Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: Kościół to drużyna

Maciej Orman/Niedziela

– Boże, prowadź nas w grze zespołowej, według przepisów, do zwycięstwa – i tego sportowego, tu na ziemi, ale przede wszystkim tego ostatecznego kiedyś w niebie – powiedział bp Andrzej Przybylski w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 9 listopada Mszy św., podczas której poświęcił sztandar Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie sztandaru Liceum Ogólnokształcącego SMS RKS Raków Częstochowa.

– Cała Częstochowa i nie tylko jest dumna z tego wszystkiego, co kojarzy się z RKS-em Raków, jest szczęśliwa z ostatnich sukcesów i ze 100-letniej historii Rakowa. Bardzo się cieszę, że w ten rok 100-lecia będzie również wpisana ta uroczystość poświęcenia sztandaru – przyznał na rozpoczęcie biskup. Wskazał, że „w poświęceniu nie chodzi tylko o to, żeby pokropić sztandar wodą święconą, ale (...) żeby oddać pod opiekę samego Boga waszą szkołę, całą jej historię, wszystkich ludzi, którzy ją tworzą czy wreszcie całe środowisko RKS Raków”.

Maciej Orman/Niedziela

W kazaniu bp Przybylski zwrócił uwagę, czego piłkarze mogą nauczyć się od Kościoła. Zauważył, że zdrowe i sprawne ciało to za mało, ponieważ potrzebne są jeszcze dusza i duch. Zaznaczył, że siłą Kościoła jest Duch Święty. – Każdemu z was potrzebna jest siła ducha – powiedział, zwracając się do uczniów. W tym kontekście przypomniał również biblijną walkę Dawida z Goliatem.

Biskup Przybylski podkreślił, że „Kościół jest drużyną, zespołem”. – Można mieć jedenastu wspaniałych piłkarzy, ale jeżeli oni nie będą tworzyć komunii, nie będą zgraną drużyną, to może nie wystarczyć do zwycięstwa – przypomniał. Wyjaśnił, że „przez przyjęcie Komunii św. Bóg chce nas uzdolnić, byśmy byli drużyną w dobrym, w miłości i prawdzie”. – Jezus stworzył drużynę Apostołów i posłał ich, żeby razem głosili Ewangelię – dodał. Pozostając w analogii piłkarskiej, duchowny wskazał, że „kapitanem w Kościele jest papież, a głównym trenerem – Jezus”.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski odniósł konieczność przestrzegania przepisów gry w piłkę nożną do zachowywania Dziesięciu Przykazań i życia zgodnie ze słowem Bożym. – Przepisem dla nas, ludzi wierzących, jest Ewangelia, dlatego spotykamy się w kościele, żeby słuchać słowa Bożego. To nie są tylko jakieś historyjki z życia Jezusa. To są przepisy, które mówią nam, jak mamy grać w życiu, żeby dostać się do nieba – podkreślił.

Reklama

Duchowny wskazał, że „Kościół to wspólnota, która prowadzi nas do ostatecznego zwycięstwa, czyli do zbawienia”. – Nawet jeżeli zrobicie wielkie sportowe kariery, nie będziecie żyć wiecznie. I co potem? (...) To nie jest tak, że znikniemy, ale możemy wygrać życie – i to życie wieczne – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zaznaczył również, że „każdy sztandar dla wspólnoty to znak jej tożsamości”. – To jest sztandar, który gromadzi, buduje komunię, prowadzi do zwycięstwa (...), ale to wszystko potrzebuje też Bożej opieki i Bożej mocy – podsumował.

Maciej Strożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa, przyznał, że poświęcenie sztandaru jest bardzo ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej i całego klubu. – Sztandar jest dla nas symbolem pewnych idei, które staramy się na co dzień wpajać naszym uczniom – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”. W związku z pandemią dyrektor życzył młodzieży zdrowia i możliwości nauki „w normalnych warunkach”.

Maciej Orman/Niedziela

Placówka powstała w 2016 r. w myśl rozwoju projektu Akademii Rakowa. Tak jak w każdej szkole państwowej realizowana jest tutaj podstawa programowa. Zwiększono jedynie – do szesnastu tygodniowo – liczbę godzin wychowania fizycznego. Szkoła Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa może się pochwalić występami swoich uczniów na najwyższym poziomie rozgrywek w kategoriach wiekowych: U-18, U-17 i U-15 .

Poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego RKS Raków Częstochowa w roku szkolnym 2021/2022 tworzą: Dominik Sławuta – dowódca, Łukasz Józefczyk – chorąży i Kamil Sostalski – asysta.

Reklama

– Szkoła daje bardzo dobrą możliwość rozwoju. Jest tutaj dużo dobrych nauczycieli – powiedział „Niedzieli” Dominik Sławuta. Zaznaczył, że RKS Raków to silny zespół, z którym wiąże przyszłość. Łukasza Józefczyka bardzo motywują do treningów sukcesy pierwszej drużyny Rakowa. – Cieszę się z tego, gdzie jestem i widzę siebie w Rakowie za parę lat – przyznał. Bardzo pozytywnymi wrażeniami z czasu spędzonego w szkole podzielił się także Kamil Sostalski. – Dużo się rozwinąłem i oby tak dalej – mówił. Życzył uczniom sukcesów w nauce i w zdawaniu matur, a Rakowowi jak największej liczby zwycięstw.

Maciej Orman/Niedziela

Awers sztandaru szkoły jest koloru czerwonego. Na środku znajduje się biały orzeł w złotej koronie wykonanej techniką haftu. Nad godłem białymi literami wyszyto napis: „Rzeczpospolita Polska”, a pod godłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Rewers został wykonany z tkaniny w kolorze białym. W centralnej części widoczny jest herb RKS Raków Częstochowa. Nad herbem umieszczono napis: „Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego”, wyszyty czerwonym haftem. Pod herbem widnieje wyszyty większymi literami napis: „RKS Raków Częstochowa”. Głowicę sztandaru stanowi srebrny dwustronny orzeł w złotej koronie i ze złotymi pazurami. Drzewiec sztandaru z okuciem został wykonany z naturalnego, jasnego drewna. W głównej części osadzono pamiątkowe gwoździe w postaci pięciu tarcz herbowych, wykonane z żółtego metalu.

2021-11-10 16:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zabawa w Kościół

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Wszystko, co Kościół czyni w liturgii, podczas Mszy św. i innych nabożeństw to nie jest tylko zabawa w jakieś poruszające znaki, to nie jest ludzki wymysł, żeby ciekawsze były kościelne obrzędy

Więcej ...

Rzeczniczka prawdziwej emancypacji

flickr.com

Doświadczyła wielorakich cierpień wynikających z niewolnictwa, a jednak stała się świadkiem prawdziwej miłości i wolności.

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...