, trzeba być świadkiem nadziei.
Nadto formacja intelektualna musi być postawiona na jak najwyższym poziomie. Po ukończeniu podstawowych studiów filozoficzno-teologicznych młodzi kapłani kierowani są, i nadal będą, na studia specjalistyczne. Kierunki studiów specjalistycznych wyznaczane są przez aktualne potrzeby Zgromadzenia i możliwości konkretnych osób. Dzisiaj same dobre chęci nie wystarczą. Konieczna jest kadra wykwalifikowanych sług Ewangelii i człowieka.

- Ojciec Generał jest góralem. Czy tęskni Ksiądz za górami?

- Pochodzę spod Gorlic, z Binczarowej - piękne tereny i dobrzy ludzie. Tam są moje korzenie, tam uczyłem się poznawać Boga i świat. Tego się nie zapomina. Jeżeli tylko mogę, zawsze wracam do domu rodzinnego. Moja rodzina obecnie liczy około dwustu osób. Organizujemy zjazdy rodzinne, podczas których widzę, że rodzina i dom, pokolenia - to skarb, z którego jestem dumny.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania