Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zaśpiewali dla Niepodległej

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż przed 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi i Stowarzyszenie Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie" zorganizowali spotkanie, podczas którego zabrzmiały polskie pieśni patriotyczne.

Spotkanie „Śpiewamy dla Niepodległej” otworzyła pieśń „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu uczennicy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów w Łodzi. - My dorośli rozumiemy niepodległość jako coś szerszego. Dziś w zrozumieniu niepodległości i drodze do niej, będą nam towarzyszyły myśli błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, niekoronowanego króla Polski, Prymasa Tysiąclecia. Spotykamy się w przede dniu 103. rocznicy odzyskania niepodległości w gościnnej bibliotece im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – mówiła Maria Piotrowicz, pomysłodawca i organizator spotkań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Łódź: Zaśpiewali dla Niepodległej

Wszyscy uczestnicy otrzymali śpiewniki patriotyczne, które pomogły w dobrym wykonaniu pieśni. - W dniu dzisiejszym, może bardziej niż kiedykolwiek, musimy sobie przypomnieć co to jest niepodległość. Według Słownika Języka Polskiego niepodległość to niezależność państwa, narodu od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych. Synonimami niepodległości są słowa: niezawisłość, suwerenność i wolność. Naród suwerenny ma swój język, swoją historię, swoją kulturę, swoją religię bądź wiele religii, swoją konstytucję i swoje prawa. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że więź z narodem pogłębia się przez obyczaje i zwyczaje rodzinne. Przez wychowanie uspołeczniające, wiążące człowieka z szerszą społecznością, to jest narodem, który ma swoje dzieje, historię bolesną lub radosną. Naród tworzy swoją kulturę, która ma ogromne bogactwo dzieł sztuki, i kultury muzycznej. „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce. Wszystko co czynię dla Kościoła, czynię dla niej” – to powiedział nie kto inny jak właśnie kardynał Tysiąclecia. A jak ojczyznę widzieli Polacy w drugiej i trzeciej Rzeczypospolitej? Dziś wspólnie wyśpiewamy tę drogę do niepodległości – rozpoczęła spotkanie Maria Piotrowicz.

Reklama

Obecni na spotkaniu słuchacze mogli usłyszeć i włączyć się w śpiew m.in. takich pieśni jak: „Płynie Wisłą płynie”, „Białe róże”, „Pierwsza kadrowa” „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Na zakończenie zabrzmiała pieśń Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

- Poświęcenie dla ojczyzny jest znakiem zrozumienia naszego miejsca w niej. Także użyteczności tej ofiary oraz doniosłości jej dla całej Ojczyzny i dla każdego z nas. Naród zdolny do ofiary, jest nieśmiertelny. Powstanie Warszawskie, bez względu na ocenę historyków, pozostanie najwspanialszym świadectwem woli i prawa do życia narodu – twierdził błogosławiony kardynał Wyszyński, kapelan Armii Krajowej. Po Warszawie trzeba chodzić z nabożeństwem, a każdy kamień jej przeszłości, błogosławić modłami. I mam nadzieję, że po Warszawie, 11 listopada ludzie będą chodzić jak po kamieniach błogosławionych. Mam taką nadzieję! – mówiła Maria Piotrowicz.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-11 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: modlitwa za zmarłych biskupów i członków kapituły katedralnej

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...