Reklama

Porady prawnika

Zapis na sąd polubowny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawierając jakąś umowę, na ogół nie zastanawiamy się, co będzie, gdy dojdzie do sporu. Problem zaczyna się, gdy sprawa ugrzęźnie w sądzie i nie ma widoku na jej szybkie rozwiązanie. Wszyscy wiemy, jak długo trwa dochodzenie sprawiedliwości. Aby więc tego uniknąć, możemy od razu sporządzić w umowie zapis na sąd polubowny. Wówczas w ostatnim punkcie zawartej umowy umieszczamy informację: wszelkie spory wynikłe na tle niniejszej umowy strony poddają rozstrzygnięciu sądu polubownego. Możemy nawet podać nazwę konkretnego sądu, np. Krajowa Izba Gospodarcza w Warszawie.
Sąd polubowny może być sądem stałym - jak wspomniany wyżej - lub powołanym do konkretnej sprawy. Wówczas rzecz polega tylko na powołaniu tzw. arbitrów, którzy osadzą spór. Jeśli więc nie wskażemy konkretnego sądu, możemy napisać, że: spory będzie rozpatrywał sąd polubowny w składzie: jeden arbiter powołany przez powoda, drugi arbiter powołany przez pozwanego i superarbiter (jest nim przewodniczący powołany przez tych dwóch arbitrów). Arbitrem nie musi być prawnik, ale osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i do której strony mają zaufanie.
Sąd polubowny może przesłuchiwać świadków i biegłych, nie może jednak stosować przymusu polegającego na sprowadzeniu opornego świadka - o przesłuchanie takiego trzeba się zwrócić do sądu powszechnego.
Sąd polubowny jest sądem jednoinstancyjnym, co oznacza, że od jego wyroku nie ma odwołania i wyrok ten jest egzekwowany, tak jak wyrok sądu powszechnego po nadaniu mu przez ten sąd klauzuli wykonalności. Wyrok sądu polubownego zapada bezwzględną większością głosów - w razie równości przeważa głos superarbitra, chyba że strony postanowią, iż wyrok wymaga jednomyślności wśród arbitrów.
Postępowanie przed sądem polubownym wymaga opłaty. Każdy sąd polubowny ma swoje stawki i może okazać się, że takie postępowanie będzie droższe. W zamian za to mamy jednak gwarancję, że spór zostanie rozstrzygnięty szybciej. Zawarcie zapisu na sąd polubowny jest możliwe w sporach o prawa majątkowe, z wyjątkiem sporów o alimenty i ze stosunku pracy. Dopóki istnieje zapis na sąd polubowny, żadna ze stron nie może dochodzić swych racji przed innym sądem.

Nowości w prawie:

Od 1 czerwca bezrobotny, który odmówi bez uzasadnionej przyczyny przedstawionej przez urząd pracy oferty pracy lub innego zatrudnienia, np. pracy interwencyjnej, utraci na 90 dni status bezrobotnego. Status bezrobotnego utraci również, jeśli odmówi poddania się badaniom lekarskim mającym na celu ustalenie zdolności do pracy, w tym również badaniom psychologicznym (Dz. U. Nr 99 poz. 1101), ustawa z 20 kwietnia 2004 r. - o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Stypendium socjalne będą mogli uzyskać studenci studiów dziennych, wieczorowych, zaocznych i eksternistycznych uczelni państwowych i niepaństwowych, a zwiększone stypendium socjalne otrzymają osoby niepełnosprawne. Wysokość dochodu uprawniającego do otrzymania stypendium ustala rektor, ale nie może być on mniejszy niż suma dwóch kwot: dochód w rodzinie uprawniający do zasiłku rodzinnego oraz kwota zasiłku rodzinnego na uczące się dziecko powyżej 18. roku życia.

Kupując własnościowe mieszkanie spółdzielcze i zakładając księgę wieczystą, nie musimy przedstawiać w sądzie w wydziale wieczystoksięgowym zaświadczenia, że spółdzielnia przyjęła nas w poczet członków, bowiem członkostwo nie jest już wymagane. 30 kwietnia 2004 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis, który zobowiązywał do tego, jest niekonstytucyjny. Orzeczenie Trybunału opublikowano w „Dzienniku Ustaw” 15 kwietnia br. - obowiązuje więc od tej daty.

Od 1 maja na terenie zabudowanym za dnia jeździmy z prędkością 50 km na godzinę, zaś w nocy - do 60 km na godzinę. Za naruszenie tego przepisu można zapłacić od 50 do 500 zł mandatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskupi rzeszowscy zapewniają o modlitwie za zmarłych i poszkodowanych w wypadku na Węgrzech

2026-08-16 15:45
W wypadku polskiego autokaru na Węgrzech zginęło 12 osób

PAP

W wypadku polskiego autokaru na Węgrzech zginęło 12 osób

Biskupi z Rzeszowa - bp Jan Wątroba i bp Krzysztof Chudzio opublikowali komunikat, w którym zapewnili o modlitwie za zmarłych i poszkodowanych w wypadku autokaru z pielgrzymami na Węgrzech.

Więcej ...

Ważne zmiany w archidiecezji łódzkiej. Kard. Krajewski mianował m.in. kanclerza kurii

2026-08-15 11:08
Ks. Krzysztof Górski

Archiwum prywatne

Ks. Krzysztof Górski

Metropolita łódzki kard. Konrad Krajewski podpisał dekrety dotyczące zmian personalnych w ważnych urzędach Archidiecezji Łódzkiej. Większość nominacji i zwolnień z pełnionych funkcji wejdzie w życie 29 sierpnia br., natomiast zmiana w Trybunale Metropolitalnym Łódzkim nastąpi 1 września. W minionych dniach dekrety zostały wręczone duchownym przez metropolitę łódzkiego w domu biskupów łódzkich.

Więcej ...

Cztery wieki w objęciach Matki Bożej – Patronki Bogorii

2026-08-16 19:18

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W niedzielę 16 sierpnia, nastąpiło uroczyste ogłoszenie Matki Bożej Pocieszenia patronką Bogorii, co zbiegło się z 400-leciem obecności łaskami słynącego obrazu Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Sarah w Gdańsku: Polsko, co robisz z wolnością,...

Kościół

Kard. Sarah w Gdańsku: Polsko, co robisz z wolnością,...

Węgry: Wypadek polskiego autokaru. Władze publikują...

Wiadomości

Węgry: Wypadek polskiego autokaru. Władze publikują...

Ważne zmiany w archidiecezji łódzkiej. Kard. Krajewski...

Niedziela Łódzka

Ważne zmiany w archidiecezji łódzkiej. Kard. Krajewski...

W Polsce ustanowiono Sanktuarium św. Rocha - patrona od...

Kościół

W Polsce ustanowiono Sanktuarium św. Rocha - patrona od...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Kościół

Profanacja we Włoszech: konsekrowane hostie rozrzucone w...

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Wiara

Jak rozmawiać o wierze z dorosłymi dziećmi, które...

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...

Kościół

Biskup skazany za nadużycia. Pomogło kościelne...