Reklama

W sprawie polskiego śledztwa katyńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polscy profesorowie z różnych ośrodków naukowych skierowali do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej list otwarty, którym pragną poprzeć starania ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego o wszczęcie na nowo tzw. polskiego śledztwa katyńskiego. List ma jednocześnie wspierać - wyrażany w ostatnim okresie już kilka razy - zamiar Prezesa IPN wszczęcia tego śledztwa. Sygnatariusze listu pragną przyczynić się do jak najszybszego podjęcia stosownej decyzji. Uważają, iż nie można zwlekać z realizacją tego zamiaru. Do 16 maja 2004 r. list podpisało blisko 90 polskich profesorów. Nadal zbierane są podpisy.

List otwarty Polskich Profesorów do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Leona Kieresa w sprawie „polskiego śledztwa katyńskiego”

Kilka tygodni temu miała miejsce wypowiedź Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dotycząca możliwości wszczęcia na nowo tzw. polskiego śledztwa katyńskiego. W już zidentyfikowanych dołach śmierci i innych jeszcze nieokreślonych miejscach znajduje się 24 tys. polskich oficerów, lekarzy, nauczycieli, inżynierów, pracowników służb państwowych i innych - jeńców wojennych zabranych do niewoli po zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r., a następnie zamordowanych w brutalny sposób. Należeli oni do elity intelektualnej Państwa Polskiego. Zbrodnia ta była skutkiem tajnego układu Rosji sowieckiej i Niemiec, zmierzającego do zagłady narodu polskiego. Na pierwszej linii realizacji zagłady znalazła się inteligencja polska. W 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie: jednak zamiast rzetelnego śledztwa zaczęło się swoiste „misterium kłamstwa” dotyczące Katynia. Gdy winą za zbrodnię nie udało się obciążyć Niemców, postanowiono wymazać słowo „KATYŃ” z historii narodu polskiego.
Po dzień dzisiejszy nie przeprowadzono śledztwa, które mogłoby ujawnić całą prawdę o zbrodni i potępić ją. Czujemy się moralnie zobowiązani do poparcia starań ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, byłego jeńca Kozielska, o przeprowadzenie takiego śledztwa. Na władzach III Rzeczypospolitej ciąży w tej sprawie grzech zaniedbania. Nie przedłużajmy zmowy milczenia i obojętności. Brońmy honoru i sprawiedliwości. Nie pogłębiajmy naszych win względem tych, którzy leżą w grobach katyńskich. Nie pozwólmy na wymazanie zbrodni katyńskiej ze świadomości Polaków.

Podpisy Profesorów

Lista traktowana jest jako otwarta. Deklaracje jej poparcia mogą Profesorowie przekazywać pod adresami:
Prof. Janusz Kawecki, Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24; 31-155 Kraków, tel./fax: (0-12) 628-20-51; e-mail: jkawec@usk.pk.edu.pl;
Prof. Dominik Sankowski, Politechnika Łódzka, al. Politechniki 11; 90-924 Łódź, tel./fax: (0-42) 631-27-50; e-mail: dsan@kis.p.lodz.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Powiedz, w jakim języku się modlisz, a powiem Ci, kim jesteś. Szkoły polonijne zyskują dzięki nauce religii

2024-07-02 08:33

Parafia pw. św. Trójcy w Lyonie

Rodzice dzieci stale lub czasowo przebywających za granicą, decydując się na szkołę polonijną, wybierają te, w której nauczana jest religia. Przedmiot zwycięża z nauką rysunku, matematyki czy nauki kolejnego języka. Zajęcia z religii to doskonała lekcja wartości, humanizmu i patriotyzmu – mówią rodzice.

Więcej ...

Apel do prezydenta ws. o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów

2024-07-02 16:48

Karol Porwich/Niedziela

Z zażenowaniem i prawdziwym zaskoczeniem przyjęliśmy sekwencję wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, Błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego.

Więcej ...

Cud lubelski: Niebo upomniało się o ludzi

2024-07-03 07:30
Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Matka Boża cały czas czuwa nad naszym narodem. Jest z nami, a Jej łzy pokazują, że nie jesteśmy samotni w naszym cierpieniu – w 75. rocznicę Cudu lubelskiego mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...