Reklama

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Kandydat z listy nr 6 - filolog, romanista, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, były radca ambasady RP w Bukareszcie, były konsul RP w Lyonie we Francji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Roman Wyborski

Kandyduję z listy Narodowego Komitetu Wyborczego Wyborców, którego program możemy określić jako chrześcijańsko-demokratyczny, a jednocześnie konserwatywny. Wystartowaliśmy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo wiemy, że chrześcijańscy demokraci są silną i ważną grupą programową w tym gremium. Nasze kandydowanie stanowi, zwłaszcza dla elektoratu katolickiego, sygnał, że ta opcja nie tylko jest obecna, ale również podejmuje debatę w kraju przed wyborami i jest gotowa czynić to na forum europejskim.
Nasz program opiera się na regionalizmie jako jednym z fundamentów tożsamości europejskiej i na regionach jako odbiorcach potencjalnych środków europejskich na dofinansowanie ich rozwoju. Także na podkreślanej w związku z tym roli samorządności i samorządów oraz współpracy między tak pojętymi regionami Europy.
Drugą ważną sprawą jest państwowa wykładnia regionalizmów. Według niej, budowanie silnych europejskich regionów wzmacnia potencjał naszego państwa i jego rolę w polityce międzynarodowej. Mimo pozornej sprzeczności, próbujemy ująć to pozytywnie, zarówno pod kątem Parlamentu Europejskiego, jak i przyszłego programu ugrupowania chadecko-konserwatywnego.
Przed nami wybory. Trzeba w nich wziąć udział, zająć stanowisko, nie zmarnować szansy, nie pozwolić sobie niczego narzucić.
To, co najbardziej odczuwam w czasie rozmów z wyborcami, to zagubienie, zamęt w głowach, który jest podtrzymywany przez niektóre media. Ich codzienna dawka sensacyjnej informacji odsuwa na plan dalszy i tak niepogłębiony komentarz, co prowadzi do zagubienia busoli. W rozmowach z młodymi ludźmi utwierdzam ich w przekonaniu, że to, co wynieśli z domu rodzinnego i Kościoła, stanowi najwartościowszy kapitał Polaka w Unii Europejskiej. A rolą parlamentarzystów będzie ich odpowiednie reprezentowanie. Wzorcami są: sługa Boży kard. Stefan Wyszyński oraz Ojciec Święty Jan Paweł II.

Henryk Pinis

Jestem częstochowianinem od pokoleń. Pełnię funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Częstochowy. Mam wykształcenie wyższe, jestem absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Mam żonę i trzy córki. Od lat prowadzę rodzinną firmę usługowo-handlową. Jestem wierny polskiej tradycji i chrześcijańskim wartościom.
W latach 80. byłem wielokrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych. Obecnie pracuję z młodzieżą w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podnoszenia techniki jazdy samochodem.
Kandyduję, aby w Parlamencie Europejskim walczyć o godne miejsce naszego narodu w zjednoczonej Europie.
Uważam, że w preambule do konstytucji europejskiej bezwzględnie powinien znaleźć się zapis o chrześcijańskich korzeniach Europy. My, Polacy, w sposób szczególny powinniśmy o to zabiegać. Kościół katolicki w Polsce, pielęgnujący patriotyzm, pozwolił przetrwać naszemu narodowi blisko półtorawiekowy okres zaborów oraz pięć dziesięcioleci sowieckiej dominacji. Dlatego powinniśmy o tym pamiętać w chwilach decydujących o naszej przyszłości. Apeluję więc do wszystkich, którym leży na sercu przyszłość Polski, aby w imię zachowania tożsamości narodowej 13 czerwca 2004 r. udali się do urn wyborczych i oddali swój głos na właściwych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Więcej ...

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Więcej ...

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45
Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

27 kwietnia w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, których tematem było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego